Jump to content

Kilka pytań o kegerator - porady techniczne

Recommended Posts

Witam mam kilka pytań odnośnie kegeratora - sprzęt już jest niedługo będę zbierał to do kupy.

Mam kilka pytań:

Czy butla co2 może stać za lodówką? Czy koniecznie musi ona być umieszczona w lodówce? Ewentualnie czy może być trochę pochylona. Czy długość przewodu ma znaczenie?

Z kegeratora będzie wychodził około metrowy przewód piwny bo nalewak będzie na blacie. Myślałem , żeby owinąć go otuliną. Może warto założyć kolumnę chłodzoną albo chociaż kolejną rurkę aby przewód do piwa był chłodzony wodą z lodówki czy jest to zbędne?

Czy zakupione piwo w hurtowni mam na myśli Tyskie czy też Lech również trzeba początkowo gazować? Czy chodzi to tylko o piwa własnej produkcji?

Pozdrawiam

3 godziny temu, artiwie15 napisał:

Czy butla co2 może stać za lodówką? Czy koniecznie musi ona być umieszczona w lodówce? Ewentualnie czy może być trochę pochylona. Czy długość przewodu ma znaczenie?

Nie musi być w lodówce. Nie wiem czy może stać pochylona. Długość przewodu nie ma znaczenia. To znaczy ma znaczenie, bo jak nie sięgnie z butli do głowicy to gaz nie wypchnie piwa ;-)

Z kegeratora będzie wychodził około metrowy przewód piwny bo nalewak będzie na blacie. Myślałem , żeby owinąć go otuliną. Może warto założyć kolumnę chłodzoną albo chociaż kolejną rurkę aby przewód do piwa był chłodzony wodą z lodówki czy jest to zbędne?

Wg mnie jest to zbędne, ale nie mam dużego doświadczenia w kegowaniu. Teoria mówi, że najlepiej jakby kolumna była chłodzona z tego co mi wiadomo. Tu długość przewodu piwnego ma znaczenie, mówi się, że powinien mieć minimum 1,5m. 

Czy zakupione piwo w hurtowni mam na myśli Tyskie czy też Lech również trzeba początkowo gazować? Czy chodzi to tylko o piwa własnej produkcji?

W sumie nie wiem, nigdy nie kupowałem, ale jakoś jestem na 99,9% pewien, że jest już nagazowane takie piwo i wystarczy podłączyć. Zwróć uwagę jaki fitting będzie miał keg, który kupisz. Musi pasować do głowicy. 

Butla z gazem może być poza kegeratorem ale musisz wtedy doprowadzić przewód do wnętrza a to potencjalne miejsce nieszczelności. 

Jeśli keg będzie w kegeratorze to wg mnie nie ma potrzeby chłodzenia przewodu. 

Polecam zapoznać się z poniższym tematem a zwłasza o wysyceniu w kegu i wyszynku:

Ten temat już czytałem wcześniej. Rozumiem , że jeżeli ustawie odpowiednie ciśnienie to cały czas może być butla gazowa otwarta czy gdy nie używam np z dwa dni kegeratora to muszę zamknąć butle , żeby nie przegazować piwa w kegu? Czy to nie będzie wpływać na nasycenie ponieważ gdy w danej temp dojdzie do odpowiedniego nasycenia to już będzie to maksymalne i nie będzie to robić różnicy gdy będzie układ z gazem otwarty?

Zakupiłem kolumne chłodzoną. Wsadziłem na próbę do lodówki 5 litrów wody wraz z rurkami i doprowadzam do kolumny, jutro sprawdze czy ten pomysl się sprawdza czy tez nie. Ogólnie to od lodówki do kolumny będę miał odległość około 70 cm - tyle też węża będzie wychodzić poza lodówkę.

Dzisiaj jak zakładałem kran na kolumnę zauważyłem , że w kolumnie jest mała uszczelka prawie niewidoczna. Możecie zobaczyć czy muszę tam włożyć jakaś dodatkową uszczelkę czy tylko wkręcić kran? Może uszczelkę z tamtej redukcji mogę wykorzystać co na zdjeciu?

img_20190322_164154.jpg

img_20190322_164157.jpg

img_20190322_164201.jpg

img_20190322_164209.jpg

Edited by artiwie15