Jump to content

Butelka 0,33L

Recommended Posts

Cześć :)
mam pewne pytanie o butelki 0,33 L ponieważ jak wiadomo w kalibrze 0,5 L warto wybierać butelki zwrotne ze względu na grubsze szkło - to w tych mniejszych czym się kierować? Nie znam butelek 0,33 L które byłyby zwrotne. Macie jakieś sprawdzone z grubszym szkłem?

Mam obecnie 16 butelek bezzwrotnych z "Łomża Piwo Jasne Pełne" i generalnie na tą chwilę wiem że te butelki 0,33 L będą mi służyć do próbowania piwa, więc mogą nie zdążyć się nagazować na tyle żeby wybuchały. Zastanawiam się jednak co jeśli zrobię sobie kiedyś Stouta i będę chciał go mieć tylko w butelkach 0,33 L. Zastanawiałem się też nad tym czy po prostu nalewać mniej piwa do nich aby było więcej miejsca na gazy.

Jak to u Was wygląda z tymi butelkami 0,33 L?

28 minut temu, PanJaqb napisał:

Zastanawiałem się też nad tym czy po prostu nalewać mniej piwa do nich aby było więcej miejsca na gazy.

Nie nie, gaz rozpuszcza się w cieczy. On nie przebywa sobie pod kapslem/nad piwem. Jeśli zostawisz miejsce w butelce to raczej na powietrze a nie co2 i piwo szybciej się utleni. Nalewaj pod kapsel. 

50 minut temu, PanJaqb napisał:

Korzystam z takich, szczególnie gdy robię piwo dla mej kobiety. Używam wszystkich, które się nadają (np. któryś cydr ma szerszą szyjkę i tradycyjny kapsel jest za mały), pojemności i 0.33, i 0.4, brązowe i białe szkło. Do tej pory nie narzekam, bardzo dobrze się spisują i na pewno będę z nich korzystał przy wybranych warkach.

Z tych co kojarzę, że zbierałem do magazynu, to: Łomża Piwo Jasne Pełne, Kormoran Świąteczne, Captain Jack, Somersby, Dziki Sad (prawdopodobnie któreś z tych dwóch ostatnich ma szerszą szyjkę).

2 godziny temu, PanJaqb napisał:

Cześć :)
mam pewne pytanie o butelki 0,33 L ponieważ jak wiadomo w kalibrze 0,5 L warto wybierać butelki zwrotne ze względu na grubsze szkło - to w tych mniejszych czym się kierować? Nie znam butelek 0,33 L które byłyby zwrotne. Macie jakieś sprawdzone z grubszym szkłem?

Mam obecnie 16 butelek bezzwrotnych z "Łomża Piwo Jasne Pełne" i generalnie na tą chwilę wiem że te butelki 0,33 L będą mi służyć do próbowania piwa, więc mogą nie zdążyć się nagazować na tyle żeby wybuchały. Zastanawiam się jednak co jeśli zrobię sobie kiedyś Stouta i będę chciał go mieć tylko w butelkach 0,33 L. Zastanawiałem się też nad tym czy po prostu nalewać mniej piwa do nich aby było więcej miejsca na gazy.

Z grubszych to przede wszystkim bączki bez napisu "butelka bezzwrotna" na szkle, plus np. butelki a'la szampańskie. Natomiast nie demonizowałbym lżejszych (czy bezzwrotnych) butelek - nie licząc ekstremalnie wysokiego nagazowania, też wytrzymają bez problemu.