Jump to content

Komora chłodnicza


Dalark

Recommended Posts

Witam,

 

Nowy na forum przybywam z pytaniem o opinie na temat projektu, który chcę wykonać. Planuje zrobić komorę, która będzie miała za zadanie utrzymywać temperaturę na poziomie od 2°C do 10°C. Znajdować się będzie w piwnicy bo mam tam miejsce do zagospodarowania. Temperatury są tam w granicy 17°C a to za dużo. Wymyśliłem konstrukcję jak na załączonym obrazku. Ściany chciałem wykonać: płyta drewniana - styropian - i jakaś folia, która będzie izolować temp. Podłoga to sobie jakieś płytki położę :D Grunt, żeby też czystość sobie utrzymać i szczelność. W jednym miejscu chciałem obsadzić starą lodówkę bez drzwiczek, chłodziła by zamrażarka jak i sama lodówka. Wszystko szczelne, + drzwiczki żeby wejść. 3 Termometry w różnych miejscach (w zależności od potrzeb bo w każdym miejscu pewnie będzie się trochę różnić temperatura) i termoregulator, który będzie włączał chłodzenie od potrzeby. Na agregaty wody lodowej nie mam takich funduszy i możliwości. Przeznaczenie.to.fermentacja/leżakowanie. Fermentatory w postaci wiaderek jak i w najbliższym czasie stożkowe. Co o tym myślicie? Mam do wykorzystania lodówkę za grosze i taki oto pomysł :Dspacer.png

Link to comment
Share on other sites

Wygląda imponująco i pomysł mi się podoba lecz tak na logikę biorąc to lodówka będzie cały czas chodzić, aby schłodzić do zadanej temperatury i dużo prądu naciągnie, a będzie się tak dziać dlatego, że chłodzenie lodówki jest znikome i przystosowane do chłodzenia małego metrażu, a tu na projekcie widać znaczne jego znaczne powiększenie. Ja na Twoim miejscu zastosowałbym sprawdzone sposoby i pakował fermentor do lodówki, a tam zastosował sterownik bez robienia pomieszczeń.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Withereggie napisał:

Weź też pod uwagę, że wszystkie urządzenia chłodzące wytwarzają ciepło?

Teoretycznie ciepło będzie odprowadzane na zewnątrz pomieszczenia... Ale z taką kubaturą to ciekawe czy jeśli będzie dobrze zaizolowane i szczelne bez mostków termicznych może zadziała chociaż osobiście wątpię, lodówka ma ok 50-70W, w tego typu chłodniach to raczej taka moc jest na każdy 1m3.

Link to comment
Share on other sites

agregat chłodniczy? przeznaczony do chłodzenia fermentatorów? przymierzałem się bardziej na nowy sprzęt, ale za takie pieniądze nie znalazłem żadnego. Mam do dyspozycji fermentatory stożkowe 30l z możliwością podpięcia agregatu  (spirale do chłodzenia w każdym). Rozglądałem się także za agregatami na glikol ale to już droższe zabawki i szukam rozwiązania. Najlepszym byłaby możliwość podpięcia agregatu do dwóch na raz.

Link to comment
Share on other sites

https://www.olx.pl/oferta/agregat-chlodniczy-CID5-IDAkplL.html 

Myślałem o czymś takim, myślałem że chcesz chłodzić całe pomieszczenie.

 

Edit:

Teraz tak się zastanawiam czy to aby kompletny zestaw do chodzenia czy jeszcze coś do tego potrzeba? Nie do końca się na tym znam, może w błąd cię wprowadziłem. Tu np nowy.

https://allegro.pl/oferta/agregat-chlodniczy-aspera-embraco-unek6210gk-1kw-8517918693?bi_s=ads&bi_m=listing%3Amobile%3Aquery&bi_c=Y2ZmNzE3YjgtOWZhNC00OTI0LWJkOTctMjQ4YWY1MGYwMzNiAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=0b1e86dc-fa81-40f0-a3d0-afa3f3899619

Edited by sultan_kanapy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.