Jump to content

gorek007

Members
 • Posts

  51
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by gorek007

 1. browamator.pl, alepiwo.pl, browar.biz/centrumpiwowarstwa to trzy najbardziej popularne, ewentualnie allegro
 2. Wygląda imponująco i pomysł mi się podoba lecz tak na logikę biorąc to lodówka będzie cały czas chodzić, aby schłodzić do zadanej temperatury i dużo prądu naciągnie, a będzie się tak dziać dlatego, że chłodzenie lodówki jest znikome i przystosowane do chłodzenia małego metrażu, a tu na projekcie widać znaczne jego znaczne powiększenie. Ja na Twoim miejscu zastosowałbym sprawdzone sposoby i pakował fermentor do lodówki, a tam zastosował sterownik bez robienia pomieszczeń.
 3. Hej, używał ktoś Whirlfoc'a do wyklarowania piwa po fermentacji cichej? Można go tak użyć czy wystąpi jakiś problem? Co jeżeli przy przelewaniu brzeczki z gara do fermentora przedostaną się resztki osadu z Whirlfloc'em na fermentację burzliwą?
 4. Wygląda na to, że jesteś doświadczonym piwowarem z sporą wiedzą. Drogą dedukcji wydaje mi się, że może problem może tkwić w układaniu receptur. Spróbuj zakupić gotowy zestaw ze sklepu z surowcami i zobaczysz czy dalej będzie problem. A co do posmaku kukurydzy to tylko DMS przychodzi mi na myśl, więc jeżeli nie gotujesz pod przykryciem, to spróbuj wydłużyć gotowanie.
 5. Z tego co wyczytałem to praktycznie wszystko chciałeś poprawić, a o tym co jest najważniejsze w procesie warzenia piwa wspomniałeś tylko na marginesie, mianowicie fermentacja i temperatura fermentacji. Zaznaczyłeś, że wszystkie fermentacje przeprowadzasz w niższych temperaturach niż zalecana, rozwiń ten fragment, jak bardzo zaniżasz temperaturę fermentacji i czy dowolnie się ona zmienia czy może jesteś w stanie nią sterować? Jak tylko zanosisz do piwnicy i jest tam zbyt chłodno dla drożdży do normalnej pracy to one też nie dadzą rady przerobić cukru skąd może się wziąć późniejsze przegazowanie gdy nagle drożdże zaczną w butelce zjadać pozostały cukier. Przegazowanie w NEIPAie może się również wziąć z drobinek chmielu który przypadkiem mógł się dostać do butelek.
 6. Wiele osób zaczynało z berwkitem Super, że próbujesz i się wciągasz, a najważniejsze, że Tobie smakuje! Cheers!
 7. Po umyciu i wysuszeniu warto zawsze powąchać butelkę od środka, jak się coś nie domyło to śmierdzi.
 8. Z dnia na dzień zmieniaj temperaturę o 1 max 2 stopnie unikaj wyższych
 9. A może zmień metodę warzenia na metodę z użyciem worka, wtedy odpada Ci filtracja, oszczędzasz czas, a efekt bywa lepszy. Przy około 3-5 warkach rozeznasz się jaką masz wydajność i będziesz dostosowywać ilość słodu i wody do pożądanego blg.
 10. U mnie warki #17-26 co daje 198l piwerka i tak jak kolega wyżej nie skończyłem jeszcze warzyć w tym roku
 11. Sama końcówka kranu się odkręca i możesz wtedy (chyba) zastosować złączkę jak w wymienniku.
 12. Naturalnie, popieram przedmówcę. Podoba mi się stwierdzenie " kulturalnie tracąc równowagę"
 13. Ja bym się tylko martwił, że po takim wkładzie można stracić również smak i inne dobre składniki z piwa.
 14. Chmieliny bardzo fajnie się oddzielają kobiecą skarpetą
 15. Ogólnie w browarach z reguły pracują ludzie życzliwi i skorzy do współpracy więc nie powinno być problemu. Znajdź jakikolwiek kontakt, a oni już Cie przekierują do odpowiedniej osoby.
 16. Wystarczy wpisać w google "rollbar" i nazwę popularnego koncerniaka, który chcesz sprzedawać. Wybrać i na dowolnym portalu możesz sobie zakupić. A co do reszty to już będziesz mógł sprzedawcę wypytać.
 17. Przegazowałeś ewidentnie, jak otworzysz keg zobaczysz, że w środku jest piwo mocno nagazowane, a przy nalewaniu przez tą pianę się wygazowuje. Miałem taki sam problem, pomógł mi ten filmik: Od 4:50 jest omówiony problem. Możesz na jego kanale znaleźć całe poradniki o kegowaniu i nagazowywaniu. Mi się nigdy nie udało uratować przegazowanego piwa, więc może być tak ze warto je zlać do butelek, a przy następnej warce daj około 0.8 bara, zakręć gaz i zostaw na tydzień (ewentualnie dobij w połowie tygodnia jeszcze raz do 0,8) jak gaz się już dobrze rozpuści to przy ciśnieniu około 0,6 bara rób wyszynk. Sytuacja 2,5-3 bara i turlanie stosuje się jak piwo chcesz mieć gotowe na następny dzień i w całości je wypijesz, inaczej przegazowujesz i masz sytuacje w jakiej się obecnie znajdujesz.
 18. Miałem ten sam problem, ale ja butelki z takim osadem oddawałem do sklepu jak były zwrotne, albo w kosz te bezzwrotne. Przez ten osad zrobiłem sobie kegerator i teraz już tylko do kega leje piwko. Jest wygodniej i szybciej. Ale jeżeli ktoś zna rozwiązanie zagadki co to za nalot i jak uniknąć jego pojawiania się to z chęcią posłucham. Moją hipotezą tego nalotu jest OXI. Używam go do odkażania butelek przed butelkowaniem i możliwe, że jeżeli po sterylizacji butelka zdąży wyschnąć to osad się pojawi, a jeżeli szybko się zleje do niej piwo to osadu brak. Wysnułem taki wniosek gdyż mój sterylizator do butelek też ma taki osad, a ma kontakt tylko z roztworem OXI.
 19. A ja uważam, że ankieta nie jest całkiem zła, trzeba tylko zrozumieć zamysł, chociaż są rażące niedociągnięcia. Nie chodzi o to żeby oceniać od 1 do ileś jak się myśli w danej kwestii tylko ocenić co jest ważniejsze, wprowadzają w błąd źle sformułowane pytania, prawidłowe pytanie to pytanie nr 10, w którym pada znamienne słowo "uporządkuj". Duże niedociągnięcie to moim zdaniem pytanie nr 13 o gatunki piwa, gdyż przy naprawdę dużej ilości styli piwa pod grupę Ale wciągnięte zostały wszystkie ważne style APA, IPA etc. (przynajmniej tak mi się wydaje) po czym pojawia się nikomu nieznany styl "piwo czekoladowe".
 20. Ja nigdy nie stosowałem pożywki, ale obiło mi się o uszy, że są osoby stosujące pożywkę w piwowarstwie. Pozwolę sobie lekką uszczypliwość ? Nie jesteśmy w browarze w Żywcu, więc waRZymy piwo ?
 21. Witam, mam w planach jutro uwarzyć porter bałtycki, niestety nie mam drożdży dolnej fermentacji. Czy jak zadam s-04 lub us-05 to będzie ok?
 22. Tutaj możesz sobie zaprojektować w łatwy sposób i od razu zamówić odpowiednią ilość: http://www.bottlabel.com/pl/3-etykiety-na-piwo
 23. Jak spuściłem ciśnienie to po prostu z kranu leciała mi dalej sama piana i dużo strzałów CO2 nie zdążyłem napełnić kufla, a CO2 w kegu się skończył i już nie pchał piwa. Reduktor mam taki na śrubokręt, kran też mam z kompensatorem. Powiedz mi jeszcze jak to wygląda z wyszynkiem, jak już CO2 rozpuści się w piwie to codziennie odpalać butlę tylko do wyszynku (i spuszczać ciśnienie z kega po wyszynku), czy pozostawić pod jakimś ciśnieniem cały czas?
 24. Witam, potrzebuję pomocy przy wyszynku z kegeratora. Zbudowałem sobie cacko do wyszynku, ale nie potrafię się z nim obchodzić i proszę o porady krok po kroku jak podejść do wyszynku aby wszystko było super. Miałem już dwa piwa w kegu, pierwszy nagazowałem wg wskazówek z YT mianowicie 2-3 strzały po 3 bary i turlanie kega przez 10 min poniej 1bar do wyszynku, efekt? 1 dzień ładnie leciało piwo, a z każdym kolejnym dniem już praktycznie sama piana. Drugie piwo podłączałem już po przeglądnięciu większej ilości informacji z forum, zlałem piwo do kega i podłączyłem zgodnie z tabelą - kto w temacie, to wie o jakiej mówię -efekt leci sama piana, a nawet nie tyle piana co trochę piany i kran strzela co2. Proszę o pomoc, napiszcie krok po kroku jak podłączyć piwo, żeby było ok, czy gaz jest ciągle podpięty, czy się go zamyka jak się nie używa etc. Interesują mnie wszystkie szczegóły. Butla stoi w lodówce z kegiem (ok 9stopni C). Wąż do wyszynku ok. 1,7m w osłonie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.