Jump to content

Jaka lodówka? (a może zamrażarka?)


Recommended Posts

Witam,

 

Potrzebuje Waszej pomocy. Posiadam lodówkę, którą nabyłem drogą kupna za 300zł. To jest jedna z tych które mają 180cm. Temperatura nie schodzi w niej niżej niż 9stopni. Przez co nie mogę zrobić solidnego cold crasha. Z uwagi na to, że piwa keguję a fermentor to fermizilla 27l zmuszony jestem dokupić jeszcze jedną. Tutaj rodzi się pytanie: jaka jest najlepsza (wraz z ceną) lodówka która spełni moje oczekiwania. 

Lodówką steruje BrewPiLess. Sprawdza się dobrze. Słyszałem, że lodówka powinna być jak najprostsza, bez żadnych nofrost itd. Czy to prawda? Czy można sterować Brewpilesem skutecznie każdą lodówkę? 

Widziałem we Wrocławskim komisie pionowe zamrażarki które pomieszczą fermzille. Czy taka zamrażarka nofrost się nada? Ktoś może używa?

 

Będę wdzięczny za wskazówki

Pozdrawiam

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja mam starą zamrażarkę skrzyniową Polar Mors, kupiona za 100 pln mieści 2 wiadra 33l, steruje tym termostat esco es-10 bądź sterownik wifi od kol. @Malinowy, w zależności od mojego widzimisię.

Co więcej mogę powiedzieć, sprawdza się.

Wydaje mi się, że każdą lodówkę można kontrolować brewpilessem, sterownikiem Malinowego bądź zwykłym zewnętrznym termostatem np stc1000 czy w1209

Mam też mała lodówkę (na 1 wiadro) sterowaną przez zewnętrzny termostat i jest ok.

 

Mam nadzieję, że pomogłem.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli używasz BrewPiLess na zasadzie takiej, że podłączasz go do wtyczki lodówki to dalej w sterowaniu szeregowo bierze udział termostat z lodówki (i inne 'udziwnienia', które znajdują się w układzie sterowania) i to on może prowadzić do tego, że lodówka niżej niż 9 stopni nie zejdzie. Najlepiej sterowanie lodówki uniezależnić od tego termostatu po prostu wyciągając go i styki termostatu zastąpić stykami przekaźnika z BrewPiLess :) 

 

To oczywiście jeden z przypadków - musisz dokładnie cykl sterowania prześledzić i znaleźć problem.

Edited by tmk1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 13.08.2020 o 21:24, x1d napisał:

Zamrażarki często nie mają odprowadzania wody, i przy używaniu ich w wyższych temperaturach może prowadzić do skraplania i gromadzenia się jej.

W używanej dotychczas usunąłeś oryginalny sterownik?

 

 

Nie. Tam jest proste pokrętło i termostat. Zero elektroniki. Lodówka chodzi cały czas. Kompresor buczy i chłodzi tak sobie. Wydaje mi się, że po prostu nie wyrabia. Być może brakuje czynnika lub układ jest nieszczelny.

Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, tamtomasz napisał:

Ja mam budżetową lodówkę z no frost i wbudowaną kontrolą temperatury od 2 do 8 stopni z przeskokiem co 2. Jest dedykowana do lagerów i sprawuje się wyśmienicie. Wahań temperatury praktycznie nie ma i jak ustawiam dwa stopnie to rzeczywiście są dwa stopnie. Uważam, że to o wiele lepsze rozwiązanie niż podłączanie lodówki/zamrażarki pod sterownik. Kolega z zamrażarką i inkbirdem ustawia na 19 i ma wahania od 18,6 do 20,3 - może to kwestia tego, że zamrażarka jest dosyć zabytkowa, ale z tego, co zauważyłem to właśnie w takie zaopatrują się piwowarzy ?

 

Co do samego no frost w zamrażarkach to kiedyś o to pytałem, ale nikt nie odpowiedział ?

 

Brewpiless sprawdza się całkiem dobrze nawet przy mojej słabo wydajnej lodówce. 

Generalnie udało mi się namówić piękniejszą połówkę do tego abyśmy pomieszkali chwile z jeszcze jedną lodówką a w zasadzie zamrażarką. Znalazłem używaną ( w dobrym stanie) Elektrolux euf28201W. Jest to pionowa zamrażarka z nofrost. Mieści się w niej fermentor fermzilla. Mam tylko obawy o skraplanie się. Czy to znaczy, że woda będzie się zbierać pod urządzeniem na podłodze? Czy są jeszcze jakieś minusy takiej zamrażarki?

No i najważniejsze: wahania temperatury. Czy ktoś ma zamrażarkę no-frost z brewpilessem i może coś o tym napisać?

Temat który podałeś rzeczywiście odpowiedziałby na moje pytania. Szkoda, że przeszedł bez echa.

 

 

image.thumb.png.5f8dda37743fd6e5bb0f517ec56a58f9.png

Link to comment
Share on other sites

W dniu 13.08.2020 o 21:24, x1d napisał:

Zamrażarki często nie mają odprowadzania wody, i przy używaniu ich w wyższych temperaturach może prowadzić do skraplania i gromadzenia się jej.

W używanej dotychczas usunąłeś oryginalny sterownik?

 

Nic nie modyfikowałem, problemu ze skroplinami nie miałem.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.