Jump to content

x1d

Members
 • Posts

  1513
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  24

Everything posted by x1d

 1. A jaki byś chciał konkretnie?
 2. E tam, lejąc z wysokości też można spokojnie napowietrzyć, sam tak robię zazwyczaj.
 3. Dałbym wszystko na 0 i przetrzymał w 80 st z 15 minut
 4. O brodę to małe miki przy pytaniach o rasę, identyfikację płciową i preferencje seksualne... W którymś momencie zacząłem się zastanawiać dla jakiej agencji piszę tę spowiedź
 5. Nie napisałeś z ilu zeszło do tych 5,5, ale zakładając że standardowo z 12 to znaczy że piwo fermentuje. Zostaw na 2 tygodnie i nie otwieraj. Ciemne kropki to zapewne drożdże.
 6. Od niedawna używam fermzilli i też mam z tym problem, większość gęstwy po prostu zostaje przyklejona do ścianki zbiornika, a spływa piwo. Rozwiązaniem w moim przypadku jest fermentacja z otwartym zaworem, gęstwa gromadzi się w pojemniku.
 7. To też zależy ile kto warzy, ja zużyłem przez prawie 4 lata pół litra sanipro, średnio warka -dwie w miesiącu, zazwyczaj robię nowy roztwór ok 3-4 l i płuczę w nim wszystko do każdego warzenia, chyba że jest mało używany, np do jednego wiadra, to zostawiam na później. Dawkowanie oczywiście na oko, ale raczej za dużo niż za mało sądząc po pianie. Z pewnością można o wiele oszczędniej.
 8. Sanipro jest równie dobry do tego tańszy. Litr starcza na lata.
 9. Pomyśl o wiedeńskim zamiast podnoszenia karmelu. Skoro fermentujesz ciśnieniowo to możesz użyć drożdży lagerowych, np fm31 albo coś zachowującego słodowość zza oceanu (np wyeast 2308). Na goryczkę dałbym iungę albo marynkę, oczywiście w przeliczonych ilościach.
 10. x1d

  lol :)

  Dobrze że nie wd40...
 11. Ja bym bardziej przesunął na aromat, jeżeli chcesz te chmiele poznać. Trochę na goryczkę i większość na 0. A lepsze czasy to masz teraz. Zobaczysz za 12-13 lat...
 12. Z obudowy czy z wtyczki? Wtyczka kopie mi zawsze po wyjęciu z gniazdka, zwieram bolce o metalowe części kotła i się rozładowuje.
 13. Moja gęstwa wciąż aktualna, nawet częściowo odświeżona, no ale wuwua.
 14. Dane ewidentnie tendencyjnie porównywane, nie wiadomo czy jakiś inny czynnik nie miał wpływu na spadek interwencji. Chociaż generalnie popieram, miałem kiedyś taką budę alko pod blokiem i to był prawdziwy dramat.
 15. https://wiki.piwo.org/Strona_główna https://sklep.piwo.org/jak-warzyc-piwo-kompendium-wiedzy-piwowara-domowego-p-1.html Proponuję też pisać w odpowiednich wątkach na forum, bo cóż ten ma wspólnego z Twym pytaniem?
 16. W piwowarstwie domowym +-1blg nie robi wielkiej różnicy, a co dopiero dziesiąte części. Ja mam wyskalowany w brix i nic nie przeliczam, stosuję po prostu tę jednostkę na wszystkich etapach. Ważne jest to co pisano wyżej - poprawność próbki, zwłaszcza gorącej, i przeliczenie po i podczas fermentacji.
 17. Wolno - nie wolno, to raczej w mojej opinii kwestia przyzwoitości i szacunku do drugiego człowieka, niezależnie od tego po której stronie rzeki się urodził. A to, że kapitalizm nie jest najsprawiedliwszym systemem - cóż, niektórzy próbowali wprowadzić inny i wiadomo co z tego wyszło. Oczywiście zgadzam się że nie jest to dyskusja w tym wątku o ile w ogóle na tym forum, także już - parafrazując artystę - szybciutko kończę offtop i sobie idę.
 18. Używam od paru lat i nie ma problemów. Do spławika raczej nie wrócę. Różnica między jakimi pomiarami?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.