Skocz do zawartości

Szyszki chmielu lubelskiego czy dodać do piwa


epromsa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Właśnie warzę piwo polska ipa 17 blg, mam też swoje szyszki chmielu lebelskiego zebrane miesiąc temu i wysuszone, czy warto je dodać do piwa, jeśli tak to kiedy i ile? Wg receptury daję granulat w pierwszej minucie 25gubelski, w 30 minucie 25g sybilla, w 50 minucie 25g marynka i trawa cytrynowa. Później bęfzie chmielenie na zimno 25g sybilla i lubelski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, epromsa napisał:

Witam,

Właśnie warzę piwo polska ipa 17 blg, mam też swoje szyszki chmielu lebelskiego zebrane miesiąc temu i wysuszone, czy warto je dodać do piwa, jeśli tak to kiedy i ile? Wg receptury daję granulat w pierwszej minucie 25gubelski, w 30 minucie 25g sybilla, w 50 minucie 25g marynka i trawa cytrynowa. Później bęfzie chmielenie na zimno 25g sybilla i lubelski.

Zapomnij. Utlenienie+straty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ciezkicoswybrac napisał:

Chyba źle zrozumiałeś instrukcję, Marynka powinna iść na 50 min, a nie w 50 minucie, tak samo z resztą chmielu.

Napisane jest "w 50 minucie 25g chmielu marynka i trawa cytrynowa"

 

15 minut temu, epromsa napisał:

Napisane jest "w 50 minucie 25g chmielu marynka i trawa cytrynowa"

 

20221106_143217.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz postu pod postem.

Do uzupełnień korzystaj z racji edytuj.

 

Instrukcja cokolwiek kulawa.

Tzn. na goryczkę tj. 60 minut gotowania lepiej wrzucać chmiel goryczkowy taki jak Marynka, Magnum, Magnat czy Iunga.

Na aromat natomiast 5 minut i mniej gotowania w tym na wyłączenie palnika lepiej korzystać z Lubelskiego czy Sybilli.

Trawa cytrynowa imo z dojpy.

Więc bym zamienił. Marynka tuż po zawrzeniu, sybilla na ostatnie 2-5 minut, lubelski na wyłączenie palnika.

 

Jak chłodzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To goryczkowy daj w 30 minucie a sybille i lubelski po wyłączeniu palnika. Brak chłodzenia zmusza do przekalkulowania czasów. Patrz w pliczki: jeden wzięty z HBT, drugi przepisany po polsku.

post-6077-0-30257900-1386504632_thumb.pngpost-6077-0-30410300-1386505720_thumb.png

To drugie pytanie równie wkurzające: robisz piwo ok 20 BLG, masz gęstwę do niego?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, zasada napisał:

To goryczkowy daj w 30 minucie a sybille i lubelski po wyłączeniu palnika. Brak chłodzenia zmusza do przekalkulowania czasów. Patrz w pliczki: jeden wzięty z HBT, drugi przepisany po polsku.

post-6077-0-30257900-1386504632_thumb.pngpost-6077-0-30410300-1386505720_thumb.png

To drugie pytanie równie wkurzające: robisz piwo ok 20 BLG, masz gęstwę do niego?

 

Dzięki za wdkazówki. Nie mam gęstwy, zapodam drożdże gozdawa pure ale yeast 7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Źle doczytałem to zdjęcie i wyszło mi, że 20 a piszesz przecież, że 17. To i tak jest sporo i osobiście bym nie ryzykował ale jak masz 2 paczki to pewnie się uda.

Właściwa ilość drożdży jest bardzo ważna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, zasada napisał:

Ok. Źle doczytałem to zdjęcie i wyszło mi, że 20 a piszesz przecież, że 17. To i tak jest sporo i osobiście bym nie ryzykował ale jak masz 2 paczki to pewnie się uda.

Właściwa ilość drożdży jest bardzo ważna.

 

Mam tylko jedną paczkę tych drożdży, gdzieś pewnie znalazłbym us-05, czy można mieszać ze sobą różne drożdże? Sprawdziłem i mam us-05 ale jedna paczka z terminem ważności 05.2022 a druga 09.2022, czy one coś jeszcze zdatne?

Edytowane przez epromsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można mieszać różne szczepy? Można ale winnym celu.

Czy można użyć dwóch saszetek us05 o różnych datach? Ja bym się nie zastanawiam i dawał je (23 g drożdży zamiast 10 g to duża różnica na plus).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.