Skocz do zawartości

ciezkicoswybrac

Members
  • Postów

    429
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    13

Treść opublikowana przez ciezkicoswybrac

  1. Ciało stałe w piwie = gushing. Poza tym nie masz pewności czy są sterylne. Wrzuć je do jakiejś whisky, zostaw na kilka dni i następnie przefiltruj i dolej do fermentora.
  2. Zobacz ogłoszenie Fabrycznie nowy kociołek Klarstein Brauheld Smart 45l Cześć, mam do sprzedania fabrycznie nowy, zapakowany kociołek Klarstein Brauheld Smart 45l. Jest to wersja ze sterownikiem zintegrowanym z aplikacją na telefon. Paczkę otwarłem tylko w celu weryfikacji kompletności zestawu. Do zakupu oczywiście dodaję fakturę z datą na końcówkę lutego 2024, więc gwarancja obowiązuje do 2026. Pierwszą sztukę kociołka kupiłem na wyprzedaży w black friday z oficjalnej strony Klarsteina, niestety okazała się wadliwa i otrzymałem nową sztukę z gwarancji. Druga sztuka działała w porządku, do momentu zatkania się pompy. Najprawdopodobniej wystarczyłoby ją rozkręcić i oczyścić, ale po raz kolejny skorzystałem z gwarancji i ponownie otrzymałem nowy kociołek, ten wystawiony na giełdzie. Sprzedaję, bo wróciłem już na dobre do mojego starego kociołka, którego nie sprzedałem i używałem w trakcie procesów gwarancyjnych Klarsteina. Nie mam nic przeciwko testowemu odpaleniu kociołka przy potencjalnym kupującym, jak znajdę czas to możemy nawet coś wspólnie uwarzyć. Oględziny i potencjalny odbiór możemy załatwić na terenie śląska (kilka km od centrum Katowic). Czasami bywam na kilka dni w centrum Łodzi, więc możemy umówić się z wyprzedzeniem w tym mieście, aczkolwiek prosiłbym jednak o kontakt ze zdecydowanymi osobami, bo wożenie dużego kartonu, 200 km w jedną stronę, jest dość uciążliwe. Oczywiście możliwa jest wysyłka, po pracy edytuję ten post i dorzucę link do allegro (przez allegro zapewne wyjdzie 100-150zł więcej) i olx. Cena za strony Klarsteina to 3300zł, ja proponuję 2000zł (wysyłka gratis na mój koszt). https://www.klarstein.pl/AGD/Kotly-warzelne/Brauheld-Smart-45-kocil-zacierny-2500-W-45-l-100-C-pompa-obiegowa-stal-nierdzewna-45-Ltr-Stal-nierdzewna.html Sprzedający ciezkicoswybrac Data 2024.03.12 Cena 2 000 zł Kategoria Sprzęt  
  3. Pozostały czas: 3 dni i 12 godzin

    • SPRZEDAŻ
    • Nowy

    Cześć, mam do sprzedania fabrycznie nowy, zapakowany kociołek Klarstein Brauheld Smart 45l. Jest to wersja ze sterownikiem zintegrowanym z aplikacją na telefon. Paczkę otwarłem tylko w celu weryfikacji kompletności zestawu. Do zakupu oczywiście dodaję fakturę z datą na końcówkę lutego 2024, więc gwarancja obowiązuje do 2026. Pierwszą sztukę kociołka kupiłem na wyprzedaży w black friday z oficjalnej strony Klarsteina, niestety okazała się wadliwa i otrzymałem nową sztukę z gwarancji. Druga sztuka działała w porządku, do momentu zatkania się pompy. Najprawdopodobniej wystarczyłoby ją rozkręcić i oczyścić, ale po raz kolejny skorzystałem z gwarancji i ponownie otrzymałem nowy kociołek, ten wystawiony na giełdzie. Sprzedaję, bo wróciłem już na dobre do mojego starego kociołka, którego nie sprzedałem i używałem w trakcie procesów gwarancyjnych Klarsteina. Nie mam nic przeciwko testowemu odpaleniu kociołka przy potencjalnym kupującym, jak znajdę czas to możemy nawet coś wspólnie uwarzyć. Oględziny i potencjalny odbiór możemy załatwić na terenie śląska (kilka km od centrum Katowic). Czasami bywam na kilka dni w centrum Łodzi, więc możemy umówić się z wyprzedzeniem w tym mieście, aczkolwiek prosiłbym jednak o kontakt ze zdecydowanymi osobami, bo wożenie dużego kartonu, 200 km w jedną stronę, jest dość uciążliwe. Oczywiście możliwa jest wysyłka, po pracy edytuję ten post i dorzucę link do allegro (przez allegro zapewne wyjdzie 100-150zł więcej) i olx. Cena za strony Klarsteina to 3300zł, ja proponuję 2000zł (wysyłka gratis na mój koszt). https://www.klarstein.pl/AGD/Kotly-warzelne/Brauheld-Smart-45-kocil-zacierny-2500-W-45-l-100-C-pompa-obiegowa-stal-nierdzewna-45-Ltr-Stal-nierdzewna.html

    2 000 zł

  4. Ciężko przesadzić z ilością chmielu na zimno, 85g to nie jest szczególnie dużo. Najwięcej wrzucałem 200g na 20l. Postaraj się tylko o dobrą filtrację tych chmielin i będzie w porządku
  5. Tak, odlicz ~1-1,5l na straty w zależności ile gęstwy leży na dnie fermentora.
  6. Do tej pory wrzucałem Carafę Special II lub III na ostatnie 5 min zacierania+wysładzanie, byłem zadowolony z efektów. Tym razem niestety dałem za dużo jasnych słodów i wyszło co wyszło 😔
  7. Tak się składa, że uwielbiam ciemne ipy, a na sklepowych półkach ciężko znaleźć cokolwiek innego niż wszelkiej maści Hazy czy West Coasty. No właśnie tego się obawiałem. Zostaje mi zamoczyć słód, przegotować i dolać do wiadra razem z chmielem. Cukrów pewnie nie będzie dużo, a 3 pokolenie gęstwy z kveików zje wszystko w kilka godzin. To piwo i tak nigdy nie miało być konkursowe, a ja po prostu lubię Black IPA.
  8. Ok, dobrze wiedzieć. Chciałem moczyć na zimno, a następnie zagotować i potrzymać kilka minut w 100'C. Roztwór schłodziłbym do ~50'C i wymieszał z piwem o temperaturze 35'C, bo i tak było fermentowane w tej temperaturze (Kveiki). Dobre pytanie, liczę że ktoś się wypowie
  9. Robiłem piwo typu bigos, które docelowo miało być Black IPA z resztek chmielów i słodów. Problem polega na tym, że trochę przedobrzyłem ze stosunkiem jasnych słodów do ciemnych, przez co po fermentacji zamiast ciemnego piwa mam cappuccino 😁 Jestem w stanie jeszcze coś zrobić na tym etapie? Będę dorzucał jeszcze chmiel na zimno, więc jest opcja dorzucenia czegoś, ale nie wiem jak do tego podejść. Może mógłbym namoczyć jakąś carafę i dolać odfiltrowany roztwór przy wrzucaniu chmielu? Jakby to wyglądało w kontekście utlenienia?
  10. Jak temperatura otoczenia miała 22'C, to w środku fermentora mogłeś mieć nawet 24'C. Przy takich temperaturach fermentacja jest błyskawiczna, ale ma to wiele negatywnych skutków. Przenieś fermentor w najcieplejsze miejsce jakie masz, jak po 5-6 dniach nadal będzie tyle samo BLG, to możesz butelkować. Zakres czytasz w ten sposób, że zaczynasz fermentować w dolnej wartości, a później stopniowo podnosisz temperaturę do górnych widełek. Jak nie masz warunków do fermentacji w 18'C, to warto byłoby się zastanowić nad drożdżami typu Kveik.
  11. Ja bym szedł w 40-45 IBU, żeby goryczka była wyczuwalna, ale nie zasłaniała całego aromatu. Tu masz kalkulator: https://piwko.com.pl/kalkulator/ibu Ilość alfa-kwasów może różnić się w zależności od sklepu, roku zbiorów i pewnie kilku innych czynników. Z reguły będziesz miał tę informację na etykiecie chmielu, jak nie ma to na stronie sklepu. Ja bym na Twoim miejscu wrzucił 20-25g (w zależności od ilości alfa-kwasów, patrz kalkulator) na 60 min, a później 80-150g na 0 min (tzn. wyłączasz palnik, wrzucasz chmiel i zaczynasz chłodzić brzeczkę). Jak nie masz chłodnicy, to trzeba będzie to lekko zmodyfikować. Najwięcej aromatu wnosi chmielenie na zimno (wrzucanie chmielu do fermentora pod koniec lub po fermentacji), aczkolwiek jest przy tym dużo roboty i trzeba solidnie przefiltrować przed butelkowaniem. Warto też popracować nad rozlewem, bo im więcej chmielu w piwie, tym bardziej jest narażone na utlenienie, które psuje cały efekt.
  12. Poniżej 33'C na pewno nie schodziłem, bo zależało mi na jak najszybszym schłodzeniu i fermentacji. Kończyłem zawsze w 35'C.
  13. U mnie już druga sztuka tego Klarsteina poleciała na gwarancję Pierwszy padł od razu przy testowym grzaniu wody (wyłączył się przy 40'C i umarł na dobre), w drugim pompa przestała działać w połowie zacierania i już nie wróciła. Próbowałem dmuchać, namaczać w oxi i kwasku cytrynowym, ale bez efektu.
  14. Tak, kwaśność przy użyciu Philly Sour jest zależna m.in. od pitch rate. Underpitching i overpitching ją obniża, a ilość rzędu 1g/1L maksymalizuje efekty obniżenia Ph. Na kwaśność wpływa też ilość cukrów prostych w brzeczce, im więcej=niższe Ph=bardziej kwaśne.
  15. Obydwie warki na tych drożdżach refermentowałem w temperaturze pokojowej (w moim przypadku 22,5-23'C) i nie było problemów z nagazowaniem. Obydwie warki osiągnęły docelowe nagazowanie po 7-8 dniach.
  16. Ło panie, tu już nowe życie się wyhodowało. Zdjęcie do ramki, a piwo do kibla. W teorii jak nie śmierdzi i nie ma pleśni, to można ryzykować degustacją, ale jak bym się nie odważył.
  17. 12-11BLG to powinno być przed fermentacją. Błąd pomiarowy, albo popsuty spławik, albo masz skrajnie niedofermentowane piwo. Sprawdź spławik na czystej wodzie o temperaturze ~20'C, powinien wskazywać 0. Jeśli spławik jest w porządku, to sprawdź BLG jest raz, przenieś piwo na minimum 2 tygodnie do ciepła i potem sprawdź ponownie. Za krótko, używając US-05 powinieneś trzymać to piwo 1-1,5 tygodnia w tych 14-15'C, a następnie przenieść do cieplejszego. Ta instrukcja jest do niczego. Nie wolno sugerować się bulgotaniem, bo one niczego nie definiuje. Jedynym wiarygodnym wskaźnikiem fermentacji jest pomiar BLG przy zdrowych warunkach fermentacji.
  18. https://wiki.piwo.org/Kategoria:Receptury_ze_słodów https://piwo.org/forums/forum/32-zapiski-piwowarów-domowych/ Szukaj pod terminem "zacieranie na lenia" (jednotemperaturowe). Możesz też zainteresować się metodą Smash. Polega na użyciu jednego typu słodu i chmielu, dzięki czemu jesteś w stanie z warki na warkę poczuć co wnosi konkretny składnik receptury. Najprościej i najtaniej będzie zrobić jakieś proste Pale Ale. 5-6kg słodu pilzneńskiego, 10g marynki na 60min, 50g lubelskiego na 5 min albo wyłączenie palnika. Zacieranie 60 min w 66'C.
  19. Im dłużej trzymasz chmiel w gorącej brzeczce, tym więcej alfa-kwasów odda=większa goryczka. 60 min gotowania to taki ogólnie przyjęty schemat, który ma swoje podłoże teoretyczne przy warzeniu z zacieraniem (np. odparowanie DMS). Możesz gotować 60 min używając np. 10g chmielu, dzięki czemu uzyskasz 30 IBU, ale równie dobrze możesz użyć 20g+x chmielu gotując 30 min i również otrzymasz 30 IBU, bo x alfa-kwasów przejdzie do brzeczki. Dochodzi jeszcze sprawa rozpuszczalności tych alfa-kwasów w zależności od ekstraktu gotowanej cieczy, ale na tym etapie jest to w Twoim przypadku pomijalne. Pomocny link: https://piwko.com.pl/kalkulator/ibu Ilość alfa-kwasów wyciągniesz z opakowania chmielu, lub ze strony sklepu w którym go kupujesz. Zbiory chmieli z różnych roczników mogą się różnić ich ilością, np. Marynka z 2021 może mieć więcej alfa-kwasów niż Marynka z 2022 roku. PS: W przypadku ekstraktów długie gotowanie może skutkować ciemniejszym piwem (a z ekstraktów piwa są w praktycznie zawsze ciemniejsze niż z zacierania, wynika to z procesu ich wytworzenia), odpowiedzialna jest za to reakcja Maillarda.
  20. Jak jeszcze nie miałem kontroli temperatury, to puściłem W34/70 w 8'C, a w przez warunki pogodowe temperatura w pomieszczeniu spadła do 5,5-6'C. Lag trwał jakieś 80h, fermentacja trwała 5 tygodni, ale piwo przefermentowało i było jednym z lepszym jakie zrobiłem Był to czeski pils, więc nawet brak przerwy diacetylowej nie był wielkim problemem.
  21. Nie docisnąłeś kabla, miałem to samo. Zobacz jak wyglądają wypustki w kablu, potem na złącze, przypasuj i wciśnij mocno, powinno chwycić.
  22. Źle do tego podchodzisz. W warunkach domowych, powinieneś przestrzegać zasad zdrowej fermentacji, tak by żadne fermentowalne cukry nie zostały w piwie na etapie butelkowania. Cukier, który dodajesz na refermentację, służy tylko do nagazowania piwa i nie ma praktycznie żadnego wpływu na jego smak, jednocześnie delikatnie podbijając poziom alkoholu (0,2-0,5%). Jeśli chcesz nagazować piwo czymś innym niż biały cukier (szkoda zachodu), to przy butelkowaniu możesz użyć ekstraktu słodowego albo nawet brzeczki, o ile jesteś pewien jej sterylności. Wtedy uzyskałbyś ten magiczny efekt nagazowania piwa "pozostałymi cukrami".
  23. Jeśli w trakcie whirpoola temperatura brzeczki spadnie do 72 zamiast 80'C, to nic się nie stanie. Wątpię że dałoby radę wyczuć różnicę, zwłaszcza w warunkach domowych.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.