Jump to content

ciezkicoswybrac

Members
 • Posts

  231
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Everything posted by ciezkicoswybrac

 1. Za dużo zmiennych - kondycja drożdży, natlenienie, ekstrakt, a przede wszystkim konkretny szczep. W tej temperaturze możesz puścić US-05 albo Nottinghamy i będzie w porządku.
 2. Jak będę warzył i nie zapomnę, to nie ma problemu Drut z nierdzewki chwyciłem pętęlką za obydwa uchwyty z hopsidera: ...i przyczepiam do tych nóżek pod kosz: Sam drut nie ma kontaktu z brzeczką, więc nie starałem się o atesty czy kwasoodporność. Bazooki oczywiście nie używam, zdjęcie pożyczone z google.
 3. Ja wieszam na kawałku drutu zahaczonym o uchwyty z Cobry, trzyma solidnie.
 4. To prawda, ale nie oznacza to, że: Daj im dokończyć robotę w spokoju, na ocenę przyjdzie czas po fermentacji. Niektóre szczepy nie wytwarzają piany wcale, inne robią jej tyle że może wyjść rurką. Za jakieś 1,5-2 tygodnie przenieś fermentor w cieplejsze miejsce, żeby dojadły do końca. Czynników wpływających na długość "laga" jest dużo, m.in. temperatura, kondycja drożdży (jak były przechowywane, data ważności), natlenienie brzeczki czy konkretny szczep. Nie ma co się sugerować rurką, bo mimo że jest to jeden z oznaków fermentacji, to wcale nie definiuje czy fermentacja się zaczęła / zakończyła.
 5. No to jak najbardziej w porządku. Pamiętaj żeby dobrze natlenić brzeczkę przed fermentacją i zadawać drożdże w brzeczce schłodzonej do temperatury początkowej fermentacji.
 6. Te brązowe to drożdże, białe punkty to pozostałości piany. Wygląda całkowicie normalnie. Możesz podnieść temperaturę na kilka dni, na pewno nie zaszkodzi, chociaż już raczej jest po fermentacji. Odfermentowanie jest przyzwoite, tym bardziej że używałeś ekstraktów, które z reguły mają trochę więcej niefermentowalnych cukrów. Jaką temperaturę miała woda przed dosypaniem drożdży? Za wysoko, drożdże dodajesz do brzeczki o temperaturze w jakiej chcesz fermentować.
 7. A czego nie próbowano... https://www.reddit.com/r/prisonhooch/
 8. Zależy co chcesz osiągnąć. W soczkowych NEIPA jest to wskazane, w West Coastach już niekoniecznie. Rób tak jak lubisz, każdemu co innego smakuje
 9. Na odwrót. Wyższa temperatura- więcej cukrów niefermentowalnych = więcej ciała. Niższa temperatura - więcej cukrów fermentowalnych = mnie ciała, bardziej wytrawnie.
 10. Zrobiłem Cold IPA na CTZ 2021, mosaicu i citrze 2022, na razie jest 14 dzień fermentacji na w34/70 i zapach z rurki + aromat i smak z probówki jest super, jestem pełen optymizmu przed chmieleniem na zimno i rozlewem.
 11. Prawda, ja kupiłem najmniejszą butelkę do spróbowania, a jadę na niej od 15 warek i nadal 1/3 mi została. Dodam też, że nie używam tego samego roztworu, tylko za każdym razem robię nowy (przy warzeniu, rozlewie i ewentualnie w trakcie fermentacji). Fajne jest to, że środek bardzo mocno się pieni, przez co oblepia fermentora i ładnie dezynfekuje. Nie musisz też płukać fermentora wodą po użyciu środka, bo piana w kontakcie z brzeczką zamienia się w pożywkę dla drożdży.
 12. Oxi jest środkiem do czyszczenia. Niby ma jakieś działanie dezynfekujące, ale lepiej zaopatrzyć się w lepszy środek. SaniPro wydaje się drogie, ale jedna butelka starcza na bardzo dlugo, a jeśli użyjesz wody zdemineralizowanej to możesz używać roztwór kilka razy.
 13. Nie musi, ja w ten sposób sterylizuję pompę (bo po warzeniu przelewam większość brzeczki pompą do fermentora) i na chłopski rozum zwiększam wydzielanie olejków z chmielu. Każdy robi jak chce, z czasem sam dojdziesz do swoich metod.
 14. Też mam hopsider 300 mirkonów. W kociołku włączam pompę na gotowanie, a rurkę z brzeczką ustawiam tak, by ciecz wpadała do hopspidera i mieszała zawartość. Pompa się nie zatyka, a jeśli coś przeleci do brzeczki to jest to kompletnie pomijalne. Sypalem już tak 250-300g chmielu i na razie żadnych problemów.
 15. Nie jesteś sam, też kupiłem dużo dziwactw do eksperymentów 😁 Poza tym mam starsanu i despreja na 3 lata roboty w koncernie...
 16. Mnóstwo rzeczy na dobrych przecenach w Marxam, m.in. Voss Kveik za 9zł, czy nowofalowe chmiele 2021/2022 po 6-9zł za 100g: https://marxam.pl/promocja,l1,pl.html Np. Izabella 2021 100g za 3zł: https://marxam.pl/polska-chmiel-izabella-pl-2021-100-g,c302,p5582,pl.html I nie, nie jestem pracownikiem marxamu
 17. Jakbyś chciał, to mam na sprzedaż używaną eternę (450-500 butelek bez problemów. 0 urwanych szyjek, kapslowała każdy typ butelek włącznie z "bączkami") za 30zł+wysyłka.
 18. Grubsze śrutowanie, ewentualnie dodatkowo sito na dno i nic się nie przypala.
 19. Tracisz czas i prąd na zagrzanie z powrotem, przy okazji dokładając kolejną rzecz do mycia. Z założenia kociołki powinny ułatwiać i przyspieszać robotę, ale niech każdy robi jak chce.
 20. Wkleiłem sam link, forum automatycznie dodało odtwarzacz
 21. Zawsze mogło Cię spotkać coś takiego:
 22. Gratulacje, byle do przodu. Teraz masz czas na poczytanie o temperaturach fermentacji (najważniejsza kwestia w całym procesie włącznie z higieną), używaniu lepszych drożdży niż brewkitowe, rozlewie bez utlenienia i wielu innych drobnostkach. Nie stosuj się do instrukcji dodawanych do brewkitu, bo pewnie piszą tam o fermentacji typu 7+7 dni. Trzymaj piwo na drożdżach do momentu w którym ekstrakt nie zmieni się przez kilka dni. Może to być tydzień, ale równie dobrze trzy tygodnie. Lepiej kupić puszkę ekstraktu słodowego niechmielonego 1,7kg, bo glukoza da Ci tylko alkohol i może niekorzystnie wpłynąć na smak. Pierwsze i tak wypijesz ze smakiem, ale na przyszłość unikaj.
 23. Myślę, że autor tamtego tematu nazwał to kobiecym ze względu na jego przeznaczenie i dowalenie słodzika, czego w Krieku raczej nie uświadczysz.
 24. Jako, że to nie jest piwo dla mnie, to bez bicia się przyznam, że idę na łatwiznę i robię z ekstraktu. Pucha 1,7kg ekstraktu jasnego, 2 syropy i US-05 na pianę. Wychodzi ~11 BLG 22l. Dorzucam do tego kilo ksylitolu (żonka lubi bardzo słodkie, ja nie potrafię tego przełknąć), więc nie używam chmielu w ogóle
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.