Skocz do zawartości

Wymrażanie koźlaka


Bolt

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 
 

Mój wędzony koźlak z malinami i świerkiem fermentuje. Niestety w Polsce już nie istnieje pojęcie mroźnej zimy. Więc pozostaje wymrazanie w butelkach. Mam pytanie w kwestii sterylności. Jak już będę sączył piwo z butelek do naczynia. Jak wtedy dbać o sterylność? Wiadomo starsan etc. Jednak zlewanie potrwa np 1h. Przykrycie jakaś folia wystarczy? Może macie jakieś inne patenty? Pierwotnie miała być beczka z kranikiem i wystawienie na mróz…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Bolt napisał:

Nie, chodzi mi o zachowanie sterylności. Sam proces jest bezproblemowy. Obawiam się jedynie o sterylność przy zlewaniu "esencji" z butelek"

Dwa wiadra z kranikiem. Wtykasz wężyki na kraniki. Z wiadra spuszczasz grawitacyjnie do drugiego. W wiadrze tym u góry montujesz filtr hepa. W tym drugim na dole zakładasz rurkę bulgotkę. W teorii powinno działać i sterylność zachowana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki był plan wstępny gdyby były u nas mrozy. Teraz pozostają te nieszczęsne butle. Dam 5l butle. Wytnę otwór w pokrywie wiadra i będę sączył. 
Wymrażałem kilka razy w przerobionym kegu. Wystarczyło wystawić na mróz i gotowe, niestety przeprowadziłem się z gór w miasto i nie wiem co to mróz ;/

 

Edytowane przez Bolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na upartego to kranik i do 5cio litrowego baniaka zamontujesz. Otwór w zakrętce tylko trzeba dorobić. 

A poza tym to ta wymrażanka będzie miała pewnie minimum ze 20%-przy takiej zawartości alkoholu o infekcję już trudno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Bolt napisał:

Oj nie, nie wiem ile masz doświadczenia z wymrażaniem, ale alko aż tak pięknie nie rośnie. Tutaj mam jakieś 23BLG wiec pewnie wyjdzie około 9,5%-10% bazy. Wymrożenie do 20% to raczej nie realne w domu ;)

 

Właśnie chciałem napisać że przesadziłem z tymi 20%.Chociaż za 4-5 wymrożeniem może by było blisko;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, nigdy aż tak nie wymrażałem, chociaż przypuszczam, że z 3 lata temu wymrażany Quadrupel(A właściwie Quintupel) który miał na starcie z 14% alko mógł mieć te 21-22% bo był dosyć mocny :D Po prostu w pewnym momencie wymrażania ta efektywność drastycznie spadam brakuje bardziej zaawansowanego systemu wczesnego wyłapywania kryształków lodu.

 

Edytowane przez Bolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.