Skocz do zawartości

Woreczek do chmielenia


kasetinho

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
niedawno wziąłem się za warzenie swojego pierwszego piwa z zacieraniem (APA). Zdecydowałem się na chmielenie na zimno Mosaiciem (granulat 50g) po przelaniu z burzliwej na cichą wczoraj, do czego kupiłem woreczek do chmielenia. Aczkolwiek, woreczek ten wypłynął na powierzchnie i lekko sie otworzył (bo początkowo go związałem). Włożyłem tam wcześniej kieliszek do obciążenia, ale jak widać nie pomogło.  Zastanawiam się teraz, czy może tak zostać? Czy efekty będą zadowalające, jeśli woreczek nie jest na dnie?Jeśli nie to rodzą się pytania dot. ewentualnego zakażenia, jeśli miałbym go jakoś poprawić (już mam pewne obawy, ponieważ lekko zamoczyłem palce, jak go wkładałem, ale nic złego sie nie dzieje na razie). A także co do ewentualnej filtracji chmielin, które wypłyną przez to, że się otworzył - większość i tak pewnie zostanie w nim, ale zapewne coś wyleci. Z góry dzięki za pomoc. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym teraz już zostawił. Jakby chmiel wypłynął, to tylko się cieszyć, lepszy efekt, a zlejesz przed rozlewem przez wężyk z zamontowanym na końcu druciakiem, takim do mycia naczyń (bardzo dobrze odfiltruje chmieliny). Spokojnie w przyszłości tak zlewając możesz chmielić bez worków, efekt dużo lepszy. Przed wszystkimi takimi pracami warto łapki zdezynfekować, to samo wieko pokrywy, w sensie rant którym ją naciskamy na wiadro. Takie moje zdanie, u mnie działa i jestem zadowolony z efektów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście przed całą robotą ręce umyłem, ale wiadomo jak to jest. A jeżeli jakaś infekcja miałaby się wdać przez te wczorajsze ekscesy, to dzisiaj byłyby już jakieś widoczne oznaki, czy mogłoby to wystąpić nawet za pare dni (miejmy nadzieję, że wcale 😛)? Dziś jestem poza domem, ale z relacji pomocników i zdjęć, wszystko wygląda dobrze, temperatura wciąż się trzyma, tylko troche tego chmielu właśnie wypłynęło.

 

Co do filtrowania to widziałem w internecie wiele sposobów właśnie, ale sporo ludzi pisało, że przy druciaku często spadał do piwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umycie to jedno. Ja j szcz odkazam alkoholem powyżej 70% lub plukam w Sanipro. Co do druciaka, mi nigdy jeszcze nie spadł, mocuję za pomocą gumek recepturek, oczywiście odkazonych. 

Co do infekcji, to to piwo już alkohol ma i dlatego jest mniej wrażliwe. Co do rozwoju niestety, to różnie bywa, jak to w przypadku mikrobów. Jedne szybciej się w danych warunkach namnażają, drugie wolniej, inne wcale. Ja raczej byłbym spokojny wdg mnie o infekcję na serio trzeba się postarać lub mieć pecha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2023 o 20:04, Reters napisał(a):

Możesz jeszcze robić herbatki chmielowe, żeby się nie bawić potem w odfiltrowywanie chmielin. Plus zauważyłem już taki, że dłużej się utrzymuje aromat i smak chmielu w butelkach.

A możesz trochę przybliżyć temat? Jakiś link do opisu techniki czy cos? Brzmi baaaaardzo ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Sam tego się poduczyłem z forum piwnego zagranicznego. Przetestowałem dwa razy. I piwo lepiej trzyma aromat i smak chmielu. Linków akurat nie mam bo nie zapisywałem sobie. Jednak trzymaj cytaty z tego forum. Akurat mam je w notatkach(przetłumaczone na nasz język):

 

"Aby uzdatnić 5-galonową (19-litrową) partię piwa, zagotuj 1 litr wody, a następnie pozwól jej ostygnąć do 170°F (77°C). Wmieszaj uncję lub dwie (28–57 g) chmielu i pozwól mu się zaparzyć. Po 20-30 minutach herbata ostygnie i będzie gotowa do użycia. Wlej płyn do piwa (najlepiej, gdy dodasz herbatę do beczki lub wiadra do butelkowania), pozostawiając osad granulowany lub nasycone kwiaty chmielu w naczyniu, którego użyłeś do wrzenia.


Temperatura wody ma ogromny wpływ na smak. Większość źródeł podaje 179°F (79°C) jako temperaturę progową dla izomeryzacji chmielu, ale nawet jeśli dążycie do niższych temperatur, między 150-160°F (65-71°C), wyczujecie trochę goryczy. Możesz to sprawdzić po prostu degustując herbatę. Z drugiej strony, jeśli próbujesz naprawić niedostatecznie odfermentowane piwo poprzez zwiększenie goryczki, podnieś temperaturę wody do 180°F (82°C). Bądź ostrożny z tym podejściem, ponieważ zwykła woda izomeryzuje więcej kwasów alfa niż brzeczka o wyższej gęstości, powodując znacznie zwiększoną gorycz."

 

Ja akurat zaprzestaje chmielenia na zimno wrzucając chmiel luzem do brzeczki lub chmielenia w woreczkach. Piwa warzę w jednym fermentorze i jakiekolwiek przelewanie czy filtrowanie u mnie odpada. Napar chmielowy możesz dodać do brzeczki np na 2-3 dni przed rozlewem lub około 7-10 dnia gdy fermentacja burzliwa się uspokoi i blg trochę spadnie, po prostu wlewając mieszasz piwnym mieszadłem dość zgrabnie, jednać z wyczuciem, żeby jak najmniej napowietrzać.

 

I jeszcze jedno. Ja na 20l piwa odlewam 1 litr brzeczki kranikiem, podgrzewam do określonej temperatury, zazwyczaj 65 do 75 stopni i w niej parze około 30 minut. Tak około 30 max 40 gr chmielu(zależnie jaki, ile alfa kwasów) wystarczy. Tutaj już wedle swoich upodobań. Potem przecedzam do brzeczki przez sito które Ci poleciłem, mieszam i całe chmielenie. Zostawiam na kilka dni, żeby chmiel sobie "przeszedł" z brzeczką i rozlew.

 

Kup sobie to sito do przecedzania chmielu, słodu itp. Jest rewelacyjne i bardzo dobrze wykonane:

 

https://allegro.pl/oferta/sitko-do-filtracji-geste-25-cm-12789335387

 

I teraz ilu piwowarów tyle podejść. Ja wybrałem takie i mi bardzo pasuje. Powodzenia w warzeniu dobrych piw🙂

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.