Jump to content

Jastrząb

Members
 • Posts

  73
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Jastrząb

 1. Oczywiście, że BF to kolejny chłyt marketingowy, kolejna okazja by przekonać ludziów do większej konsumpcji, a niestety i małe sklepy są niejako "przymuszane" do uczestniczenia w tym cyrku (choć dla molochów to nie cyrk, a realna okazja na pozbycie się zalegającego towaru w magazynach), jeszcze rok, 2 może pięć, będziemy mieli kolejną mega okazję do sprzedaży po walentynkach, halloween i black friday PS. Co do cen chmielu, to to, że tam po obniżce są wyższe niż gdzie indziej bez obniżki może świadczyć o tym, że znają swoją wartość i wiedzą jak przechowują chmiel. Nie mogę mieć pewności, bo akurat zaopatruję się w innych sklepach, ale kiedyś naciąłem się na właśnie niska cenę w jednym ze sklepów. Jak to mówią godzina pracy chłodni też kosztuje. Co do daty zbioru się zgodzę, może być tak jak piszesz, w jednej z większych hurtowni najświeższa dostępna marynka to 2022, 2023 to póki co była tylko u mnie z działki
 2. Dokładnie jak napisał @drakon nikt nie namawia do kupowania. Swoją drogą nigdy ktoś kto nie prowadzi własnej firmy nie będzie wiedział jak ciężki to kawałek chleba pospinać wszystko. Ja u siebie np. żadnych promocji na tzw. "black week" nie robię, bo to właśnie wymysł molochów na to w jaki sposób pozbyć się najmniej chodliwych towarów z minimalnym zyskiem i najczęściej dotyczy to elektroniki. Ja u siebie nie mam towarów, których potrzebuję się pozbyć, to i black friday mi do niczego nie jest potrzebny. Wiesz ile taki sklep ma zarobku na 100 g np takiej Sybilli lub Lubelskiego? 3, maksymalnie 4 zł. i od tego trzeba jeszcze odjąć podatki, koszty stałe, koszty przechowywania, pakowania - to na jaką promocję liczyłeś?
 3. Ja od siebie dodam. - Stosunek wody ziarno przy kotle 4/1 nie 3,5/1 - Wziąłeś pod uwagę przy doborze wody do zacierania martwą przestrzeń kadzi zaciernej? Może to być i ze 3L wody, co też wpływa na gęstość i co za tym idzie na przepływ. - Przypalenie to z doświadczenia zbyt mały przepływ (przy gęstym zacierze bywa tak, że na dnie kotła nie masz prawie nic i stąd przypalenie) i kolejna sprawa moc grzania. Ja używam maksymalnej mocy tylko do momentu osiągnięcia zadanej temperatury na sterowniku, następnie zmniejszam moc grzania do 2000W. - W procesie warzenia również po osiągnięciu wrzenia zmniejszam moc j.w. Przy zachowaniu powyższych zero przypalenia i problemów z przepływem u mnie, nawet przy pszenicznym. Przypalenie zalej roztworem nadwęglanu i podgrzej kociołek do 60 stopni, zostaw w zależności od potrzeby na 5 do 30 minut, odlezie jak talala. Nie szoruj w żadnym wypadku. P.S. Jeśli widzisz, że na górze w kotle gromadzi się coraz więcej wody wyłącz na chwilę pompę lub zmniejsz szybkość przepływu, tak aby zacier zdążył ociekać na dno. Mam nadzieję, że coś z tego pomoże. W razie pytań służę pomocą.
 4. Ja zaślepiam tą zakrętką białą, sito zostawiam jak jest i reguluję moc przepływu. Moim zdaniem pompa mogłaby dostać po dupie gdyby tą rurką przelały się drobinki słodu, a przecież zdarza się, że dostają się one nad górne sito (szczególnie po wsypaniu słodu, gdy montuję górne sito). Generalnie nie zauważyłem większego wpływu na wydajność, a kombinowałem już jak koń pod górę, więc stwierdziłem, że nie ma co szukać kwadratowych jaj. Według mnie też pod kociołek zacier powinien być nieco rzadszy niż w garze, ja stosuję proporcję 4L wody na 1 kg słodu i wszystko działa idealnie bez zapychania, przypalania, czy słabego przepływu, a nawet już pszeniczne i witbier na kociołku były warzone.
 5. Też sprawdzę, puściłem ostatnio w34/70 w temperaturze 15-16 stopni, jestem ciekawy jak bardzo zmieni to smak piwa. Dla porównania wcześniej robiłem piwo takie samo, tylko w temperaturze 9-10, niestety całe już spożyłem, bo było rewelacyjne XD
 6. Rozumiem Cię, choć z czasem będziesz próbował uzyskać coś lepszego. Nie mniej ja bym osobiście celował w minimum około 30 IBU, żywiec pewnie ma z 16. Użyj sobie do wyliczeń ekstraktów brewness online. Co do sugestii pierwszej warki, to przede wszystkim dezynfekcja i bez sanipro bym nie ruszał (oczywiście na bazie doświadczeń, bo nie miałem go przy swojej pierwszej warce )
 7. Wiesz to zależy też od wydajności. Jeśli chcesz dajmy na to uzyskać BLG 12 i masz wydajność w kociołku 60%, to musisz użyć większej ilości słodu, co za tym idzie bardziej on "zabarwi wodę" niż na garze, gdy dajmy na to osiągasz 80%. Jak będę miał chwilkę, to wrzucę zdjęcia swoich 10-12 BLG z pilzneńskiego bruntala, tylko muszę je odkopać. Dla mnie efekt był WOW.
 8. Pewnie próbować trzeba, ale dezynfekcja w piwowarstwie, a w winiarstwie, to 2 inne bajki ;). Jak masz 14 kg ekstraktu, to pewnie użyjesz 3,5 kg na warkę 22-23 L, faktycznie możesz kombinować i się bawić, 4 warki na tym zrobisz. Co do gotowania chmielu, to pamiętaj, że aby chmielenie było jak najbardziej efektywne, gotująca brzeczka musi byś jak najrzadsza, jak rozpuścisz 3,5 kg w dajmy na to 7 L wody, to chmielenie będzie mało efektywne zarówno na goryczkę jak i aromat (powód zbyt duża gęstość brzeczki). Chmiel w stylu angielskim, gotując 30 minut, wtedy walisz chmiel na goryczkę, oczywiście odpowiednio więcej, niż gdybyś gotował to przez 60 minut, na 20 minut do końca dajesz chmiel na smak i na około 5-1 minutę do końca gotowania i czas chłodzenia chmiel na aromat. Mam nadzieję, że nieco pomogłem.
 9. Nie zgodzę się, barwa zależy od ekstraktu jakiego użyjemy i jesteśmy w stanie uzyskać słomkową barwę, choćby na ekstrakcie pilznenskim z bruntala. Ja mam za sobą kilkadziesiąt warek z ekstraktów - różnych więc wiem co piszę. Jeśli chodzi o ekstrakt od piekarza, to z pewnością coś w stylu barley malt i tu racja barwa będzie ciemniejsza. Co do zamiany chmieli, to jeśli autor wątku chce uzyskać coś w stylu żywca, bo to mu smakuje, to po co mu azacca lub citra? Wtedy uzyskałby coś w stylu książęce ipa może 😉 choć z drugiej strony jeśli to ekstrakt piekarski to wypadałoby jednak iść w stronę ipy.
 10. Chmielenie przez 60 minut chmielem nawet w niewielkiej ilości o alfa kwasach 8-10 powinno dać już wyczuwalną goryczkę w brzeczce. Ciężko powiedzieć czemu u Ciebie tej goryczki brak. Generalnie wpływ na goryczkę ma ilość chmielu, zawartość alfa kwasów i czas gotowania. Woreczek owszem ma to do siebie, że powinniśmy w teorii dać tego chmielu o 10% więcej niż gdybyśmy chmielili luzem. Nie mniej jeśli chcesz uzyskać goryczkę, to odpada opcja chmielenia tylko na zimno. Oczywiście zakładając że nie jest to piwo na słodzie pilzneńskim lub jeśli nie przeszkadza Ci DMS, to możesz gotować te 30 minut i chmielić po angielsku, czyli na goryczkę dać chmiel na 30 minut gotowania, ale też trzeba go dać wtedy odpowiednio więcej niż gdybyśmy gotowali 60 minut.
 11. Wszystko ok, ale ile minut gotowałeś? Nigdzie nie mogę doczytać czy to napisałeś, bo napisałeś tylko że dałeś chmiel na gorąco i na zimno, ale pytanie zasadnicze, ile go gotowałeś?
 12. Jak dawałeś chmiel na jakich etapach?
 13. Paweł fragment- klucz w mojej wypowiedzi to "gdy jest ich zbyt mało", co poniekąd ma trochę wspólnego z twoją teorią o słabym namnożeniu.
 14. Tydzień po, mgiełka, to się mogło jeszcze nie sklarować, zależy też jakie drożdże, czy chmieliłeś na zimno i ewentualnie ile tego chmielu przeszło do butelek.
 15. Te drożdże lubią dawać aldehyd octowy, gdy jest ich zbyt mało. To nie koniecznie musi być zielone jabłko. W ich przypadku aromat często wyczuwalny jest jako farba, nuty rozpuszczalnikowe.
 16. Umycie to jedno. Ja j szcz odkazam alkoholem powyżej 70% lub plukam w Sanipro. Co do druciaka, mi nigdy jeszcze nie spadł, mocuję za pomocą gumek recepturek, oczywiście odkazonych. Co do infekcji, to to piwo już alkohol ma i dlatego jest mniej wrażliwe. Co do rozwoju niestety, to różnie bywa, jak to w przypadku mikrobów. Jedne szybciej się w danych warunkach namnażają, drugie wolniej, inne wcale. Ja raczej byłbym spokojny wdg mnie o infekcję na serio trzeba się postarać lub mieć pecha.
 17. Ja bym teraz już zostawił. Jakby chmiel wypłynął, to tylko się cieszyć, lepszy efekt, a zlejesz przed rozlewem przez wężyk z zamontowanym na końcu druciakiem, takim do mycia naczyń (bardzo dobrze odfiltruje chmieliny). Spokojnie w przyszłości tak zlewając możesz chmielić bez worków, efekt dużo lepszy. Przed wszystkimi takimi pracami warto łapki zdezynfekować, to samo wieko pokrywy, w sensie rant którym ją naciskamy na wiadro. Takie moje zdanie, u mnie działa i jestem zadowolony z efektów.
 18. Niestety już nie pamiętam (wywaliłem opakowanie), ale jest to wysoce prawdopodobne, że właśnie ten rok.
 19. Nie ma tajemnicy, ja w homebeer kupuję i jestem zadowolony. Natomiast Citrę kiedyś zakupiłem gdzie indziej i była padaka, połasiłem się na parę zł., ale gdzie nie napiszę, bo nie będę publicznie piętnował, każdy ma szansę poprawy
 20. Ja trochę inaczej, gdzie kupiłeś Citrę? Mam pewien trop 😉 Nie mam problemu z chmielem odkąd kupuję u sprawdzonego źródła.
 21. Siema. Pomożemy brewkitów trochę przerobiłem.
 22. 1. Prawdopodobnie tak. Nie mniej goryczkę tu da ten chmiel, który fizycznie przejdzie w butelki, a w zasadzie jego cząstki. Przed rozlewem przefiltruj (np. druciak do mycia na koniec wężyka). 2. Nie skupiałbym się na tym, to czy wyciskałeś czy wrzuciłeś nie ma takiego znaczenia, piwo będzie się układać w butelkach. 3. Ta ilość, tych chmieli, którą dodałeś na taką warkę powinna walić w pysk. Spokojnie 40-50 g by wystarczyło. 4. Tak, to normalne, wraz z woreczkiem dostarczyłeś też tlen, C02 go wypycha. 5. Patrz punkt wyżej. Nie ma powodu do obaw. Od siebie dodam, następnym razem wrzuć chmiel bez woreczków, po 5 dniach będziesz go miał na dnie fermentora i przed rozlewem dekantuj przez filtrator (ja używam druciaka do mycia naczyń zamontowanego na końcu wężyka).
 23. Siema. Zdecydowanie nie, ja go uwielbiam, a dzieci pytają co tak słodko pachnie. No przy chmieleniu trochę inaczej, ale też ładny zapach. Nie mniej to kwestia gustu, ale nie jest to coś odwracającego. To na ekstraktach, takie doświadczenie. Przy zacieraniu trochę inaczej, większą objętość gotujesz i więcej się skrapla ?
 24. 4 tygodnie się zdarzalo maks, później jak niewykorzystana to wylewałem, ewentualnie do wina dodałem na fermentację XD
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.