Skocz do zawartości

Słabe odfermentowanie


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

jestem w trakcie robienia swojej 4 już warki. Pierwsza to był brewkit, 2 kolejne to już zacieranie ze słodów tak jak i aktualne. Wszystko staram się robić zgodnie z istrukcjami dodawanymi do zestawów.

Ogólnie piwa wychodzą mi całkiem smaczne i jestem zadowolony, lecz jednego nie mogę zrozumieć. Jeszcze ani razu nie udało mi się zejść do BLG podawanego przy instrukcjach czy nawet odpowiedniego dla stylu.. I tak przy:

 

BA Witbier 13 BLG wyszło 12,5BLG i zeszło do 5, drożdże S-33

Brown Porter 13BLG wyszł 13,5 i zeszło do 5, drożdże s-04

Aktualnie robię APA 12BLG, wyszło 11,5 i aktualnie zatrzymało się na 4 BLG, drożdże US-05

 

Granatów żadnych nie było, Wietbier wyszedł troche przegazowany, Porter wg mnie bardzo dobry, tylko te niskie odfermentowanie.. Nie czaję czemu nie może mi zejść do tych 2 czy 3 BLG

 

Macie jakieś pomysły dlaczego tak się dzieje? 

Edytowane przez Emilian93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Emilian93 zmienił(a) tytuł na Słabe odfermentowanie
25 minut temu, Emilian93 napisał(a):

Cześć wszystkim,

 

jestem w trakcie robienia swojej 4 już warki. Pierwsza to był brewkit, 2 kolejne to już zacieranie ze słodów tak jak i aktualne. Wszystko staram się robić zgodnie z istrukcjami dodawanymi do zestawów.

Ogólnie piwa wychodzą mi całkiem smaczne i jestem zadowolony, lecz jednego nie mogę zrozumieć. Jeszcze ani razu nie udało mi się zejść do BLG podawanego przy instrukcjach czy nawet odpowiedniego dla stylu.. I tak przy:

 

BA Witbier 13 BLG wyszło 12,5BLG i zeszło do 5, drożdże S-33

Brown Porter 13BLG wyszł 13,5 i zeszło do 5, drożdże s-04

Aktualnie robię APA 12BLG, wyszło 11,5 i aktualnie zatrzymało się na 4 BLG, drożdże US-05

 

Granatów żadnych nie było, Wietbier wyszedł troche przegazowany, Porter wg mnie bardzo dobry, tylko te niskie odfermentowanie.. Nie czaję czemu nie może mi zejść do tych 2 czy 3 BLG

 

Macie jakieś pomysły dlaczego tak się dzieje? 

A czy nie mierzysz może refraktometrem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czystej wodzie wskazuje 0.

 

Zacieram zgodnie z instrukcją, słody wsypuję do temp 70st, następnie zacieram w 68st. przez godzinę, później podgrzanie do 78 i wysładzanie. Drożdży całe opakowanie tj 11,5g, uwodnione, zadane do napowietrzonej brzeczki, Warka ok. 20l

Edytowane przez Emilian93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Emilian93 napisał(a):

słody wsypuję do temp 70st, następnie zacieram w 68st

To dosyć wysoko, jeśli masz możliwość, i chcesz wytrawnie, to zacznij od 63°C na 20 min. Podnieś do 72°C na 40 min, następnie wygrzew. US-04 to bardzo kapryśne drożdże, z nimi trzeba zaczynać w dolnej granicy ich temperatur i stopniowo podnosić. Jednak myślę, że przyczyną będzie temp. zacierania.

 

US05 to są drożdże easy to use, polecam sypać na pianę, bez uwadniania.

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, smola napisał(a):

To dosyć wysoko, jeśli masz możliwość, i chcesz wytrawnie, to zacznij od 63°C na 20 min. Podnieś do 72°C na 40 min, następnie wygrzew. US-04 to bardzo kapryśne drożdże, z nimi trzeba zaczynać w dolnej granicy ich temperatur i stopniowo podnosić. Jednak myślę, że przyczyną będzie temp. zacierania.

 

US05 to są drożdże easy to use, polecam sypać na pianę, bez uwadniania.

 

Chyba masz rację i to wszystko przez temp zacierania. Robię to na indukcji na łączonych polach z włączoną funkcją utrzymywania temp. aby nie spadało niżej niż te 68st. Niestety pewnie działa to tak, że słód który jest na samym dole pogrzewa się mocniej i wychodzi zbyt wysoka temp. zacierania. Następny razem spróbuję podgrzać do 68st, wsypać słody, wyłączyć indukcję i nic nie robić - ewentualnie zamieszać co 10min.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miewałem podobnie, wydaje mi się, że przez fermentację bez kontroli temperatury, fermentacja w piwniczce o stałej temp np 15 stopni C (zależnie od pory roku). Przy burzliwej brzeczka na bank się ogrzewała, zgaduję, że w okolice 18 stopni C, drożdże robiły robotę w kilka dni, temperatura brzeczki spadała i już nie miały ochoty dojeść w takich warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.