Jump to content

smola

Members
 • Posts

  896
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  13

Everything posted by smola

 1. też tak praktykuję, a mam zwór 1 1/2", u mnie to tak wygląda:
 2. Panowie, nie przepłacajcie. Macie gotową recepturę na pożywkę autorstwa @DanielN. Sprawdza się bardzo dobrze.
 3. Wkrętarka z Lidla Parkside. 12 kg słodu na raz, z przerwami na zasyp. Idzie jak burza.
 4. Mam podobne, działają już półtora roku w mieszaninie glikolu i wody o temperaturze -4,5 °C.
 5. Też kiedyś miałem podobnie po refermentacji, już nie pamiętam na jakich drożdżach było piwo, ale na pewno na lagerowych i gęstwie. Zamiast zbić się na dnie butelki, to przykleiły się do ścianek butelki. Kręciłem butelkami w osi by opadły, ale nie do końca to pomogło. Lagerowanie w temp. 1°C i też nie opadły.
 6. Ile masz tych chmieli, z rozbiciem na odmiany?
 7. Pewnie, że podmieniaj. Policz tylko IBU w kalkulatorze na takie jakie Ci pasuje. Ja ostatnio robiłem ipkę o wybiciu 54 l, i zdecydowana większość chmielu poszła na whirpool, bo 300g w temp. poniżej 70°C, z efektu jestem bardzo zadowolony. Co prawda, nie jest to bomba aromatyczna jak po chmieleniu na zimno, ale jednak odchodzi problem z filtracją chmielin z gotowego piwa. Piwo jest smaczne i bardzo aromatyczne.
 8. Jakie wybicie? Jeśli 20 litrów, a tak zakładam, to temperatura brzeczki nie była niższa niż 15°C.
 9. Spoko, znam. Czasem jednak potrzebuję dać znajomym piwko z jakiejś okazji, a ładne etykiety dopełniają 🙂
 10. Gratuluję. BTW fajne etykiety, sam robiłeś czy zamawiałeś?
 11. Zaszczepiłbym w temp. 16°C, przetrzymałbym po rozpoczęciu fermentacji przez 48h w 17, a później podnosił o dwa stopnie na dobę, ewentualnie puścił samopas.
 12. Jakie drożdże? Temperaturę fermentacji dobierasz do drożdży.
 13. W34/70 to drożdże oznaczone jako E2U™ – Easy To Use , więc według laboratoriumn ie ma znaczenia czy będziesz uwadniał, czy sypał bezpośrednio na pianę.
 14. Polecam brewkit coopers lager + ekstrakt pilzneński z bruntala i do tego drożdże wyeast 2308 munich lager, które nadają wybitnie słodowy charakter w końcowym odczuciu. Jest to inwestycja w drożdże, bo nie są tanie, ale zawsze możesz zebrać gęstwę i zadać do kolejnej fermentowanej brzeczki. Na pewno nie pożałujesz.
 15. W butelkach zgadza się, jak poleży. Keg schodzi w ciągu miesiąca do dwóch i jeszcze mi się nie zdarzyło, by do szklanki nalał się kristall. Wyszynk przez pygmy i kegi stoją w pokojowej.
 16. Pomysł na osadnik drożdżowy, bardzo fajny. Daj znać jak się sprawdza.
 17. Zakupiłem takie dwa. Na sucho nie miałem opisywanego przez Ciebie problemu. Fakt, idzie ciężko, ale nie tak, by niemożna było by dokręcić i odkręcić. Obecnie jeden mam podpięty do fermentora klarstein, poprzez przełącznik i fermentuję od początku z otwartym zaworem. Po fermentacji, sprawdzę czy nie będę miał takiego problemu.
 18. Nie musisz, w garnku zatrzesz i przerzucisz do kadzi filtracyjnej z wiadra. A jeśli będziesz używał worka, to tylko wór do góry i ociekanie, ale w tej metodzie Ci nie pomogę, bo mam system trójgarowy. Im szybciej schłodzisz, tym szybciej zadasz drożdże, a one szybciej zdominują środowisko. No i mniejsze ryzyko DMSu w gotowym piwie.
 19. @anteks filtr po stronie piwnej ma na celu wyłapywanie resztek chmielu i osadów? U siebie nic takiego nie stosuję, tylko myję po chłodzeniu gorącą wodą z dodatkiem nadwęglanu sodu i nie mam problemów z przytykaniem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.