Jump to content

smola

Members
 • Posts

  736
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  9

Everything posted by smola

 1. Chłodziarka Lindr Pygmy dwukranowa za 1600 zł. Niestety odbiór osobisty w Krakowie. https://www.olx.pl/d/oferta/chlodziarka-do-piwa-lindr-kontakt-k-CID99-IDUNVGz.html
 2. To jest do płynu. Wężyk u mnie ma średnicę wewnętrzną 5 mm.
 3. Ma i to dość istotne. Zacieram w kegu z mieszadłem, temp. utrzymywana jest w całej objętości. Podam przykład odfermentowania dla drożdży W34/70(gęstwa) przy tym samym zasypie i objętości warki. Zacieranie 40 min w 63°C, 20 min w 72°C i wygrzew 78°C przez 10 min - blg końcowe 2,3 Zacieranie 20 min w 63°C, 40 min w 72°C i wygrzew 78°C przez 10 min - blg końcowe 3,3 Zacieranie 20 min w 63°C, 20 min w 65°C, 20 min 72°C i wygrzew 78°C przez 10 min - blg końcowe 2,8
 4. Marxam opublikował oświadczenie w dedykowanym wątku
 5. Jest jeszcze jedna sprawa, w chłodnicy masz przepływ laminarny (strumieniowy), natomiast w wymienniku przepływ jest turbulentny, co wpływa bardzo na sprawność chłodzenia.
 6. Kupujcie bo cena naprawdę bardzo atrakcyjna 😀 Corneliusy po 170 zł
 7. Wyganiam powietrze ręcznie, ugniatając worek, by pozbyć się powietrza i zamykam klipsem. Wcześniej dzieliłem na mniejsze porcje i pakowałem próżniowo - bez różnicy.
 8. Żona poprosiła mnie bym jej dosłodził kwasa z wiśniami przed rozlewem. Wg rad na forum, rozpuściłem kilogram ksylitolu i 170g cukru w 1,2 litra wody. Piwo dekantowane do wiadra z którego rozlewałem na ten syrop, nie był w stanie go wymieszać, pomimo ładnego wiru. Zbyt duża gęstość. Była widoczna warstwa syropu i nad nią warstwa piwa.
 9. Tak, warzyłem Neipa tydzień temu (jutro rozlewam) i dawałem Motueke, Kohatu oraz Cascade. Dziś po usunięciu chmieli z piwa, smakuje wybornie. Piękny aromat i smak. edit: Sazz bez porównania do innych sklepów.
 10. Chmiele kupuję tyko w Hopit.pl. Minimalny zakup to 1kg, ale warto. Jeszcze ani razu się nie zawiodłem, a i wychodzi dużo taniej niż pakowane po 100g w sklepach piwowarskich. Nie rozdzielam na mniejsze porcje, trzymam w opakowaniu zbiorczym w zamrażarce nieraz ponad rok i zawsze są ok.
 11. Petów nie gazowałem. W corneliusach wysycam tak, że piwo schładzam do około 2°C i tak schłodzone traktuję ciśnieniem 2,5 bar przez 24h, następnie ustawiam ciśnienie 0,5 bar i trzymam kolejną dobę cały czas w 2°C. Po tym zabiegu piwo jest wysycone. W Twoim przypadku musiałbyś chyba wydłużyć czas podpięcia na 2,5 bar ze względu na większą pojemność.
 12. smola

  Nalewak/rollbar

  Świeżość piwa w długim okresie czasu zachowasz w kegeratorze. Jeśli beczkę będziesz opróżniał w krótkim czasie, to wystarczy chłodziarka przepływowa z bankiem wody lodowej lub sucha (np. Lindr pygmy) .
 13. Zależy czy możesz namnożyć robiąc starter. Jeśli tak, to Wyeast 2308 Munich Lager lub White Labs WLP802 Czech Budejovice Lager moje ulubione płynne drożdże. Jeśli jednak nie, to Fermentis Saflager W34/70. Bardzo neutralne i praktycznie nie produkują masła.
 14. Idealna dla wszelkiej maści lagerów. Rób czeskiego Pilsa 😀
 15. z opisu na twojbrowar.pl
 16. Łooo matko, maskara 🤣 OT, jak wstawiłeś bezpośrednio film z youtuba? Przez odnośnik nie ładuje odtwarzacza. Czy mniejsza ilość chmielu w jednej porcji ograniczyłaby ten efekt?
 17. Miałem zawsze klarowne piwa, te które takie miały być po dodaniu laktozy.
 18. Wczoraj uwarzyłem NEIPA. Do fermentora o pojemności 70 litrów poszło 57 litrów brzeczki. Drożdże pięknie wystartowały. Dziś dodałem 400 gramów chmielu. Po 5 minutach taki widok, jak się zostawi za mało przestrzeni na pianę:
 19. Mi wychodziło 20 litrów 12 BLG z 3,4 kg ekstraktu bruntala.
 20. W specyfikacji wymiennika nie ma podanej powierzchni wymiany, a to dosyć istotny parametr.
 21. Promag 30 kW, duża powierzchnia wymiany 0,69 m2. Mam, używam. Sprawdza się kolejny rok.
 22. jestem zainteresowany wnioskami i porównaniem do fermentisa 😀
 23. Tego nie wiem, nigdy go nie używałem. Mogę natomiast polecić jasny z Bruntala 1,7kg.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.