Jump to content

XIV Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego


Recommended Posts

Częstochowski Krąg Lokalny Towarzystwa Promocji Kultury Piwa BRACTWO PIWNE
zaprasza piwowarki i piwowarów domowych do wzięcia udziału w
XIV Częstochowskim Konkursie Piw Domowych Bractwa Piwnego.
 
Zapraszamy wszystkich pasjonatów piwowarstwa do wzięcia udziału w XIV Częstochowskim Konkursie Piw Domowych organizowanym przez Bractwo Piwne! To wyjątkowa okazja, by podzielić się swoimi umiejętnościami w warzeniu piwa i zaprezentować własne, unikalne receptury. Miło nam poinformować, że ponownie nagrodą główną będzie warzenie piwa w Browar ReCraft!
W tegorocznej edycji konkursu mamy przyjemność przedstawić Wam trzy fascynujące kategorie:
Catharina Sour, East Coast IPA oraz Extra Special Bitter. Konkurs będzie miał zupełnie nowe oblicze. Na początku wybierane będzie tzw. pudło, czyli 3 pierwsze miejsca z każdej kategorii oceniane przez profesjonalnych sędziów Bractwa Piwnego oraz PSPD- z wyłonionych piw konsumenci piwni podczas Częstochowskiego Festiwalu Piw Regionalnych wybiorą Grand Championa, który najbardziej im posmakuje - konkurs dzięki temu będzie też miał też wymiar konsumencki
Kategorie to trzy różnorodne style, które dostarczą Wam mnóstwo frajdy podczas tworzenia Waszych perfekcyjnych receptur.
 
Catharina Sour to niezwykle odświeżający styl, którego korzenie sięgają Brazylii. To piwo o lekkiej kwasowości, z wyraźnymi nutami owocowymi. Wyobraźcie sobie, jakie pyszne i orzeźwiające piwo możecie stworzyć eksperymentując z owocami takimi jak marakuja, liczi czy truskawki! Nie wprowadzamy ograniczeń w dozowaniu owoców, mogą być z różnych rejonów świata.
 
East Coast IPA to prawdziwe wyzwanie dla Waszej kreatywności. Ten styl jest znany z wykorzystywania dużych ilości chmielu, co przekłada się na intensywny aromat i niezapomniany smak. To idealny wybór dla tych, którzy uwielbiają nuty amerykańców. Spróbujcie eksperymentować z różnymi odmianami chmielu i odkryjcie swój własny, niepowtarzalny profil aromatyczny. Styl wywodzi się ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, szczególnie z regionu Nowej Anglii - East Coast IPA jest znane z bardziej wyrazistego profilu słodowego i mniej intensywnej goryczki w porównaniu do swojego zachodniego odpowiednika West Coast IPA. Ma również większe zmętnienie, wynikające z wykorzystania większych ilości chmielu o niższej zawartości alfa-kwasów.
Co ważne, East Coast IPA ma bardziej soczysty i owocowy profil smakowy, z wyraźnymi aromatami cytrusów, tropikalnych owoców i kwiatów. Ten styl piwa często jest także bardziej zbalansowany pod względem alkoholu, co pozwala na wyeksponowanie smaku chmielu i słodów.
 
Jeśli natomiast jesteście fanami piw z gatunku bitterów, to Extra Special Bitter jest dla Was idealnym wyborem. Ten tradycyjny styl angielski charakteryzuje się zrównoważonym profilem słodowym współgrającym ze średnio mocną do średniej goryczką. Nacisk kładziony jest na goryczkowe nachmielenie w odróżnieniu od agresywnego nachmielenia na smak i aromat występujący w amerykańskim ale. Jest to raczej luźny styl, który umożliwia szeroką interpretację.
 
Zachęcamy Was do wykorzystania stylów jako inspiracji do uwarzenia własnego, unikalnego piwa na nasz konkurs. Wykorzystajcie kreatywność, eksperymentujcie. Wasze umiejętności piwowarskie mają szansę zostać docenione i nagrodzone.
 
PIWU Cześć
 
P.S. Regulamin i formularz zgłoszeniowy opublikujemy na przełomie lipca i sierpnia.
Link to comment
Share on other sites

 

Catharina Sour – styl piwa górnej fermentacji, pochodzący z Brazylii ze stanu Santa Catarina. Wywodzi się bezpośrednio z niemieckiego piwowarstwa i jest połączeniem stylu Berliner Weisse z, charakterystycznymi dla Brazylii, owocami tropikalnymi.

Charakterystyka

Aromat

Dominują średnie do wysokich aromaty owocowe. Niska do średniej mlekowa (nigdy octowa) kwaśność. Aromaty słodowe zazwyczaj nieobecne, acz mogą pojawiać się niskie nuty zbożowe i/lub chlebowe. Estry owocowe powinny być niewyczuwalne, podobnie jak aromaty chmielowe. Nuty dzikich drożdży, charakterystyczne dla belgijskich piw kwaśnych, są tutaj nieodpowiednie. Aromaty alkoholowe oraz diacetyl są wadą.

Wygląd

Kolor piwa, zależy od użytych owoców, natomiast barwa stylu bazowego od słomkowej do ciemno złocistej. Klarowność od idealnej do opalizującej. Nie może być jednak mętne czy wręcz błotniste. Piana, średnia do obfitej, długo utrzymująca się. Barwa piany również zależy od użytych owoców.

Smak

Dominują średnie do wysokich posmaki świeżych, najczęściej tropikalnych, owoców. Występuje również mlekowa kwaśność (nigdy octowa) na poziomie od nisko - średniego do wysokiego, która może być implikowana przez użyte owoce do wysokiego poziomu. Smaki słodowe zazwyczaj nieobecne, acz mogą się pojawiać niskie posmaki chlebowe i/lub zbożowe. Goryczka bardzo niska, nie może być ściągająca ani zalegająca. Brak posmaków chmielowych oraz diacetylu. Posmaki dzikich drożdży są tutaj nieodpowiednie. Wytrawny finisz bez posmaków alkoholowych.

Odczucie w ustach

Wysycenie na poziomie od średniego do wysokiego. Treściwość od niskiej do nisko średniej. Alkoholowe rozgrzewanie jest wadą.

Ogólne wrażenie

Lekkie, orzeźwiające, kwaśne piwo pszeniczne ze zbalansowanymi posmakami owocowymi.

Podstawowe surowce

Zasyp stanowią głównie słody pilzneński oraz pszeniczny. Stosowanie głównie zakwaszanie w kotle. Do fermentacji używa się drożdży górnej fermentacji o stosunkowo neutralnym profilu. Owocowe dodawane są po fermentacji w czystej postaci.

Podstawowe informacje

  • Gęstość początkowa: 9,8 – 11,9 °Blg

  • Gęstość końcowa: 0,5 – 2,1 °Blg

  • Goryczka: 2 – 8 IBU

  • Alkohol objętościowo: 4,0 – 5,5%

 

Link to comment
Share on other sites

East Coast IPA

Parametry:

Ekstrakt początkowy: 14-17,5°Blg

Ekstrakt końcowy: 3-5°Blg

Zawartość alkoholu: 5,5-7,5% obj.

Goryczka: 40-70 IBU

Barwa: 12-22°EBC

 

Jedno z podejść do warzenia ikony piwnej rewolucji, czyli american IPA. Solidnie nachmielone nowofalowymi odmianami chmielu, pełne, słodowe, zbalansowane, jasne ale.

Wyróżniki stylu:

Wyraźnie chmielowe, nowofalowe, jasne, pełne, dość wytrawne, słodowe, gorzkie amerykańskie piwo górnej fermentacji. Styl w przeciwieństwie do bardzo wytrawnego i wyraziście gorzkiego west coast IPA, stawia na balans, w którym większe znaczenie ma lekko karmelowo-chlebowa słodowość.

Historia:

Pierwsze piwa w tym podejściu do IPA, powstały na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych na początku lat 90. W 1993 roku bostoński Harpoon Brewery uwarzył Harpoon IPA jako swoje piwo sezonowe. Miało ono stać w kontrze do popularnego w USA west coast IPA poprzez większy balans w stronę słodowości, dzięki czemu było przystępniejsze dla piwoszy spożywających głównie masowo produkowane jasne lagery. Szybko zyskało popularność, przez co ostatecznie stało się regularnym produktem i koniem pociągowym browaru. Warto zwrócić uwagę także na znaczenie stylu na początku piwnej rewolucji w Polsce. Atak Chmielu uwarzony przez Browar Pinta w 2011 roku, stał się kamieniem miliowym w polskim piwowarstwie rzemieślniczym pokazującym szerszemu gronu fanów piwa, wyjątkowość nowofalowego podejścia inspirowanego wpływami z amerykańskiej sceny piwnej.

Aromat:

Średniowysoki do wysokiego, złożony aromat nowofalowych chmieli. Nuty aromatyczne mogą kojarzyć się z owocami cytrusowymi, pestkowymi lub tropikalnymi, kwiatami, lasem (igliwie sosny, żywica), przyprawami i wieloma innymi zapachami olejków znajdujących się w chmielach nowej fali. Słodowość na poziomie od średnioniskiego do średniego, nieprzysłaniająca aromatów odchmielowych, a jedynie uzupełniająca i balansująca kompozycję piwa. Słodowość występuje najczęściej w postaci nut chlebowych, lekko opiekanych, ciasteczkowych, karmelu. Profil drożdżowy czysty, dopuszczalnie pojawić się mogą niskie do średnioniskich estry o charakterze czerwonych owoców pestkowych i niski, czysty aromat alkoholowy w mocniejszych wersjach.

Smak:

Profil smakowy, tak jak w przypadku aromatu powinien być wyraźnie zdominowany przez nowofalowy chmiel. Nuty odchmielowe na poziomie od średniowysokiego do wysokiego. Powszechnie stosowane jest chmielenie na zimno, ale należy uważać na odpowiednie jego przeprowadzenie by nie pojawiły się nuty trawiaste, które na poziomie wyższym od niskiego są wadą oraz by piwo nie stało się silnie zamglone. Słodowość o średnioniskim do średniego charakterze chlebowym, ciasteczkowym i/lub karmelowym. Należy jednak uważać, żeby nuty słodu nie zdominowały chmielowości. Estry owocowe o charakterze czerwonych owoców pestkowych na poziomie od niskiego do średnioniskiego. Brak innych nut pochodzących z fermentacji, poza niskim alkoholem w wersjach najmocniejszych. Niska do średnio-niskiej słodycz skontrowana przez średniowysoką do wysokiej goryczkę, balans zdecydowanie chmielowy. Finisz półwytrawny do wytrawnego, średnio długi, chmielowy.

Goryczka:

Średniowysoka do wysokiej, chmielowa, może być ostra, ale nie gryząca. Długo utrzymuje się w ustach.

Wygląd:

Barwa ciemnozłota do czerwono-bursztynowej. Klarowne, choć egzemplarze chmielone na zimno mogą wykazywać lekkie zmętnienie. Piana biała, raczej zwarta, średnio obfita, co najmniej średnio trwała.

Odczucie w ustach:

Średnioniska do średniej pełnia wraz z gładką, łagodną teksturą, bez wyraźnej lepkości. Istotne jest, by piwo pomimo użycia ciemniejszych słodów było bardzo orzeźwiające i "pijalne". Wysycenie średnie do średniowysokiego. Mocniejsze wersje mogą się charakteryzować słabo wyczuwalnym rozgrzewaniem alkoholowym, ale najczęściej będzie ono niezauważalne.

Szczególnie wersje obficie chmielone na zimno, mogą stać się taniniczne w odczuciu. Istotnym wyzwaniem dla piwowara jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia tego problemu. Uczucie ściągania na poziomie wyższym niż niski jest częstą wadą dla stylu.

Surowce i technologia:

Blisko 100% jasnego słodu typu pilzneńskiego lub pale ale, zazwyczaj z dodatkiem kilku procent słodów karmelowych. Rzadziej stosuje się dodatek kilku procent słodów melanoidynowych i monachijskich. Wybrane nowofalowe odmiany chmielu w znacznych ilościach, dodane na dowolnym etapie. W historycznych interpretacjach dopuszczalne są także klasyczne chmiele brytyjskie, ale wyłączne ich użycie, może sprawić, że piwo będzie bliższe english IPA. Amerykańskie lub angielskiej drożdże górnej fermentacji o wysokiej zdolności odfermentowania brzeczki i niskiej do średnio-niskiej produkcji estrów. Zacierane na wytrawnie. Drożdże o tropikalno-brzoskwiniowej charakterystyce stosowane przy fermentacji new england IPA są niestylowe. Zacieranie najczęściej infuzyjne jednotemperaturowe. Nie stosuje się zacierania w niższych temperaturach i nie używa cukru, by nie zwiększać przesadnie wytrawności.

Link to comment
Share on other sites

Ekstra Specjalny/Mocny Bitter (Angielskie Pale Ale)

Aromat

Aromat chmielowy od umiarkowanie słabego do umiarkowanie intensywnego, mogą być użyte wszystkie odmiany chmielu, ale tradycyjnie używane są chmiele odmian angielskich. Aromat słodowy średni do średnio mocnego, często występuje łącznie z lekką do umiarkowanie intensywnej nutą karmelową (nuty karmelowe są delikatniejsze w wersjach jaśniejszych). Estry owocowe są w zakresie od średnio słabych do średnio intensywnych. Najczęściej brak diacetylu, ale bardzo niski poziom jest dopuszczalny. Ewentualnie w tle mogą występować zapachy siarkowe i/albo alkoholowe.

Wygląd

Kolor od złotego do głęboko miedzianego. Klarowność dobra do doskonałej. Piana biała do białoszarej, niska do umiarkowanej. Piana może być niewielka lub niezbyt trwała z powodu niskiego nagazowania.

Smak

Od średnio mocnej do średniej goryczki wraz z ewidentnymi smakami słodowymi. Przeważnie posiada od umiarkowanie lekką do mocną karmelowo-słodową słodkość. Smaki chmielowe występują od umiarkowanego do umiarkowanie intensywnego poziomu (wszystkie odmiany, ale odmiany nadające ziemiste, żywiczne, i/lub kwiatowe chmiele brytyjskie są odmianami tradycyjnymi). Goryczka i smak chmielowy powinna być zauważalna, ale nie powinna kompletnie zdominować smaków słodowych. Może posiadać delikatne nutki drugoplanowe (na przykład orzechowe, ciasteczkowe) nadając kompleksowość smaku. Umiarkowanie niskie do wysokie estry owocowe. Ewentualnie można wyczuć słabe smaki alkoholowe oraz umiarkowane smaki mineralne albo siarkowe. Średnio wytrawny do wytrawny finisz (w szczególności gdy użyta została siarczanowa woda). Najczęściej brak dwuacetylu, ale bardzo niski poziom jest dopuszczalny.

Tekstura

Średnio lekka do średnio pełna treściwość. Niskie do średnie nagazowanie, ale przemysłowe wersje butelkowe mogą być mocniej nagazowane. Mocniejsze wersje mogą mieć alkoholowy rozgrzewający charakter, ale nie powinien on być zbyt mocny.

Ogólne wrażenia

Średnio do umiarkowanie mocne alkoholowo piwo. Balans chmielowo-słodowy może być pomiędzy słodowo chmielowy do goryczkowego. Przyjemność picia tego piwa jest krytycznym elementem tego stylu. Nacisk kładziony jest na goryczkowe nachmielenie w odróżnieniu od agresywnego nachmielenia na smak i aromat występujący w amerykańskim ale. Jest to raczej luźny styl, który umożliwia szeroką interpretację.

Komentarz

Ewidentnie mocniejsze słodowo i chmielowo niż w specjalny/najlepszy bitter. Mocniejsze wersje mogą wydawać się podobne do Old Ale, aczkolwiek Strong Bitter powinien być bladszy i bardziej goryczkowy. Fullers ESB jest unikalnym piwem zawierającym bardzo mocny, kompleksowy profil słodowy niespotykany w innych piwach tego stylu. Większość strong bitterów jest bardziej goryczkowe i bardziej owocowe. Jurorzy nie powinni oceniać wszystkich piw w tym stylu jakby były klonami Fuller`s ESB. Niektóre nowoczesne wersje warzone są wyłącznie ze słodów pale ale , wersje te znane są jako golden albo summer bitters. Większość wersji butelkowanych bądź kegowanych brytyjskiej produkcji, produkowanej specjalnie na eksport, zawierają więcej alkoholu niż tradycyjne wersje beczkowe (cask). Poziom IBU nie jest ujednolicony, zatem wersje produkowane w USA często nie są odzwierciedleniem brytyjskich odpowiedników podgatunku. Angielski pale ale jest określany jako, mocniejszy alkoholowo (poziomu piw typu premium, export), bardzo podobny styl do mocny bitter, ale z tak zmienioną recepturą by piwo nadawało się do zabutelkowania (czyli między innymi mocniejsze nagazowanie).

Historia

Strong bitter może być widziany przez konsumentów jako piwo o wyższej gęstości początkowej w porównaniu do best bitter (ale niekoniecznie jako „ bardziej premium”, gdyż best bitter jest tradycyjnie najlepszym produktem browaru). Od czasu gdy piwo zaczęto sprzedawać w UK w zależności od zawartości alkoholu, to piwo zaczęło częściej posiadać posmaki alkoholowe (prawdopodobnie po to by konsument miał wrażenie, że otrzymał to za co zapłacił). Obecnie w Wielkiej Brytanii „ESB” jest marką należącą do browaru Fullers. W USA nazwa została podmieniona by opisać słodowy, gorzkawy, czerwony i o normalnej mocy (jak na warunki USA) rodzaj angielskiego ale. Chmielenie może być po angielsku, albo połączenie angielskiego i amerykańskiego sposobu.

Surowce

Słód pale ale, amber albo/i słód cystal, można użyć troszkę słodu black by zmienić kolor. Używa się dodatków takich jak cukier, kukurydza albo pszenica. Najczęściej używane są chmiele angielskie, aczkolwiek odmiany amerykańskie i europejskie zaczynają być coraz bardziej popularne (w szczególności w jaśniejszych wersjach). Pełne charakteru angielskie drożdże. Wersje typu "burton" są warzone na średnio do wysoko siarczanowej wodzie.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 12 - 14,7°Blg

Goryczka: 30 – 50 IBU

Gęstość końcowa: 2,6 – 4,1°Blg

Kolor: 5 – 16 SRM

Alkohol objętościowo: 4,6 – 6,2%

Edited by 19Tofik88
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Hazy IPA i oldschoolowa East Coast IPA w jednej kategorii to jakby wrzucić do jednej kategorii grodziskie i Rauchbiera. Można powiedzieć "wędzone ze środkowej Europy", ale jednak gdzie Rzym, a gdzie Krym. Jeśli ktoś się pomylił i dla niego to było niejednoznaczne, to następnym razem proponuję czytać dokładniej i ze zrozumieniem opisy stylu w konkursach. Tam jest nawet napisane o dodatku słodu melanoidynowego lub monachijskiego :D

Link to comment
Share on other sites

Takie są skutki używania czwartej nazwy dla w zasadzie tego samego stylu - New England IPA, Vermont IPA, Hazy IPA, a do tego East Coast IPA, chociaż to się powinno kojarzyć z oldschoolową AIPĄ, bliższą angielskiej IPA na amerykańskim chmielu niż tej nowoangielskiej ;)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Łachim, konsultuję się z PSPD i każdy mi pisze że takim wyznacznikiem stylu jeśli chodzi o East Coast IPA jest Atak chmielu Pinty. A z drugiej strony czyta się artykuły z USA gdzie te trzy style razem mieszają się z sobą, nie możesz znaleźć kontrastu, dlatego mimowolnie stwierdzasz że te style to jedno i to samo. (sic). Chciałby poznać waszą opinię, bo co do Catharina Sour i ESB sprawa jest prosta.

 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Bartosz Ciura napisał(a):

A nie możesz tego zostawić już tak jak jest? Masz opis na którym każdy może polegać, piwowarowie jak i sędziowie. Niektórzy mogli już uwarzyć piwo albo przygotować bazę pod nie. Wszelkie zmiany odbija się echem, jakości i niestylowosci piw.

Ja to zostawię, jak piwowarzy zinterpretują ten styl? Ich sprawa. W tym tygodniu wrzucę tu regulamin i formularz zgłoszeniowy, do formularza prosiłbym dorzucić karteczkę jaki styl został uwarzony, czy to "klasyczny" east coast ipa, lub hazy ipa bądź New England ipa.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Drodzy państwo, oto formularz zgłoszeniowy XIV Częstochowskiego Konkursu Piw Domowych Bractwa Piwnego. W formularzu jest również zawarty link do regulaminu.

 

https://docs.google.com/forms/d/1GJqlnx0-3civmKULlSisu9lwLIwn0_KJUUpslBTAnos/viewform?pli=1&fbclid=IwAR0IKOZeQJqf4_WU08NaYKU6u8GRfu3xa-ODqCtZoSxy7RFM6xOj2JZMo30&pli=1&edit_requested=true

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.