Jump to content

Łachim

Members
 • Posts

  883
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  12

Łachim last won the day on June 16

Łachim had the most liked content!

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2020
 • Liczba warek
  60+
 • Miasto
  Wrocław

Kontakt

 • Imię
  Michał

Recent Profile Visitors

3535 profile views

Łachim's Achievements

 1. Łachim

  Polykeg 24L

  Darmo to i ocet słodki
 2. Można (zakładam, że nie luzem, tylko w saszetkach). Lepiej trzymać w zamrażarce.
 3. Do lodówki kupujesz sterownik, podłączasz i masz rozwiązany jeden z największych problemów, czyli brak kontroli temperatury.
 4. Niejedna nowozelandzka odmiana to potomek np. Saaza, więc kto wie, może efekty też by były ciekawe
 5. To nie do końca jest tak z tym startem fermentacji, bo przez pierwsze godziny drożdże się namnażają i to wtedy powstaje dużo ubocznych produktów, takich jak estry. Drożdże najlepiej zadawać minimalnie poniżej planowanej temperatury fermentacji. Fermentacja w takiej temperaturze może się kojarzyć z aromatem cydru lub może nawet wina, a takie piwo może też łatwo powodować kaca przez niepoprawny profil alkoholi, które powstały (wyższe alkohole).
 6. Taki dobry to nie jestem Poczekaj, na razie piwo jest młode, daj mu się ułożyć, tylko kontroluj nagazowanie.
 7. Tak, ale ilości użytego chmielu są raczej homeopatycznie, więc nie dziwne, że mało czuć. Dyskusyjne, jeśli to nie infekcja, to bym stawiał na taki odbiór aldehydu octowego (może się zredukować), heksanianu etylu (deskryptor to czerwone jabłka) lub octanu etylu (rozpuszczalnik) - dwa ostatnie nie zredukują się i wynikają zwykle z błędów w fermentacji. Ja bym mu dał postać, ale trzeba bardzo uważać na nagazowanie, w tym na potencjalnie pękające butelki. Zainwestowałbym też w lepszą dezynfekcję (ja zawsze polecam Star San lub podobne środki). Jeśli to tylko diastaticusy, to generalnie tak. W zasadzie bardzo mało prawdopodobne są niebezpieczne infekcje, jeśli piwo poprawnie przefermentowało, co odpowiednio obniżyło pH i nie ma dostępu tlenu (co może umożliwić rozwój pleśni). Oczywiście na własne ryzyko
 8. Moim zdaniem po 2-3 warkach, jeśli się przekonasz do tego, że warzenie jest dla Ciebie, warto zainwestować w Star San. Cena niby pozornie odstrasza, ale opakowanie starczy Ci lekko na kilkadziesiąt warek, a dajesz go (w roztworze) i do dezynfekcji, i do rurki.
 9. Pewnie wyższe alkohole, których nie musi być dużo, ale są inaczej metabolizowane - z drugiej strony to częściowo one budują charakter belgijskich stylów lub są substratem dla powstania estrów.
 10. Nie ma sensu, bez większej różnicy, a trudniej dozować.
 11. Na słodzie nie tylko żyją bakterie kwasu mlekowego, ale dużo gorszych żyjątek, które w pH powyżej 4.5 mogą dać nawet potencjalnie niebezpieczne efekty. Szanse pewnie niewielkie, ale ryzyko jednak jest. Nawet przy obecnych cenach słodu to nie jest jakaś wielka strata, żeby zacząć od nowa.
 12. Można było zrobić dekokcję. Teraz to raczej z tej mąki chleba nie będzie.
 13. Możesz zrobić cold crash lub dać jakiś środek klarujący, np. żelatynę (ale tu lodówka też jest potrzebna). Nieodfiltrowane chmieliny to nie tylko gushing, ale też hop burn, czyli uczucie pieczenia w gardle od chmielin.
 14. Jak dla siebie, to można. Jak na konkurs, to może można, znaczy się raczej nie można Pulpa (100%) jest na pewno ok, ale aromaty, ekstrakty, dżemy czy gumy smakowe już niekoniecznie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.