Skocz do zawartości

Kolsch yeast pitching rate


Piotr Ba

Rekomendowane odpowiedzi

Po raz kolejny ten temat na który nie znalazłem odpowiedzi na amerykańskich forach. Czy to prawda że do tego stylu należy stosować ilość pośrednią między ilością dla lagera i ale ? jeśli zakładam że fermentacja będzie w 15-16 st C ??

Drugie pytanie - co jeśli ta fermentacja nie musi być w 15 st C a może być w 18 st C bo producent dopuszcza (szczep FM42).

Ile mam dać tej gęstwy do tego stylu?

Kolejne pytanie jakiej gęstwy ? tzn ilość liczy się od momentu zakończenia fermentacji prawda? czyli jeśli drożdże były w fermentorze 20 plus 4 dni to trzeba też tej gęstwy potem dać więcej czy nie ?

Jakie są praktyki do tego piwa? Może orły które przeszły do finału tym stylem się wypowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tutaj jest exBEEReminent na ten temat: https://brulosophy.com/2015/07/28/yeast-pitch-rate-pt-3-ale-vs-lager-in-a-kolsch-exbeeriment-results/
W skrócie: różnice są minimalne. Lallemand zaleca 1-2 g/l przy sucharach.

Jeśli chodzi o temperaturę, to naprawdę zależy od tego szczepu (nie miałem z nim do czynienia). WhiteLabsowy Koelsch słabo fermentował poniżej 16-17, za to wyeast przy 18-19 już był zbyt estrowy na moje smaki.

 

Generalnie pytanie o to czy dasz 1,5 czy 2g pitch rate jest bez sensu jeśli masz gęstwę, bo bez badań laboratoryjnych ciężko określić ile faktycznie komórek drożdżowych jest w 1ml gęstwy (zależy od gęstości, żywotności, itp.). Kalkulatory przyjmują od 1 do 5 mld komórek na 1 ml gęstwy (świeżo po zbiorze), a zatem jak sam widzisz rozbieżność pomiędzy pitch rate dla lagera (1,5 mld komórek/Plato/litr) czy ale (1 mld komórek/Plato/litr) jest w tym wypadku raczej nieistotna i ciężka do zweryfikowania w warunkach domowych.

Ja gęstwę zbieram z wysokich krążków, ale zasadniczo masz rację - należy liczyć datę zbioru jako datę zakończenia fermentacji, potem z upływem czasu w gęstwie zachodzą procesy zmniejszające jej żywotność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.