Jump to content

Kolsch yeast pitching rate


Recommended Posts

Po raz kolejny ten temat na który nie znalazłem odpowiedzi na amerykańskich forach. Czy to prawda że do tego stylu należy stosować ilość pośrednią między ilością dla lagera i ale ? jeśli zakładam że fermentacja będzie w 15-16 st C ??

Drugie pytanie - co jeśli ta fermentacja nie musi być w 15 st C a może być w 18 st C bo producent dopuszcza (szczep FM42).

Ile mam dać tej gęstwy do tego stylu?

Kolejne pytanie jakiej gęstwy ? tzn ilość liczy się od momentu zakończenia fermentacji prawda? czyli jeśli drożdże były w fermentorze 20 plus 4 dni to trzeba też tej gęstwy potem dać więcej czy nie ?

Jakie są praktyki do tego piwa? Może orły które przeszły do finału tym stylem się wypowiedzą.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tutaj jest exBEEReminent na ten temat: https://brulosophy.com/2015/07/28/yeast-pitch-rate-pt-3-ale-vs-lager-in-a-kolsch-exbeeriment-results/
W skrócie: różnice są minimalne. Lallemand zaleca 1-2 g/l przy sucharach.

Jeśli chodzi o temperaturę, to naprawdę zależy od tego szczepu (nie miałem z nim do czynienia). WhiteLabsowy Koelsch słabo fermentował poniżej 16-17, za to wyeast przy 18-19 już był zbyt estrowy na moje smaki.

 

Generalnie pytanie o to czy dasz 1,5 czy 2g pitch rate jest bez sensu jeśli masz gęstwę, bo bez badań laboratoryjnych ciężko określić ile faktycznie komórek drożdżowych jest w 1ml gęstwy (zależy od gęstości, żywotności, itp.). Kalkulatory przyjmują od 1 do 5 mld komórek na 1 ml gęstwy (świeżo po zbiorze), a zatem jak sam widzisz rozbieżność pomiędzy pitch rate dla lagera (1,5 mld komórek/Plato/litr) czy ale (1 mld komórek/Plato/litr) jest w tym wypadku raczej nieistotna i ciężka do zweryfikowania w warunkach domowych.

Ja gęstwę zbieram z wysokich krążków, ale zasadniczo masz rację - należy liczyć datę zbioru jako datę zakończenia fermentacji, potem z upływem czasu w gęstwie zachodzą procesy zmniejszające jej żywotność. 

Link to comment
Share on other sites

Daje już teraz ilość jak do lagera - czyli 200 ml gestwy świeżej na warkę 20 L. Temp. fermentacji 16 st C przez 7 dni, potem wyłączam sterownik czyli robi się 18 st. Drożdże fm42. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.