Jump to content

Piotr Ba

Members
 • Posts

  635
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Everything posted by Piotr Ba

 1. Ludzie to piwo musi stać, najlepiej w zimnie i to kilka miesięcy. Prywatnie fm42 polecam 3 raz na nich jadę
 2. Tak drożdże FM42 i dlugie stanie rok w butelce
 3. Ale za to mam bardzo dobrego Kolscha i szybko znika bo cieplo jest a rok powinien poleżeć już mam porównanie.
 4. Tak mogłem się zdecydować na FMki trochę żałuję teraz. Dokładnie tak-nieznany szczep ale nie jest nadużyciem oczekiwać od niego tego do czego jest dedykowany. Dostawca na ile wiem to Niemcy - jakichś zastrzeżeń nigdy nie miałem do niego.
 5. Ja nie wysyłam bo na pewno to nie taki balans ma być i ja bym takiego piwa nie przepuścił - zbyt estrowe moim zdaniem - sędziowie to pewnie by rozpuszczalniki jeszcze znaleźli ale tego się nigdy nie dowiemy. generalnie to wyszedł sok śliwkowy i wydaje się znacznie mocniejsze niż jest. Gęstwa Gozdawa old scotland ale. Nie ma sensu się pchać tam jak samemu się stwierdza że coś się stało z tym aromatem. Pasowałoby spróbować i sobie porównać jeszcze ale dzisiaj jest jak jest.
 6. Ale to nie chodzi o przyczyne stanu rzeczy tylko o kwestie stanu rzeczy ogolnie, tzn czy to ma być sok śliwkowy czy raczej slodowosc jak od marcowego czy coś pomiędzy, zawieść na mistrzostwa mozna tylko pytanie czy jest to sens. Przykład komercyjny by się przydał ale w sklepach nie ma u nas
 7. No jakie by te drożdże nie były to cbyba coś nie tak jest w balansie tego piwa, nuty estrowe czereśnie wiśnie może zmywacz do paznokci - ciężko to odróżnić ale slodowosc na drugim planie. Czy te estry mają takie być? Trochę jak gazowany sok śliwkowy
 8. Panowie a na ile to piwo ma być estrowe? A na ile slodowe? Tzn moje jest wybitnie gornej fermentacji cos się z nim stało. Tzn slodowosc jest na drugim planie estry witają najpierw. Tzn krzyczy ze jest ejlem
 9. A w lagerowej ktoś pędził na nich? Jakieś doświadczenia? Z czystej teorii to niby powinno byc czyściej w profilu, podwoilbym dawkowanie też
 10. Wspaniała sprawa. Najlepsze ze one są bezproblemowe i przewidywalne.
 11. Co ciekawe drożdże babuni będą też pracować w temp. lagerowej - sprawdzone na cieście do pizzy i ciekawe jaki profil dadzą wtedy. Ktoś sie odważy?
 12. Juz zrobione 2 warki ale czy pojadą nie wiem, zależy od tego jakie będzie z 2 warki jeszcze nie piłem - to 1 zbyt estrowe chce porównać z 2 kokejki tam już fermentowalo gestwa
 13. Ok czyli heavy 70 to jest inne piwo i to właśnie była moja wątpliwość. Tak ale tam też pisze że 1- maks 2 % jęczmienia prażonego może być dla korekty barwy jedynie. To są jakieś certyfikowane rady ? (tzn konkursowe zasypy) ? Opcje są trzy - tylko pale ale i długie gotowanie pale ale i do 10% karmelowego/monacha pale ale i jęczmień prażony i dłuższe gotowanie. Czy wykonana już testowo opcja 4 - pala ale/karmelowy/palone słody i normalne gotowanie. Rozważam jeszcze płatki owsiane - nie zaszkodzi a pomoże. Widze że nie oczekuje się w tym stylu tzw kettle carmelization trochę czytałem o tym. Jak postąpić by nie zgrzeszyć ?
 14. Piwo której kategorii wg bjcp aktualnej chcą na MPPD? Trochę różni sie ich przygotowanie. Pytanie mam o ilość palonych i karmelowych do zasypu. Teraz dalem 1,5% palonego i 8 % karmelowego wyszło bardzo ciemne jak stout. Poza tym heavy 70 karmelizacja ma się odbywać przez długie gotowanie a w scotish ale slod crystal i nie przedłuża się gotowania bo ma być wyrawne ale slodowe. Czy moglibyście wyjaśnić te różnice? Czy chodzi im heavy 70? czy opis stylów się zmienił? Zresztą bardzo ostrożnie bawie sie w cos takiego jak długie gotowanie i modyfikuje zasyp jednak.
 15. Koźlak musi mieć nuty melanoidowe tzn że niby dłużej trzeba gotować. To trudne piwo btw.
 16. Moze byc też za szybkie butelkowanie. 3 tygodnie to minimum żeby drożdże posprzątały ten aldehyd. Wreszcie było ich za mało do prawidłowej fermentacji lub warunki miały złe - temp. za niska.
 17. To nie byłem ja. Możesz sobie wydać 8000 zł na drożdże lecz w mojej opinii trzeba w takich zakupach tez zachować resztki rozumu.
 18. Kurde weź kup sobie S23 zbierz porządną zdrową gęstwę i będzie miał słodowy profil lagerowy to nie trudne. Chyba bym się puknął w łeb żeby 160 zł dać za drożdże. ŻADNE drożdże nie są tyle warte i żadne piwo to jest tylko piwo. Piwo to są warunki fermentacji pod odpowiedni szczep i tyle lub aż tyle. To jest rozsądny szczep cena/jakość (taka Skoda ) pięknie flokuluje, średnio odfermentowuje i daje słodowość i lekki sznyt owocowy zanikający z czasem (nie ma nic wspólnego z owocowoscią górnej fermentacji - to Lager i od razu to wiadomo). Ja już od 2017 r. nie wróciłem do 34/70 i to są moje lagerowe z wyboru.
 19. Ja refermentuje brzeczką - szybciej i praktyczniej.
 20. S23 uwielbiam. Po co robisz na 34/70 jak jest szczep S23? Całkiem inne piwo profil wybitnie slodowy. Na 34/70 czemu nie mozesz sypnac z 10% wiedeńskiego? Albo z 5% monacha? Do zasypu?
 21. Ja juz zrobiłem niechcący taki eksperyment - zadałem ich za mało w stosunku do kalkulatora tzn trzeba bylo gestwe a nie paczke suchych. Jest metryczka z tego piwa z Cieszyna i nie pokaże jej bo nie ma sie czym chwalić - przyjąłem do wiadomości ocenę sędziów. A niebieskich od tamtego czasu nigdy juz nie użyłem.
 22. I z 4 kg zasypu pilznenskiego/pale ile litrów 12 stki wyjdzie?
 23. Znów nie mogłem spać w nocy bo zastanawiałem się jak zrobić żeby piwo nachmielić na zimno ale go nie przelewać i jeszcze odzyskać gęstwę z dna. Tzn odlanie 3 litrów piwa do garnka i wrzucenie tam chmielu na zimno na 4 dni, potem wlać do fermentora tą zawartość przecedzając przez hopspider? Czy to da jakieś gorsze rezultaty niż wsypanie chmielu do całego fermentora ? Teoretycznie aromaty uwolnią się do tych 3 litrów w garnku. Jakie macie doświadczenia porównawcze ?
 24. 12 st temp brzeczki. Nie wiem co to jest wybicie - z 4,05 kg slodu 20 litrów dwunastki. Pozdro dla użytkowników gf a
 25. Właśnie po warzeniu. Po zlaniu z gf'a 16 st C brzeczki ale po godzinie stania na dworze 12 st C i zadano gestwe - jestem mega zadowolony z warzenia. Bardzo dobra wydajność tak btw. GF nie wybacza grubszego srutowania już na etapie wysladzania wiem jakiej się spodziewać. Niech żyje zima i 0-5 st C na dworze bo robienie mojego ulubionego stylu idzie jak po maśle
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.