Skocz do zawartości

Dno do wysładzania


Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.

 

Planuję poczynić konstrukcję, w której będę chciał jednocześnie zacierać jak i wysładzać.

 

Dno perforowane pojemnika do wysładzania (kolor brązowy) będzie śliśle przylegało do dna garnka, które jest płaskie (kolor czany). Po skończonym zacieraniu będę podnosił młóto i przez perforowane dno naczynia do wysładzania będę zbierał brzeczkę w dolnej części. Dno oczywiście będzie

 

Może ktoś miał podobne doświadczenia i podpowie czy:

1. Dno perforowane nie będzie się zatykało?

2. jakiego kształtu i jakiej wielkości powinno mieć dno?

3. Czy są jakieś inne zagrożenia?

 

Może jest jeszcze jakieś inne rozwiazanie na wysładzanie. Zalezy mi, aby po zacieraniu nie przenosić pojemnika z młótem z miejsca na miejsce, i ogólnie nie przekładać tego młóta do innego pojemnika. Jestem w stanie pogodzić się z gorszej jakości filtracją (bardziej mętną brzeczką) na rzecz takiego rozwiązania.

 

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

image.png.6f8880c582744b07738017f6dae4df6c.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik, w którym gotuję (w zasadzie to garnek) już mam. Jego objętość to 100L.

 

BIAB raczej odpada, bo będę chciał jeszcze wewnątrz zbiornika z perforowanym dnem zamontować mieszadło ;)

 

Ogólnie to mam dostęp do materiałów (stal nierdzewna) jak i spawacza. Cena jest drugorzędną sprawą.

Edytowane przez Pepis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pepis napisał(a):

Zbiornik, w którym gotuję (w zasadzie to garnek) już mam. Jego objętość to 100L.

 

BIAB raczej odpada, bo będę chciał jeszcze wewnątrz zbiornika z perforowanym dnem zamontować mieszadło ;)

 

Ogólnie to mam dostęp do materiałów (stal nierdzewna) jak i spawacza. Cena jest drugorzędną sprawą.

W takim razie musisz zrobic kosz do wysładzania - kupa roboty. Żeby wyciągnąć kosz z młótem potrzebujesz podnośnik bloczkowy. Jak masz miejsce to prościej jest kupić sobie drugi garnek . W jednym wysładzasz a w drugim gotujesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, że żeby to wyciągnąć to nie będzie takie proste. Posiadam wciągarkę elektryczną, którą będę to robił.

 

Jak kupię drugi garnek to nie rozwiąże mojego problemu. Chciałbym uniknąć wyciągania/przekładania/przenoszenia czegokolwiek.

 

Zarówno kosz do wysładzania jak i sam garnek będzie elektrycznie podnoszony wciągarką. Ma to umożliwić rozlanie brzeczki do fermentorów.

Garnek będzie posiadał kranik, dzięki któremu będę mógł również zawrócić brzeczkę podczas wysładzania.

 

Przy takiej sposobie warzenia nie przenoszę niczego. Nawet usuwając kosz nie będę musiał nic przenosić bo posiadam wciągarkę, która działa w dwóch płaszczyznach (porusza się lewo prawo na belce). Także wyciągając kosz odjadę sobie z nim na bok i postawię na ziemi.

 

Pytanie tylko czy sito po zacieraniu nie będzie się zatykało? Jakie ono powinno być? Jaki kształt i wielkość szczelin?

Z tego co widzialem to tego typu konstrukcje ma w ofercie speidel. Więc chyba jest na to jakiś działający sposób. Poniżej zamieszczam zdjecie poglądowe.

 

 

 

image.thumb.png.9a17002983537b451af11f328aed0e53.png

 

 

 

 

warzelnia-ba-200-zt-gum-removebg-pr.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie dno a kosz.

Na szybko znalazlem strone o klonie brewmeistera ale z telefonu nie jestem w stanie jej obszukać czy jest to adekwatne do Twojej sytuacji: https://arniew.wordpress.com/

 

Edit: e,.jednak ta strona jest o dwunaczyniowym rozwiązaniu czyli nieadekwatna. Tak to jest jak się gugla na slepo jeszcze.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, zasada napisał(a):

Czyli nie dno a kosz.

Na szybko znalazlem strone o klonie brewmeistera ale z telefonu nie jestem w stanie jej obszukać czy jest to adekwatne do Twojej sytuacji: https://arniew.wordpress.com/

 

Planowałem samo dno perforowane zrobić, a boki zostawić pełne.

 

Wydaje mi się, że lepiej będzie jeżeli woda przejdzie przez całe złoże filtracyjne i ni będzie przeciekała bokami.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, maniek929 napisał(a):

Boki z siatki to raczej kiepski pomysł, zamiast wysładzać woda w górnej części ucieknie przez siatke

Wysłane z mojego SM-S911B przy użyciu Tapatalka
 

 

Dokładnie tak, dlatego planowałem zrobić z sitki tylko dół kosza do wysładzania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zasada napisał(a):

Tu typ opisuje klonowanie Speidla.oze cos dla siebie wyciągniesz. Ide po druga kawe, zaczynam widziec na oczy.

 

 

Ogólnie to też spoko pomysł. Tylko w moim przypadku ja chciałbym grzać na taborecie gazowym, a nie elektrycznie. I tu chyba problemem będzie pompa cieczy.

 

Ogólnie dla mnie tego typu rozwiązanie byłoby spoko, gdybym pompe cieczy umieścił nad koszem do wysładzania. Ale wtedy chyba będą problemy z zapowietrzniem się tej pompy.

 

 

 

W sumie to coś by wymyślił... ;)

 

 

Nie zmienia to faktu, że jakiej metody mieszania podczas zacierania by nie wykorzystał, to nadal nie wiem jakiego kształtu/rozmiaru powinny być otwory w fałszywym dnie :P

 

 

 

 

Edytowane przez Pepis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.