Skocz do zawartości

Butelkować zimne czy ciepłe piwo?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem nowym piwowarem i mam pytanie do grona forumowiczów. 

Pacjent to Coopers Real Ale na jasnym płynnym słodzie.  Początkowy brix to 1042. Po 10 dniach stanęło na 1008 i było tak przez 3 dni. Dałem na cichą na tydzień.  Teraz jest z żelatyną w lodówce 2 dzień i super się oczyściło.  Smak ma bardzo dobry i dużo lepszy od sklepowych jak na 1 moje piwko. Teraz pytanie kiedy rozlewać do butelek? Można nalewać takie zimne z lodówki czy wystawić piwo aby się ogrzało do 20°C i dopiero wtedy rozlewać?  Do butelek pójdą po 2 dropsy Muntons.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zimne, tylko wylicz nagazowanie w kalkulatorze z uwzględnieniem temperatury (pamiętaj,  że po całkowitym zakończeniu fermentacji nie pojawia się nowy CO2 w piwie, więc warto brać na to poprawkę).

Nadwęglan sodu jest słaby do dezynfekcji, a na etapie butelkowania może sprzyjać utlenieniu, choć przy refermentacji ryzyko jest mniejsze. Mówiąc krótko, to raczej przeżytek, są lepsze środki. Nadwęglan przydaje się czasem przy myciu, żeby oderwać trudno dostępne zabrudzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Łachim napisał(a):

Lepiej zimne, tylko wylicz nagazowanie w kalkulatorze z uwzględnieniem temperatury (pamiętaj,  że po całkowitym zakończeniu fermentacji nie pojawia się nowy CO2 w piwie, więc warto brać na to poprawkę).

Nadwęglan sodu jest słaby do dezynfekcji, a na etapie butelkowania może sprzyjać utlenieniu, choć przy refermentacji ryzyko jest mniejsze. Mówiąc krótko, to raczej przeżytek, są lepsze środki. Nadwęglan przydaje się czasem przy myciu, żeby oderwać trudno dostępne zabrudzenia.

Czy w kalkulatorze mam podać temp piwa w jakim będzie leżakowało czy temp po wyjęciu z lodówki?  Bo różnica w gr cukru jest spora. I jakie nasycenie do Real Ale dać?  Bo jest to dla mnie czarna magia 😒

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.