Skocz do zawartości

[WODA] Dyskusje


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Mam u siebie wodą o twardości 19.9÷27.4 w stopniach niemieckich, przy tak twardej wodzie ile % byście polecali zmieszać tej wody z destylowaną żeby uwarzyć czeskiego pilsa?

Pilsa powiadasz? :) W takim razie ja bym nie dodawal swojej kranowki do destylowanej ;)

A tak na powaznie, to jak najwiecej! Najlepiej wrzuc parametry swojej wody do jakiegos kalkulatora online.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie wodą o twardości 19.9÷27.4 w stopniach niemieckich, przy tak twardej wodzie ile % byście polecali zmieszać tej wody z destylowaną żeby uwarzyć czeskiego pilsa?

Pilsa powiadasz? :) W takim razie ja bym nie dodawal swojej kranowki do destylowanej ;)

A tak na powaznie, to jak najwiecej! Najlepiej wrzuc parametry swojej wody do jakiegos kalkulatora online.

przyjmując za wodę miękką taką o twardości do 4 stopni n. założe dodatek 1/4 swojej, drożdże i enzymy też muszą mieć jakieś minerały, spróbujemy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorac pod uwage wszystkie dostepne informacje nt pilznenskiej wody - ich rzetelnosc, dokladnosc w czasie itp itd. To dobrego Pilsa uwarzyc nie jest tak latwo.

Pewnie wiesz, ze zalecane jest zacieranie i gotowanie po 90 min (pozbycie sie jak najwiekszej ilosci prekursorow DMS). Oraz dokladna temp fermentacji z przerwa - pod koniec, ze wzgl . na 'zagrozenie' tym cholernym DMSem :)

Powodzenia !! Pochwal sie rezultatami!

 

PS Zrob warke probna jakies 4-5 litrow, o ile chce ci sie czekac :)

Edytowane przez mirogster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Moja woda zawiera 6,7 mg/l siarczanów i 4,2 mg/l chlorków. Wyczytałem w wiki, że chcąc zaakcentować słodowość w piwie należy się żeby ilość chlorków była przynajmniej dwukrotnie większa jak siarczanów. BeerSmithem wyliczyłem że dając 1 gram chlorku sodu do 35 litrów wody (20 litrów do zacierania i 15 litrów do wysładzania), chlorki podniosę do 22 mg/l. Faktycznie wystarczy 1 gram chlorku sodu na taką ilość wody?

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja woda zawiera 6,7 mg/l siarczanów i 4,2 mg/l chlorków. Wyczytałem w wiki, że chcąc zaakcentować słodowość w piwie należy się żeby ilość chlorków była przynajmniej dwukrotnie większa jak siarczanów. BeerSmithem wyliczyłem że dając 1 gram chlorku sodu do 35 litrów wody (20 litrów do zacierania i 15 litrów do wysładzania), chlorki podniosę do 22 mg/l. Faktycznie wystarczy 1 gram chlorku sodu na taką ilość wody?

 

Masz wyjątkowo miękką wodę. Ja bym dawał chlorek wapnia na podbicie chlorków.

A wiesz jakie masz stężenie sodu? Z chlorkiem sodu jest taki problem że podbije Ci też sód a to może już słone posmaki dawać, chociaż pewnie nie taka ilość.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę to ja mam twardą bo coś około 16 stopni niemieckich. Właśnie pomyślałem o soli kuchennej bo nie mam chlorku wapnia i nie wiem gdzie go dostać. Sód też miałem na uwadze i ta ilość soli według BS podnosi mi stężenie raptem do kilkunastu mg/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co, ile dałeś? Jaki styl warzyłeś?

Ja właśnie ostatnio zacząłem dodawać chlorku wapnia do słodowych stylów. Mild wyszedł niezły ale trochę szorstki a powinien raczej iść w druga stronę, reszta jeszcze dojrzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jakiś czas temu podczas remontu ulicy została położona nowa instalacja wody, niestety zmienili też ujecie wody. Poprzednio miałem wodę miękką idealna do pilsów, teraz średnio-twardą o parametrach:

 

chlorki - 38,6[mg/L]

siarczany - 62,6[mg/L]

wapń - 67,5[mg/L]

magnez - 16[mg/L]

sód - 17[mg/L]

potas - 3,8[mg/L]

twardość ogólna - 236[mg/L CaCO3]

zasadowość ogólna - 2,6[mmol/L], po przeliczeniu 260[mg CaCO3/L]

ph - 7,6

 

1. czy z twardości ogólnej mogę wyliczyć dwuwęglany wapnia ze wzoru: HCO3 [mg/L] = zasadowość ogólna w [mg CaCO3/L] * 61/50 ?.

2. jaką opcje wybrać do zmiękczania wody pod pilsy: osmozę RO czy kolumnę z kationitem wodorowym?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. czy z twardości ogólnej mogę wyliczyć dwuwęglany wapnia ze wzoru: HCO3 [mg/L] = zasadowość ogólna w [mg CaCO3/L] * 61/50 ?.

2. jaką opcje wybrać do zmiękczania wody pod pilsy: osmozę RO czy kolumnę z kationitem wodorowym?.

 

1. Tak, z zasadowości ogólnej

2. RO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś uzasadnić czemu RO?. Kationit jest tani, łatwa regeneracja złoża, woda uzdatniona jest już zakwaszona.

 

Wg znajomego chemika złoże jonowymienne nie nadaje sie do zmiękczania wody do piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś uzasadnić czemu RO?. Kationit jest tani, łatwa regeneracja złoża, woda uzdatniona jest już zakwaszona.

 

Wg znajomego chemika złoże jonowymienne nie nadaje sie do zmiękczania wody do piwa.

 

Wymieniacz jonowy powoduje, że jony wapnia i bodajże magnezu zostają zastąpione jonami sodu. Powstałe w ten sposób związki sodu nie wytrącają się w czasie gotowania - rozpuszczają się o wiele lepiej niż sole wapnia, czy magnezu. Czyli przy stosowaniu np. do prania, woda taka będzie miękka.

 

Podsumowując, woda po przejściu przez wymieniacz jonowy będzie zawierała zwiększoną ilość związków sodu. RO z kolei powoduje usunięcie jonów powodujących twardość wody. Z chemicznego punktu widzenia obie wody będą różnić się składem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniacz jonowy powoduje, że jony wapnia i bodajże magnezu zostają zastąpione jonami sodu.

Zgoda, ale tylko przy kationicie sodowym, w wodorowy problem z jonami sodu nie występuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem to kationity silnie kwaśne pracujące w cyklu wodorowym zapewniają prawie całkowitą wymianę jonów Ca2+ i Mg2+ związanych z anionami silnych i słabych kwasów, a więc usuwanie zarówno twardości węglanowej, jak i niewęglanowej.

 

2KtH + Ca(COH3)2 - Kt2Ca + 2H20 + 2C02 2KtH + Mg(COH3)2,/sub> - Kt2Mg + 2H20 + 2C02

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś mnie to nie przekonało, szczególnie ten "tajny" składnik Kt2Mg - skoro nie wiem co to jest, to skąd mogę wiedzieć, czy jest w 100% wytrącany z roztworu, a jezeli nie, to jak wpływa na smak piwa czy kondycję drożdży?

 

Kt2Mg to skrótowy zapis kationitu z wymienionym jonem H+ na Mg2+, jonity z założenia nie rozpuszczają się w wodzie, bo jaki byłbym wtedy sens ich stosowania.

 

 

2KtH + Ca(COH3)2 - Kt2Ca + 2H20 + 2C02 2KtH + Mg(COH3)2,/sub> - Kt2Mg + 2H20 + 2C02

 

A tak w ogóle to w Ca(COH3)2 chyba 3 nie jest po właściwej literce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to w Ca(COH3)2 chyba 3 nie jest po właściwej literce ;)

Jest chyba dobrze, patrzyłem w kilku opracowaniach i jest to samo(chyba ze powielaj ten sam błąd).

 

Wyczytałem jeszcze ze aby uzyskać pełną demineralizację wody należy usunąć z niej kationy jak i aniony. Otrzymywana woda jest bardzo miękka i przypomina jakością tą otrzymywaną w wyniku destylacji lub odwróconej osmozy.

W warunkach domowych potrzebować będziemy dwóch rodzajów jonitów: silnie kwaśny kationit w cyklu wodorowym(regenerowany HCL lub H2SO4) i silnie zasadowy anionit w cyklu wodorotlenowym (regenerowany zasadą NaOH lub KOH).

Jako pierwsze stosuje się złoże jonitu, który powoduje pełne usunięcie kationów oraz pojawienie się w wodzie kwasów mineralnych oraz gazowego CO2, który usuwa się przez napowietrzenie lub po prostu odstawić wodę na kilka godzin, aby gaz samoczynnie się ulotnił. Następnie przepuszcza się taką wodę przez anionit w cyklu wodorotlenowym co spowoduje wychwycenie z niej anionów i wprowadzenie na ich miejsce anionów wodorotlenowych (OH-), które zobojętnią obecne kationy wodorowe:

 

H+ + OH- → H2O

 

W wyniku zastosowania opisanego układu połączonego z odpędzeniem CO2 otrzymamy czystą wodę o bardzo niskim zasoleniu, twardości bliskiej zerowej i neutralnym pH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W procesie wymiany jonowej rozpuszczone w wodzie jony metali wypierają z kationu jony wodorowe. Jony metali są zatrzymywane na powierzchni ziaren kationitu, a jony wodorowe przechodzą do wody powodując wzrost jej kwasowości. Woda po przejściu przez kationit zostaje wprowadzona na anionit, na którym związane zostają aniony.

Znajdujące się w wodzie aniony zatrzymywane są na powierzchni anionitu, a równoważna ilość jonów wodortlenowych OH- przechodzi do wody. Jony te reagują z jonami wodorowymi H+, pochodzącymi z wymiany kationów tworząc cząsteczki wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to w Ca(COH3)2 chyba 3 nie jest po właściwej literce ;)

Jest chyba dobrze, patrzyłem w kilku opracowaniach i jest to samo(chyba ze powielaj ten sam błąd).

 

Zapewne chodzi o wodorowęglan wapnia czyli Ca(HCO3)2 czyli ewentualnie Ca(CO3H)2zapis Ca(COH3)2 sugeruję że mamy do czynienia z jakimś dziwnym związkiem z trzema wodorami w cząsteczce (wtedy w ogóle równanie Ci się nie bilansuję, z lewej masz 8 H z prawej 4).

Poza tym reszta rozumowania jest jak najbardziej ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.