Skocz do zawartości

Rozbudowa browaru, keg czy kociołek.


maniek929

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka,

Przychodzę do was z pytaniem i proszę o radę.

Mam kociołek klarstein 3xl robię w nim często warki 55l, ale też często warzę dwa razy, co zajmuje pół dnia.

 

Chciałbym skrócić zdeka czas warzenia i wpadłem na pomysł tylko nie wiem czy dobry.

Posiadam kega 50l z grzałkami miał to być projekt po kadź zacierno-filtracyjną ale w międzyczasie trafił się właśnie ów klarstein wiec keg poszedł w kąt.

 

Myślałem żeby wykorzystać kega do zacierania i wysładzania a brzeczkę gotować w klarsteinie, po wysładzaniu mógłbym umyć kega i zacząć kolejne zacieranie. Chyba że ktoś podrzuci jakiś lepszy pomysł na usprawnienie procesu poza zakupem drugiego kociołka, bo mnie żona z haty wyp** rowadzi

 

Wysłane z mojego SM-S911B przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anteks, wydaje mi się że keg ma mniejszą objętość niż mundschenk 3xl który jest 65l. W sumie muszę to w końcu sprawdzić jaką realnie ma objętość keg.
Więc chyba sprawniej w 50l kegu będzie zacierać oraz wysładzać, a brzeczkę spuszczać grawitcyjnie do kociołka

W sumie to mam mentlik w głowie i sam nie wiem jak to najlepiej rozwiązać

Wysłane z mojego SM-S911B przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam mieszadło, co prawda do serów ale zmiana łopaty to nie problem.
I fałszywe dno muszę zamówić i keg do zacierania/wysładzania byłby gotowy

No i myślę nad złożeniem craftbeerpi do swojego browaru, raspberry i płytkcę cbpi już mam. Myślę że długie zimowe wieczory nadają czas na zbudowanie sterownika.


Ale muszę jeszcze przemyśleć właśnie zacieranie w kociołku a warzenie w kegu, tylko muszę zmierzyć jaką realnie ma pojemnośc keg, bo nie obcinałem go, tylko wycinałem wieko i mam zaspawane otwory które były między wiekiem a obręczą.

Wysłane z mojego SM-S911B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacierałbym w kegu, a gotował w kociołku. Po dekiel wejdzie 48 litrów zacieru w stosunku 3:1 z 12 kg słodów. Jak słód wchłonie wodę, słup zacieru obniży się o około 2 cm. Jakiego masz kega? Gdzieś powinienem mieć jeszcze fałszywe dno do kega typ euro. Jak będziesz robił mieszadło do kega, to pomiędzy łopatami, FD zostaw 3 - 4 mm przestrzeni, mieszadło nie będzie wciskać ziarna i łuski w szczeliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.