Skocz do zawartości

Browar Niebò


Rekomendowane odpowiedzi

Czas zacząć prowadzić zapiski po około 10 latach warzenia piwa. Po drodze wiele różnych sprzętów, sposobów zacierania, filtracji, fermentacji. Obecnie jestem szczęśliwym użytkownikiem kociołka Grainfather G30 v3, fermentuję w lodówce w garażu, kontrola temperatury przez inkbird ITC 308 wi -fi, grzanie kablem grzewczym do akwariów, kontrola temperatury przebiega bez problemu w każdej temperaturze. Od kilku warek testuję fermentację ciśnieniową, póki co z obiecującymi efektami. Zaczynam też testować iSpindla. Po krótkiej przerwie wracam do (mam nadzieję) regularnego warzenia, rozpoczynam warką Lagera Wiedeńskiego żeby namnożyć drożdże, w kolejce Bock oraz Porter Bałtycki na gęstwach.

 

Sprzęt :

Grainfather G30 v3

Fermzilla 27 L stożkowy gen 3.2

Sterownik Inkbird itc 308 wi-fi

iSpindel

 

#1 Lager Wiedeński

 

Edytowane przez meszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18.10.24.

Warka #1

Lager Wiedeński

 

BLG - 13,5

IBU - 24

EBC - 15

 

Skład :

  • Słody
    • Słód Wiedeński - 5kg
    • Słód Monachijski - 1kg
    • Słód Pilzneński - 1kg
    • Słód Melanoidynowy - 0,4kg
  • Chmiele
    • Saaz 30g 
    • Tettnang 30g
  • Drożdże
    • WLP 833 Bock German Lager - starter 3 L, na noc do lodówki i większość zlana znad drożdży
  • Modyfikacja wody
    • Rozcieńczenie wodą demineralizowaną 60% (w celu zmiękczenia, mam twardą wodę w kranie)
    • Gips piwowarski - 2g
    • Sól kuchenna - 4g (ostatecznie stosunek siarczanów do chlorków około 1:1,25)
    • Kwas mlekowy do zacieru i wody do wysładzania do ostatecznego pH około 5,75

 

Zacieranie i wysładzanie

 

Słód zadany do 25 l wody

65 stC - 50min

72 stC - 15min

Próba jodowa ujemna

Mash out - 78stC 3min

 

Wysładzanie 9,5 l wody o temperaturze 80 stC

 

Gotowanie

 

60 min - saaz 30g, tettnang 30g

BLG przed gotowaniem - 12,5

Objętość przed gotowaniem - 27l

 

Fermentacja

 

22,5 l do fermentora

BLG po gotowaniu - 13,5

Po chłodzeniu chłodnicą przeciwbieżną temperatura około 17 st, piwo trafiło do lodówki rozkręconej na pełną moc do schłodzenia do temperatury zadania, czyli 9 stC

Start fermentacji - pojawienie się piany oraz pierwsze bulkanie w rurce po około 8-10h.

 

Komentarze

 

  • Po warzeniu

Generalnie bez większych fakapów, jedynie pękł mi zbiornik na drożdże od fermzilli, więc póki co bez zbiornika, już zamówiony, jak dojdzie to go podłączę. Wydajność ok. 65%, wciąż niska, trzeba nad tym popracować. Pierwszy raz tak dokładne modyfikacje wody i mierzenie pH (nowy pH metr plus raport wody z wodociągów), fajna zabawa, zobaczymy co z tego wyjdzie. 

  • 22.10.24.

Fermentacja ruszała trochę niemrawo, więc odpuściłem fermentację ciśnieniową, kolejne z gęstwy będą ciśnieniowo, niby piana po około 24h obfita, ale jakaś taka cisza w fermentorze i sporo osadu (fermzilla jest przeźroczysta, więc sobie obserwuję), dopiero od wczoraj chyba rzeczywiście rusza z kopyta, bulkanie cały czas, w piwie dużo ruchu. Jednak iSpindel pokazuje powolne spadanie BLG, jest oblepiony pianą i wiem, że tu chodzi raczej o tendencję niż dokładne wartości, ale ta tendencja właśnie mnie odrobinę niepokoiła, a jako, że to piwerwsza warka z ispindlem, to sprawdziłem dziś BLG (oczywiście bez otwierania czegokolwiek, z kranika) i jest 9,5. Jak czytam fora, to trochę wolno jak na te drożdże, więc zwiększyłem temperaturę do 10 stC i obserwujemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ispindla polecam rozbierać na części i wrzucać do NaOH. Początkowo nie rozbierałem tylko wrzucałem całego do sody i na gwincie zebrały się dzikie drożdże. Niestety skończyło się infekcją i to nie jedną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.