Skocz do zawartości

Refraktometr


coder

Rekomendowane odpowiedzi

CODER sprubuję z Twoim programem. JK

A ja jak już kupiłem Beersmitha' date=' to używam jego Refractometer tool, ale wyniki powinny być identyczne. On jest o tyle lepszy, że liczy i dla unfermented i dla fermenting wort.[/quote']

Jakbyś Coder walnoł tłumaczenie od razu. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś Coder walnoł tłumaczenie od razu. :D

Klikasz w refractometer tool z lewej strony i na dialogu masz od góry:

 

Calculations(typ pomiaru) do wyboru: brzeczka/fermentująca brzeczka/gotowe piwo

Odczyt refraktometru w Brix

Ekstrakt początkowy w Plato (tylko dla fermentującej brzeczki)

Właściwa, obliczona wartość w Plato

 

reszta nieistotna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam refraktometr i program CODERA, ale chyba już 15 warkę mierzę podwójnie. Przy starcie jest ok pomiary sie w zbliżeniu potwierdzają. Po burzliwej, czy przed butelkowaniem 3 razy miałem większą różnicę. Zauważyłem to przy dwóch piwach stout milk i belgijski tripel, trzeciego nie pamiętam, a nie mam w tej chwili notatek.JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Mam refraktometr i program CODERA i mam takie pytanie.

Otóż odczyt z refrektometru by było blg dzielimy przez 1,04.

Czy by policzyć blg w programie też tak robimy?

Nie, program liczy tylko dla brzeczki fermentującej. To 1.04 musisz liczyć na kalkulaturze - a w praktyce odejmij 0.5 od odczytu i starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam refraktometr i program CODERA i mam takie pytanie.

Otóż odczyt z refrektometru by było blg dzielimy przez 1' date='04.

Czy by policzyć blg w programie też tak robimy?[/quote']

Nie, program liczy tylko dla brzeczki fermentującej. To 1.04 musisz liczyć na kalkulaturze - a w praktyce odejmij 0.5 od odczytu i starczy.

Kule, nie kapuja.

Uważa piwo i robię odczyt. By było w Blg dzielę przez 1.04.

Po fermentacji wpisuję się tylko wartość początkowa (podzielona przez 1.04) a po fermentacji? (odczyt z refraktometru, czy odczyt z refraktometru dzielone przez 1.04).

Wątpliwości dziś przyszły kiedy to rozlewałem piwo, mają przy sobie laptopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ta teraz ja też nic już nie rozumiem. CODER mała prośba napisz to po kolei jak mierzyć bo teraz już mi się wszystko pomieszało. JK

A myślałem, że tylko ja mam takie głupie wątpliwości.

Wczoraj mierzyłem też areometrem i pomiary były przybliżone. I tak doszedłem do tego pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 5 tygodni później...

Jako że refraktometr w drodze odświeżę nieco temat choć sprawa jak widzę jest nieco skomplikowana.

 

Calculations(typ pomiaru) do wyboru: brzeczka/fermentująca brzeczka/gotowe piwo

A zastanawiam się czy ktoś wie albo się domyśla dlaczego w tym kalkulatorze jest trzecia możliwość "gotowe piwo". Czy też różnica w obliczeniach dla fermentującej brzeczki i gotowego piwa jest na tyle mała, że na nasze potrzeby do zaniedbania.

 

Pomiar areometrem fermentującej brzeczki/gotowego piwa też nie jest moim zdaniem idealny. Co prawda jak napisał bogdan62 w refraktometrze CO2 fałszuje pomiar, czego nie uwzględniają przeliczniki, niemniej rozpuszczony w próbce gaz również wpływa na pomiar areometrem. Ponadto mierząc lagera, leżakowanego w temp. ok. 0°C, a podgrzanego do pomiaru do ok. 20°C, pięknie wydziela się CO2 a malutkie pęcherzyki przyklejają się się do szkła wynosząc areometr.

To takie przemyślenia młodego w tej dziedzinie.

Swoją drogą ciekawi mnie czy odgazowujecie próbkę przed pomiarem. Choćby z grubsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.