Skocz do zawartości

Filipowe Piwko Domowe


Rekomendowane odpowiedzi

Ja kiedyś też tego patentu z kurczakiem na piwie próbowałem. Tylko ja znalazłem przepis, żeby mu puszkę z piwem w kuper wsadzić :cool: Wtedy teoretycznie parujące piwo powinno go nawilżać od środka. Używałem do tego jakiegoś Lecha czy innego popularnego. Wyszedł jak kurczak :ble: Tzn. nie smakował jakoś specjalnie inaczej niż normalny. Poza tym puszka zaczęła się wyginać od temperatury i ciężaru...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki "Coder" :D

 

Wczoraj dotarła do mnie książką Domowe Warzenie Piwa (Richard Lehr) i jestem pozytywnie zaskoczony tą książką! Wcześniej czytałem książkę Domowy Wyrób Piwa (Dave Miller) jednak mimo obszerności nie odpowiadała do końca na moje problemy (a wręcz przeciwnie). Jednak książka Richarda Lehr jest dobrze skrojoną książką (wiele porad, wskazówek, informacji) skierowaną wprost do domowego piwowara. Dopiero czytając tę książkę pewne obszary związane z zacieraniem stały się dla mnie bardziej przejrzyste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki "Coder" :)

 

Wczoraj dotarła do mnie książką Domowe Warzenie Piwa (Richard Lehr) i jestem pozytywnie zaskoczony tą książką! Wcześniej czytałem książkę Domowy Wyrób Piwa (Dave Miller) jednak mimo obszerności nie odpowiadała do końca na moje problemy (a wręcz przeciwnie). Jednak książka Richarda Lehr jest dobrze skrojoną książką (wiele porad, wskazówek, informacji) skierowaną wprost do domowego piwowara. Dopiero czytając tę książkę pewne obszary związane z zacieraniem stały się dla mnie bardziej przejrzyste.

Książkę Lehra przeglądałem sobie wyrywkowo w empiku, jest w niej kilka ewidentnych błędów, np. http://www.browar.biz/forum/showpost.php?p=897691&postcount=7, ale i tak jest o niebo lepsza niż Domowy Wyrób Piwa Dave'a Millera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książkę Lehra przeglądałem sobie wyrywkowo w empiku, jest w niej kilka ewidentnych błędów, np. http://www.browar.biz/forum/showpost.php?p=897691&postcount=7, ale i tak jest o niebo lepsza niż Domowy Wyrób Piwa Dave'a Millera.

Ja też już jestem posiadaczem książki Lehra i jako "zielonce" (przymierzam się do mojej pierwszej warki) muszę przyznać, że jest napisana zrozumiale i teraz mam nadzieję jestem nieco mniejszą zielonką. Jednak pora od teorii przejść do praktyki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś chwilka wolnego czasu więc mogę opublikować zdjęcia i krótki zapisek z mojego ostatniego warzenia (druga warka).

 

Na drugą warkę wybrałem Muntos Gold Continental Pilsner.

Samo piwko, jak dla mnie smakowo dobre, a sam gaz większego problemu nie stanowił :)

co więcej przyznaję, że po tej warce dałem się zwerbować i wciągnąć w tema domowego warzenia piwka. Cóż Filipozo ma dar przekonywania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #3

 

Wczoraj wieczorem z @Irash przyrządziliśmy mojego 3 brew-kita: Highland Heavy Ale (Muntons Gold).

 

Niestety troszeczkę plany nam się zmieniły gdyż zamierzaliśmy pod tę warkę zrobić kulturę startową droży oraz "herbatkę chmielową". Lecz co się odwlecze do nie uciecze: dziś z Irash robimy kulturę startową a pojutrze warze #4 brew-kita, do którego dodatkowo doleję "herbatkę chmielową".

 

Drożdże zadane przy 21C (po całonocnym studzeniu brzeczki w przykrytym fermentatorze)

 

BLG: 10,5

 

Po #4 brewkit-cie zaczynam zacierać!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odebrałem przesyłkę od kuriera, która powiększy mój zestaw domowego browaru :smilies:

 

Nowy fermentator z kranikiem i rurką fermentacyjną posłuży mi jutro do zrobienia #4 brewkitu, który będzie fermentował obok #3 warki ustawionej w poniedziałek. W przyszłym miesiącu zamówiony fermentator posłuży jako główny fermentator a "stary" będzie pełnił funkcję filtratora :lol:.

 

na #4 (ostatni) brewkit wybrałem Woodforde's Nelson's Revenge Premium Ale

 

Dziś z dołączonych do zestawu drożdży zrobię starter - relacja wieczorem :(

 

Warkę tę wzbogacę również "herbatką chmieloną"

 

Zobaczymy jak te metody wpłynął na jakość brewkita :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starter przygotowany :smilies:

 

Do startera wykorzystałem drożdże dołączone do brewkita 6g (niestety, chciałem kupić lepszej jakości 11g lecz niestety nie mogłem się skutecznie umówić z wrocławskim sklepem).

 

Jako pożywki dla drożdży użyłem ekstrakt z puszki z zakupionego zestawu.

 

w 0,5 L podgrzanej wody rozpuściłem 4 łyżki ekstraktu. Następnie przez 10 min. gotowałem. Za pomocą lejka przelałem przygotowany ekstrakt do butelki i w kąpieli wodnej schłodziłem roztwór do 20-21C przy lekko zakręconej butelce laboratoryjnej.

 

Po schłodzeniu dokręciłem zakrętkę i mocno wstrząsnąłem by napowietrzyć ekstrakt. Odczekałem by pianka opadła i zadałem drożdży (całą saszetkę). Po wsypaniu ponownie mocno potrząsnąłem i założyłem korek gumowy z rurką fermentacyjną.

 

Otwartą puszkę mocno zabezpieczyłem 2 workami na produkty spożywcze do przechowywania w zamrażarce

 

Jutro wieczorem lub w niedzielę rano starter rozrobię z #4 warką Woodforde's Nelson's Revenge Premium Ale, do której dodam również herbatkę chmielową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że z tak małej butelki za chwilę te drożdże wyjdą na zewnątrz...

Myślę, że na dobę do 2 spokojnie wystarczy... W końcu to 6 g drożdży na 4 łyżeczki deserowe ekstraktu. Starter powinien być jak najbardziej lepszy niż same drożdże z saszetki wsypane do 23 litrów brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś poszedł do fermentatora mój #4 Brewkit Woodforde's Nelson's Revenge Premium Ale (ostatni, kolejne już zacieranie :lol: ).

 

Tym razem brzeczkę schłodziłem w wannie zimnej wody (w 2 godziny zeszło mi do 22C) - wcześniej pozostawiałem przy otwartym oknie na całą noc.

 

Przy tej temp. 22C zadałem drożdże z przygotowanego wcześniej startera (opis przygotowania wyżej).

 

BLG: 11

 

Barwa brzeczki wygląda ciekawie - kolor podchodzący pod rozcieńczoną krew :) (widać na 4 zdjęciu). Według opisu jest to ekstrakt "mocno" nachmielony więc jestem ciekaw jak wyjdzie w smaku.

 

Na ostatnim zdjęciu w fermentatorze po lewej warka #3 (Highland Heavy Ale) do butelkowania w czwartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj butelkowałem z @Irash Highlander Heavy Ale a to co zostału poszło na degustację i muszę przyznać, że to będzie dobre piwko. Stwierdziliśmy że piwko ma lekko orzechowy smak, który zakończony jest miłą goryczką.

 

Dzięki Irash za pomoc - poszło szybko, sprawnie i synchronicznie :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butelkujesz z fermentora bezpośrednio po burzliwej?

Bezpośrednio?

 

niestety nie miałem teraz czasu na "cichą", gdyż to piwo musi być gotowe na 01 października. Tę warkę (Highlander Heavy Ale) butelkowałem 7 i pół dnia po zadaniu drożdży.

Edytowane przez Filipozo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzut oka na Nelson's Revenge - piwko zaciągnięte z fermentatora 6 dnia fermentacji.

 

Po wyklarowaniu zapowiada się bardzo fajny kolorek podchodzący pod bursztyn :D

 

Piwko ma wyczuwalny lekki posmak cytrusów z przyjemną goryczką.

 

Jak tylko butelki dotrą to jutro będzie butelkowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czas zaktualizować zapiski:

 

W czwartek o 21:00 razem z @Irash zabutelkowaliśmy Nelsnon's Revenge (po 9 dniach fermentacji). Tym razem wyposażeni w świeżo zakupiony sterylizator mechaniczny do butelek przebrnęliśmy cały proces butelkowania w 1 godz 10 min.! Wcześniej zajmowało to nam prawie 2 godziny (zakup się opłacił). Kolor młodego Nelsona wygląda zachęcająco choć to zdjęcie nie oddaje jego lekko bursztynowej barwy.

 

Przy okazji otworzyliśmy na próbę Highlander Heavy Ale (7 dni leżakowania) by sprawdzić jak się czuje :)

 

Po wlaniu do kufli przywitała nas piękna pianka lekko brązowa o gęstej strukturze i naprawdę dobrej trwałości (oglądaliśmy jeden z odcinków BrewingTv.com - 20 min. - a pianka nadal schodziła tworząc ładne ślady na ściance. (zdjęcia w galerii)

 

To ostatni brewkit...za miesiąc zacieranie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.