Skocz do zawartości

Dori z piwem zmagania


dori

Rekomendowane odpowiedzi

W monachijskim ciemnym palone akcenty są niemile widziane.

Nazwa "palony żywiecki" jest mocno umowna. To raczej czekoladowy jest. CarafaIII special też chyba nie dostarcza nut palonych.

BTW Coder, zrobiłem juz 3 warki tym samym sposobem zacierania dekokcyjnego co Ty. Wydaje się bardzo skuteczny.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadzasz. W moim jest go 200g i jeszcze 100g CarafaIII i kolor wyszedł (teoretycznie wg ProMash) 59EBC a górna granica stylu to 73.

Kolory kolorem a co z palonością w smaku? Jakie EBC dałeś żywieckiemu?

Nie wyczuwam palonych smaków. Żywieckiemu, jak już gdzieś pisałem, dałem 1000EBC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie zdecydowałam się ani na monachijskie jasne, ani na ciemne. Temperatura w piwnicy wzrosła znów do 13°C :) Tak więc pozostają mi piwa górnej fermentacji. Właśnie zrobiłam starter z WLP 004 Irish Ale. Zatem jutro czas na ostatni konkursowy styl czyli Milk Stout :D

 

Jeśli chodzi o poprzednią warkę, czyli Munich Dunkel to brzeczka wyszła zupełnie czarna, nieprzeźroczysta. Następnym razem zmniejszę ilość palonego, żywieckiego z 300g do 100g.

 

Dziś rozlałam Weizenbocka (warka 78) z dodatkiem 160g glukozy, zapowiada się ciekawie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 82

SWEET STOUT

w wykonaniu Janusza :smilies:

 

Zasyp:

3,3kg pilzneński

0,3kg caraaroma

0,25kg jęczmień palony

0,8kg płatki owsiane błyskawiczne

 

Zacieranie:

70 minut w 68°C

 

Gotowanie 60 minut

Chmielenie:

35g Marynki (szyszki) na początku gotowania

15g Lubelskiego (szyszki) w 40 minucie gotowania

 

400g laktozy w 50 minucie gotowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz' date=' gratulacje' date=' widzę, że coraz częściej przejmujesz dowodzenie w uCiesznym Browarze.[/quote'']

Od razu dowodzenie ;) Nowy sprzęt testuje :)

Na sterowniku?

Jeszcze nie, na razie testujemy filtrację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie, na razie testujemy filtrację.

A co dokładnie?

Miałem blachę perforowaną 2mm ale nie zdała egzaminu. Obecnie dołożyłem do niej siatkę z nierdzewki 0,4mm i jest super.

Co z Januszem wymyśliliście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie' date=' na razie testujemy filtrację.[/quote']

A co dokładnie?

Miałem blachę perforowaną 2mm ale nie zdała egzaminu. Obecnie dołożyłem do niej siatkę z nierdzewki 0,4mm i jest super.

Co z Januszem wymyśliliście?

No właśnie też mamy blachę perforowaną i również montujemy drobną siatkę na niej, bo przez samą blachę leciało masę farfocli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 83

PILS

 

Zasyp:

3,0kg pilzneński

0,7kg wiedeński

0,3kg carapils

0,1kg zakwaszający

 

Zacieranie:

40 minut w 64°C

30 minut w 72°C

 

Gotowanie 70 minut

40g Marynki (szyszki) w 10 minucie gotowania

30g Żateckiego (szyszki) w 65 minucie gotowania

mech irlandzki w 60 minucie gotowania

 

Wyszło 19l brzeczki o ekstrakcie 13Blg. Zadane drożdżami Saflager S-189

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe drożdzaki. Masz jakieś doświadczenia z nimi? Czy naprawdę tak głęboko odfermentowują, jak podaje charakterystyka produktu?

http://www.fermentis.com/FO/pdf/CB/EN/Saflager_S-189_CB.pdf

A gdzie ta charakterystyka podaje, że one głęboko odfermentowują? Coś ślepy jestem... Widzę tylko, że odfermentowanie jest średnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ jkocurek. Tak masz rację, chyba zbyt ranna godzina była na pracę umysłową.

 

Nie mniej jednak ciekawi jesteśmy opinii o tych drożdżach.

Mnie bardziej interesuje, gdzie je można dostać, bo tylko duże paczki robi Fermentis...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardziej interesuje, gdzie je można dostać, bo tylko duże paczki robi Fermentis...

... Czesi robią z nich mniejsze - 11,5g pakowane próżniowo.

 

Drożdży tych użyłam po raz pierwszy, więc na efekty trzeba będzie poczekać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdży tych użyłam po raz pierwszy, więc na efekty trzeba będzie poczekać ;)

Sugerowałem kiedyś takie rozwiązanie Zdrojowi ale nie wykazał zainteresowania pomysłem. Może konkurencja zajmie się tym tematem? Problem niewątpliwy stanowi sterylność operacji rozważania no ale może cena by to rekompensowała...:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerowałem kiedyś takie rozwiązanie Zdrojowi ale nie wykazał zainteresowania pomysłem. Może konkurencja zajmie się tym tematem? Problem niewątpliwy stanowi sterylność operacji rozważania no ale może cena by to rekompensowała...:rolleyes:

W Czechach te drożdże są sporo droższe od pozostałych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ciekawe. Być może jakoś specjalnie dbają o sterylność tej operacji i to by tłumaczyło wysoką cenę.

Na opakowaniu jest napisane, że pakowano w atmosferze ochronnej. Miałam wrażenie jakby drożdże te były pakowane próżniowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na opakowaniu jest napisane, że pakowano w atmosferze ochronnej. Miałam wrażenie jakby drożdże te były pakowane próżniowo.

Bardziej myślałem tu o sterylizacji opakowań i wyposażenia stosowanego przy rozważaniu. Właściwie to może nie jest to takie istotne i wystarczy zachowanie czystości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.