Skocz do zawartości

Raczkowy browar


Raczek

Rekomendowane odpowiedzi

Mild dzisiaj wylądował na cichej w tydzień ładnie zszedł z 9,1BLG do 2,9BLG. Biorąc pod uwagę zacieranie na słodko to raczej już niżej nie zejdzie ale dam mu jeszcze z 7-10 dni zanim zabutelkuję.

 

Dzisiaj tydzień po butelkowaniu degustacja Tmave i nie urywa jak na razie, może się ułoży jeszcze. Brakuje mu troszkę ciała jest lekki posmak kawy ale nie takiego efektu się spodziewałem, może jeszcze się ułoży... Bardzo ładna śnieżnobiała piana cieszy oko a reszta mam nadzieję z czasem przyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#57 Triper Light przelany na cichą z wynikiem 1,8BLG (7Brix przed korektą) i chyba już niewiele zostało do odfermentowania, wg BS2 końcowy wynik powinien być 1,7 ale dla spokoju dam piwu jeszcze tydzień.

 

Dzisiaj przelany zostanie też do butelek #58 Mild który skończył na 2,7BLG (5Brix przed korektą) nagazowanie takie English z dodatkiem 90g cukru białego rozpuszczonego w litrze wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 59 12.XI.2014r Black IPA

 

Goryczka: 115IBU

Kolor: 53EBC

OG: 15,5BLG

FG: 3 BLG

 

Surowce:

 

Słód pale ale 4,5kg

Słód monachijski 0,5kg

słód karmelowy 80EBC 0,35kg

słód karmelowy 160EBC 0,25kg

słód carafa III 0,2kg

słód czkoladowy żytni 0,2kg

Dodatki:

 

mech irlandzki 5g

cukier 0,7kg

 

Chmiele:

 

Amarillo 30g

Chinook 30g

Columbus 30g

Rakau 30g

 

Litrowy starter BRITISH ALE M07 Mangrove Jack's

 

Zacieranie:

 

Na lenia 70minut w 67-68st.C

 

Wysładzanie 5l+5l+6l

 

Gotowanie 70minut

 

70 minut - Chinook 30g

30 minut- Amarillo 30g + Columbus 30g + Rakau 30g

10minut - mech irlandzki + cukier 0,7kg

 

Wyszło 25l 15,5BLG (16,2BriX przed korektą) schłodzone chłodnicą zanurzeniową do temp. poniżej 30st.C drożdże zadane zostały w temp. 20st.C. Fermentacja w temp. 18st.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr.60 18.XI.2014r Belgian Dubbel

 

Goryczka: 25IBU

Kolor: 22,5EBC

OG: 16,1BLG

FG: 2,7 BLG

 

Surowce:

 

Słód pale ale 2,5kg

Słód Pilzneńskii 2,5kg

słód CaraBelge 0,5kg

słód Special B 0,2kg

 

Dodatki:

 

mech irlandzki 5g

cukier bialy 0,2kg

cukier muscovado 0,5kg

rodzynki sułtańskie 0,1kg

 

Chmiele:

 

Marynka 10g

Galaxy 20g

 

Gęstwa 10 dniowa po Triplu Fermentum Mobile "Odkrycie sezonu"

 

Zacieranie: woda do zacierania 18l

 

54st.C - 10minut

66-68st.C - 60minut

72st.C - 10minut

78st.C filtracja

 

Wysładzanie 6l+6l+7l

 

Gotowanie 60minut

 

60 minut - Marynka 10g

30 minut- Galaxy 10g

10minut - cukier biały 0,2kg + Cukier muscovado 0,5kg + rodzynki 0,1kg + mech irlandzki + galaxy 10g

 

 

Wyszło 22l 16,1BLG (16,8BriX przed korektą) schłodzone chłodnicą zanurzeniową do temp. poniżej 30st.C drożdże zadane zostały w temp. 20st.C. Fermentacja w temp. 22st.C.

Warka okrągła miała być "MEGA ODJECHANA" ale stwierdziłem że lepiej wykorzystać ostatni raz dość świeżą gęstwę po Triplu i tym samym zakończyć (chyba) żywot w moim browarze żywot tych świetnych drożdży od fermentum mobile.

Niestety mój kociołek lidlowy będzie musiał przejść remont (korozja przy kranie jest już dość zaawansowana tylko patrzeć jak odleci kran a z nim cała brzeczka na podłogę)

 

Udało mi się opanować w programie odparowanie i uzyskałem wynik taki jaki zakładałem mam nadzieję że teraz będzie to wartość powtarzalna w kolejnych warkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj do butelek trafiła warka #57 Tripel Light mimo dość intensywnego zapachu aldehydu octowego z wiadra zdecydowałem się rozlać to piwo do butelek kierując się zasadą "wylać zawsze zdążę" Co ciekawe po przelaniu do mniejszego naczynia (szklanki) zapach był całkiem normalny, ale czas pokaże jak to piwo będzie się zachowywać w butelkach.

Tripel skończył fermentację z wynikiem 1,8BriX co daje mu 8,2% alk. Zabutelkowany z dodatkiem 149g cukru rozpuszczonego w litrze wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr.61 28.XI.2014r AIPA

 

Goryczka: 61IBU

Kolor: 14EBC

OG: 14,6BLG

FG: 3,5 BLG

 

Surowce:

 

Słód pale ale 5,5kg

Słód monachijski 0,5kg

słód karmelowy 30 0,5kg

 

 

Dodatki:

 

mech irlandzki 5g

 

Chmiele:

 

Magnum 15g

Chinook 15g

Simcoe 15g

Citra 15g

Summit 15g

Amarillo 20g

 

Gozdawa US West Coast uwodnione w schłodzonej brzeczce

 

Zacieranie: woda do zacierania 18l

 

 

66-68st.C - 60minut

72st.C - 10minut

78st.C filtracja

 

Wysładzanie 5+5+5+5

 

Gotowanie 60minut

 

60 minut - Magnum 15g

45 minut - Chinook 15g

30 minut - Simcoe 15g

15 minut - Citra 15g

5 minut - Citra 15g

 

15g Summit + 24g Amarillo dodane do schładzającej się brzeczki o temp 72st.C

 

 

Wyszło 22l 14,6BLG (15,2BriX przed korektą) schłodzone chłodnicą zanurzeniową do temp. poniżej 30st.C drożdże zadane zostały w temp. 22st.C. Fermentacja w temp. 18st.C. przez pierwsze kilka dni i podniesiona do 19st.C.

Na zimno jeszcze się nie zastanawiałem co dać, ale wypróbuję chyba szyszkę do chmielenia na zimno......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 59 Black IPA zabutelkowana z dodatkiem 130g cukru białego rozpuszczonego w litrze wody. Odfermentowało do 3,7BLG (8,4BriX) w smaku goryczka to na pewno nie 115IBU więc zachodzi prawdopodobieństwo że wcale się nie pomyliłem z ilością chmielu i wszystko jest tak jak zaplanowałem pierwotnie więc ok 80IBU goryczki..... w smaku palone, chmielowe z fajnym aromatem. Przewidywana zawartość alkoholu do 6%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr.60 Belgian Dubbel przelana na cichą z dodatkiem 100g rodzynek zaparzonych wcześniej wrzątkiem.... Areometr wskazywał 7BriX czyli 2,4BLG.... w smaku wytrawne dodałem rodzynek dla uzyskania odrobiny słodyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 62 15.XII.2014r Polish IPA

 

Goryczka: 70IBU

Kolor: 19EBC

OG: 15,5BLG

FG: 3 BLG

 

Surowce:

 

Słód pilzneński 5,5kg

Słód monachijski 0,4kg

słód CaraGold 120EBC 0,5kg

słód zakwaszający 0,1kg

 

Dodatki:

 

mech irlandzki 5g

 

Chmiele:

 

Iunga 100g

 

150ml średnio gęstej gęstwy po #61 Gozdawa west coast

 

Zacieranie:

 

66-68st.C - 60minut

75st.C - 10minut

78 - wygrzew

 

Wysładzanie 6+6+6l

 

Gotowanie 60minut

 

15g. Iunga FWH

10g. Iunga - 60minut

15g. Iunga - 30 minut

20g. Iunga - 20 minut

10g. Iunga - 10minut + 5g mech Irlandzki

10g. Iunga 5minut

 

20g Iunga do chłodzenia w temp. poniżej 70st.c

 

Wyszło 21l 15,5BLG (16,2BriX przed korektą) schłodzone chłodnicą zanurzeniową do temp. poniżej 30st.C drożdże zadane zostały w temp. 21st.C. Fermentacja w temp. 18st.C. wzrastająco do 19,5st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstyd się przyznać ale dopiero w warce #62 przy wysładzaniu zastosowałem wężyk na kranik którego dotąd nie stosowałem przez co moje piwa miały jeden wspólny mianownik = utlenienie. Zastosowanie dodatkowo 0,1kg słodu zakwaszającego podniosło nieco wydajność PIPA miała dokładnie taki sam zasyp (ilościowy) i takie sam schemat zacierania a jednak 1,1BLG więcej.

Generalnie po zrecenzowaniu moich piw przez Andrzeja Millera jestem pełen zapału do dalszej pracy.... moje piwa to utlenienie i niuanse w zasypach jak np. Tmave które wyszło jak Stout i to taki Foregin Extra, Pills Garbnikowa goryczka ale ogólnie żadnych infekcji więc jest optymizm we mnie i zapał do dalszej pracy.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.