Skocz do zawartości

Płytowy wymiennik ciepła


Faszysta Rasista Homofob

Rekomendowane odpowiedzi

w przemyśle stosuje się do mycia wstępnego roztwór 0,5 % a do mycia głównego 1,5%. Do mycia kwaśnego 1,5% roztwór kwasów fosforowego i azotowego.

 

do dezynfekcji kegów stosuje się parę pod ciśnieniem.

No właśnie.

 

CIP to obieg zamknięty i można pewnie stosować takie stężenia jak piszesz.

Ja używam preparatu DR CIP30 który jest stosowany m.in. w mleczarniach a wiem o tym z pierwszej ręki. To z jego ulotki zacytowałem zalecane stężenia. Jaka jest praktyka tego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w przemyśle stosuje się do mycia wstępnego roztwór 0' date='5 % a do mycia głównego 1,5%. Do mycia kwaśnego 1,5% roztwór kwasów fosforowego i azotowego.

 

do dezynfekcji kegów stosuje się parę pod ciśnieniem.[/quote']

No właśnie.

 

CIP to obieg zamknięty i można pewnie stosować takie stężenia jak piszesz.

Ja używam preparatu DR CIP30 który jest stosowany m.in. w mleczarniach a wiem o tym z pierwszej ręki. To z jego ulotki zacytowałem zalecane stężenia. Jaka jest praktyka tego nie wiem.

Myślę, że każdy tego typu środek należy użyć, a potem przepłukać wodą z sieci, ja używam tego czegoś http://polana.org.pl/preparat.php?id=a10 i nie narzekam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem po co ta dyskusja' date=' przepłukać chemią potem wodą i finito :rolleyes:[/quote']

Dzięki tej dyskusji przyswoiłem parę ciekawych informacji ;). Upsss też nabiłem posta :(.

oj tam oj tam :):(:):/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CIP to obieg zamknięty i można pewnie stosować takie stężenia jak piszesz.

Ja używam preparatu DR CIP30 który jest stosowany m.in. w mleczarniach a wiem o tym z pierwszej ręki. To z jego ulotki zacytowałem zalecane stężenia. Jaka jest praktyka tego nie wiem.

 

tak tylko to jest koncentrat, nie ma 100% środka aktywnego tylko zwykle 30-50%, więc robiąc roztwór 3% to będzie zwykle mniej albo najwyżej tyle samo co 1,5% roztwór sody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może taki wymiennik od czasu do czasu należy wygrzać w piekarniku?

I tak trzebaby najpierw porządnie wypłukać wszystko ze środka (tu w grę wchodzi tylko mocna chemia). Pieczenie zalegającego wewnątrz syfu chyba nie jest dobrym pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię dwa płukania po 20-30 min każde. Pierwsze z detergentami, drugie chemia ze środkiem bakterio i grzybobójczym.

Syf /w niewielkiej ilości/ w postaci mikrodrobinek chmielu i osadów widać jeszcze unoszący sie na powierzchni /pianie/ przy drugim płukaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może taki wymiennik od czasu do czasu należy wygrzać w piekarniku?

I tak trzebaby najpierw porządnie wypłukać wszystko ze środka (tu w grę wchodzi tylko mocna chemia). Pieczenie zalegającego wewnątrz syfu chyba nie jest dobrym pomysłem.

 

Miałem na myśli skuteczną dezynfekcję przestrzeni między płytami a nie surogat mycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Druga próba zakończona pełnym sukcesem. :okey: Ty razem woda leciała gorąca, a brzeczka schłodziła się do 20C.

Ustawiłem wymiennik pionowo i to chyba pomogło.

Pewnie mogłoby być jeszcze lepiej, bo zużyłem tylko 15 litrów wody na 20 litrową warkę.

Przy okazji zatkał się filtrator z oplotu i nie obyło się bez przelewania do drugiego kociołka, ale było to na początku chłodzenia, gdy brzeczka była prawie wrząca, więc może infekcji nie będzie. W każdym razie nie polecam filtratora w tym przypadku (chociaż za pierwszym razem się nie zatkał).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, nie liczę tego co zużyłem na chłodzenie dopóki filtrator się nie zapchał, ale było tego ze 2 litry.

Coś drogie te ścieki masz - u mnie cena jest 3,41/4,91 zł.

Taka ciekawostka - co do ścieków, to dowiedziałem się niedawno, że można ich nie płacić w całości, jeżeli zamontuje się osobny licznik wody np. w garażu, choćby na potrzeby podlewania ogórka, pod warunkiem, że ta woda nie ma możliwości wpaść do kanalizacji.

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat ścieków u mnie nazywa się szambo i wspólnota mieszkaniowa. By nie było problemów z rozliczaniem wywozi nam dostawca wody. Opłata naliczana wg zużycia wody, podlicznik na podlewanie próbowaliśmy zainstalować i nam odmówiono. Ponoć zgodę wydają tylko w przypadku podłączenia do kanalizacji, szambiarze tkwią w szambie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Reaktywuję temat - wczoraj dezynfekowałem wymiennik dwutlenkiem chloru, zostawiłem na całą dobę i dzisiaj wyleciał z niego jakiś zielononiebieski płyn o kolorze płynu Ludwik. Co to mogło być? Jakaś reakcja z lutem miedzianym z wymiennika? Normalnie przecież roztwór ClO2 jest żółty.

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reaktywuję temat - wczoraj dezynfekowałem wymiennik dwutlenkiem chloru, zostawiłem na całą dobę i dzisiaj wyleciał z niego jakiś zielononiebieski płyn o kolorze płynu Ludwik. Co to mogło być? Jakaś reakcja z lutem miedzianym z wymiennika? Normalnie przecież roztwór ClO2 jest żółty.

Jeśli tak będziesz robił wymiennik za długo nie pociągnie, kiedyś też tak jeden załatwiłem. Szybkie płukanie clo2 potem woda.

Ja w ogóle zrezygnowałem z dezynfekcji clo2 instalacji, a co za tym idzie wymiennika na rzecz mniej inwazyjnego środka pochodzącego z branży mleczarskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam czy konieczna jest dezynfekcja. Czy nie wystarczyłoby przelanie przez niego paru litrów gorącej brzeczki przy wyłączonym dopływie wody, a po użyciu przepłukanie go wrzątkiem, by wypłukać to co zostało po brzeczce?

Edytowane przez Tomek-Pasieka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam czy konieczna jest dezynfekcja. Czy nie wystarczyłoby przelanie przez niego paru litrów gorącej brzeczki przy wyłączonym dopływie wody, a po użyciu przepłukanie go wrzątkiem, by wypłukać to co zostało po brzeczce?

 

Tak jest potrzebna tak samo jak proces mycia i płukania . Stosując płukanie brzeczką apteka gwarantowana może nie za miesiąc może nie za dwa ale gwarantuję że nadejdzie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.