Skocz do zawartości

Dodatek surowców niesłodowanych


BaronVonZuk

Rekomendowane odpowiedzi

A może spróbuj tę grykę zesłodować, widzę na homebrewtalk, że się da to zrobić http://www.homebrewtalk.com/f36/you-do-what-buckwheat-857/

Gryka jest tak wyrazista w smaku i zapachu, że chyba dodawałabym ją w umiarkowanych ilościach, ale zależy co kto lubi :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może spróbuj tę grykę zesłodować, widzę na homebrewtalk, że się da to zrobić http://www.homebrewtalk.com/f36/you-do-what-buckwheat-857/

Gryka jest tak wyrazista w smaku i zapachu, że chyba dodawałabym ją w umiarkowanych ilościach, ale zależy co kto lubi :)

Bardzo dobry pomysł :) Tak zrobię!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maryush ja proponuje taki eksperyment, a w zasadzie dwa :)

 

Zrób kilka warek z słodu gryczanego:

I warka 10% słodu gryczanego

II warka 20% słodu gryczanego

III warka 30% słodu gryczanego

IV warka 40% słodu gryczanego

V warka 50% słodu gryczanego

resztę zasypu to słód pilzneński

dawkowanie chmielu wszędzie takie samo, drożdże takie same

Zobaczysz jak wyjdzie piwo z takim słodem i jaka opcja zasypu jest najlepsza :)

 

Drugie doświadczenie to podobnie jak my robiliśmy dodaj grykę jako surowiec niesłodowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby fajnie, tylko że taki eksperyment bardzo długo potrwa.. :)

No trochę może potrwać. Ale jak będziesz robił warki 5 litrowe to możesz je zacierać w małych garnkach i wtedy to możesz robić na większej ilości palników. Tak robiliśmy robiąc te badania.

 

No i nie mam możliwości przebadania takiego piwa tak jak wy. Jedyny test: smakuje/nie smakuje :)

Ale to jest chyba jeden z ważniejszych testów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś cicho na forum to coś napiszę ;)

 

Z dodatków niesłodowanych stosuję prawie do wszystkich piw śrutę jęczmienną zmieloną na drobno.

Do piw "stołowych" jasnych zarówno górnej jak i dolnej fermentacji stosuję od 1 kg do 1,5 kg śruty jęczmiennej do 3 kg słodu pils.

w piwach ciemnych, mocniejszych daję 2-2,5 kg na zasyp.

Oczywiście im większy dodatek jęczmienia tym bardziej zmienia się profil piwa jasnego, w ciemnym taki zasyp mniej przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maryush

Najlepiej zrobić 2 podobne warki jedna z zasypem np 1 kg jęczmienia i porównać smaki.

Jeżeli ci pasuje to ok jak nie to będziesz musiał zmienić proporcje.

jeszcze raz podkreślę że robię tak w piwach do zwykłego ugaszenia pragnienia.

 

 

 

ps

 

zacieram w ten sposób że do ok 5 l wrzątku wsypuję śrutę jęczmienną. Gotuję ok 15 min.

Następnie dodaję zimnej wody i ustalam temp a następnie dodaję pozostałe słody i dalej infuzja. Zagotowanie śruty jęczmiennej ma na celu skleikowanie skrobi w jęczmieniu by ułatwić zacieranie

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dodatków niesłodowanych stosuję prawie do wszystkich piw śrutę jęczmienną zmieloną na drobno.

Jak z goryczką "pozostającą"?

Oczywiście im większy dodatek jęczmienia tym bardziej zmienia się profil piwa jasnego, w ciemnym taki zasyp mniej przeszkadza.

Uprasza się o zprecyzowanie. Ja też często stosuję tę praktykę ale w mniejszych ilościach.

Co przeszkadza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Infam

Jak z goryczką "pozostającą"?

Pierwszy raz o niej słyszę. Nie wiem o co chodzi ? jeżeli niby ta goryczka ma pochodzić od niesłodowanego jęczmienia to nie stwierdziłem obcej goryczki, jeżeli od taniny z łuski to tez nie stwierdzam mocniejszej goryczki.

 

bnp napisał:

 

Oczywiście im większy dodatek jęczmienia tym bardziej zmienia się profil piwa jasnego, w ciemnym taki zasyp mniej przeszkadza.

 

Uprasza się o zprecyzowanie. Ja też często stosuję tę praktykę ale w mniejszych ilościach.

Co przeszkadza?

Odpowiem w ten sposób.

Piłeś "piwo" z 100% niesłodowanego jęczmienia?

ja piłem i nie smakuje jak piwo z 100% słodu.

Tak samo piwo o zasypie 50:50 jęczmień:słód nie będzie tak samo smakowało ja piwo 10:90 jęczmienia do słodu.

W piwach ciemnych na smak wpływają słody specjalne i dodatek jęczmienia nie zmienia tak mocno smaku piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.