Skocz do zawartości

Wcześniejsze przelanie na cichą


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Na burzliwej trzymam od 6 dni Pale Ale. Z 12,5Blg zeszło do 3,5Blg. Nie chciałbym, żeby zeszło niżej i straciło na treściwości. Czy jak przeleję na cichą w tym momencie i potrzymam jeszcze z 7 dni nie spowoduje niedofermentowania i zaburzenia w obliczeniach środka do refermentacji (granaty)? Czy taki zabieg ma sens? Czy czekać na stabilizację Blg na burzliwej.

 

Zebrałem też krem drożdżowy (US-05) z powierzchni do słoika. Chciałbym nim zaszczepić kolejną warkę za 2 tygodnie. Czy taką gęstwą mogę to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Na burzliwej trzymam od 6 dni Pale Ale. Z 12,5Blg zeszło do 3,5Blg. Nie chciałbym, żeby zeszło niżej i straciło na treściwości. Czy jak przeleję na cichą w tym momencie i potrzymam jeszcze z 7 dni nie spowoduje niedofermentowania i zaburzenia w obliczeniach środka do refermentacji (granaty)? Czy taki zabieg ma sens? Czy czekać na stabilizację Blg na burzliwej.

 

Zebrałem też krem drożdżowy (US-05) z powierzchni do słoika. Chciałbym nim zaszczepić kolejną warkę za 2 tygodnie. Czy taką gęstwą mogę to zrobić?

 

Nie to zabieg bez sensu nie my decydujemy kiedy drożdże mają skończyć ;) , reszta odfermentuje ci i tak na cichej a jeśli coś jeszcze zostanie to w butelkach.

Niższym stopniem odfermentowania możesz "sterować " odpowiednim zacieraniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO zabieg nie powiedzie się. Piwo musi byc dobrze odfermentowane więc pozbawienie go drożdży spowoduje wydlużenie fermentacji ale i tak nie powstrzyma procesu fermentacji. Nie wiem jak zacierałeś ale na us-05 powinno zejść niżej.

 

edit: Josefik mnie wyprzedził

Edytowane przez Fidel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie jednotemperaturowe 67-68°C.

Na razie przecieram szlaki zacierania i nie warzę tych samych piw przez co nie mam porównania stosując zmainy w zacieraniu.

Poczekam jeszcze ze 3 dni i zrobię kolejny pomiar.

 

Krem drożdzowy zebrałem do następnej warki i nie miałem na celu zatrzymania fermentacji. Czytałem, że można zebrać z powierzchni w trakcie burzliwej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś zrobiłem 2 stouty zacierane w ten sam sposób,z 12 blg,jeden zszedł do 3,0 przy butelkowaniu,drugi 4,5 blg,dałem po 150 gr glukozy na 23-24 l i po prawie roku nie zaobserwowałem granatów,nawet przegazowania,inna sprawa,że z palonymi słodami płycej odfermentowują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelanie na cichą w tym wypadku spowoduje nawet odwrotny efekt od tego, którego oczekujesz. Podczas dekantacji, chcąc nie chcąc dotlenisz trochę brzeczkę, zamieszasz drożdże, które ochoczo wezmą się do pracy i dojedzą pozostałe cukry.

Edytowane przez kosimazaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelanie na cichą w tym wypadku spowoduje nawet odwrotny efekt od tego, którego oczekujesz. Podczas dekantacji, chcąc nie chcąc dotlenisz trochę brzeczkę, zamieszasz drożdże, które ochoczo wezmą się do pracy i dojedzą pozostałe cukry.

 

I to jest słuszna koncepcja i tak jak napisałem czekam dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.