Skocz do zawartości

Bogi warzy, ale nie sam:)


Bogi

Co jako warkę jubileuszową uwarzyć?  

104 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy uwarzyć

    • Burton Ale 32-34 blg i nań pójdzie cały miód
      83
    • Burton Ale 19 blg i zaraz potem Windsor Ale 16 blg
      21


Rekomendowane odpowiedzi

W czasie kiedy składniki się gromadzą, a ważna jest zgodność, toteż najpierw coś starego, ale w nowej odsłonie, czyli Prawdziwe East India Pale Ale, ale z miodem, będzie to 17,3 blg 6,8%, chmiele: Iunga (to prawda, że go ma nie być? Mam rocznik 11,9 a-k), Sybilla i Lubelski, a miód wielokwiat, miód będzie rozpuszczany dopiero w ostudzonej brzeczce, IBU wyszło mi dzięki kalkulatorowi 59-62, czyli też ok. Zaczynamy w czwartek rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło troszkę mniej, bo 16 blg, wszystko pięknie i ładnie, Iunga daje ciekawą goryczkę, tzn. jest, zwłaszcza na finiszu, ale czysta i nie narastająca. Sprawdziliśmy też 2-miesięczny Imperial Porter #6, aksamitne, pieniste, nie przegazowane, bardzo młode, ale nadal super czekoladowy profil, alkoholu brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I co ciekawe, bardzo długa cicha, prawie dobiła do dwóch tygodni, a blg ani nic, tyle że cały czas gazowało. Poszło w patenty, 16 blg i 7,65% to jeszcze tragedii nie ma. W następnym tygodniu normalne East India Pale Ale, ale chcemy dać bardzo jasny słód, żeby ludzi wkręcać, że to koncerniak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

To na później, natomiast po poszperaniu tu i ówdzie będzie Smoczy Syn, czyli wariacja na temat Gulden Draak. Są już cukry, teraz się rozglądam za drożdżami, które pójdą na cichą. W planach jest 23,5 blg i 9,9%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstrakt słodu jasnego w odpowiedniej ilości, jeden chmiel-potrójne chmielenie, za to dwa rodzaje drożdży, najpierw mała ilość, żeby tylko coś tam drgnęło, a na cichą jakieś winne, ale na razie trwają poszukiwania które, bo za diabła nie da się odkryć na jakich GD jedzie. Demerara podbije ekstrakt, zaś muscovado doda troszkę barwy.

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, myślałem o Enovini, na nich jechał Burton, ale jeszcze będę szukał, jednak za dużo alkoholu z nich powstaje. Mam nawet w planach Gozdawa French Cider-bo jadą do 9% albo Mangrove's Jack Cider M02, akurat do 12%, ale wg specyfikacji tego, czego używa GD, mają być drożdże, które dają subtelne fenole i zbalansowane estry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ten temat przełożyliśmy na zimniejszy okres, będzie można bardziej się pobawić przy temperaturze, zaś dziś nowa warka East India Pale Ale #4, tym razem mocniej chmielone, 60 IBU, ale single hop, bo Lubelski, z dodatków poza oczywistą kolendrą, dałem Iris florentina, bo nikt tego chyba jeszcze do piwa nie dawał, a warto, 15 blg, S-33. Potem będzie następny single hop, ale mniej chmielony.

 

W międzyczasie na podstawie rysunku, jaki onegdaj sporządziłem w kwestii Burton Ale w powieści Kenneth'a Grahame'a "O czym szumią wierzby" powstał obraz olejny, gdzie ta sytuacja jest ponownie przedstawiona i w kolorze, jakbym miał możliwość wydrukowania tego, po obrobieniu i dodaniu faktów, to możnaby nakleić na te flaszki Burtońskiego, co się ostały.

post-5299-0-58891100-1431162956_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S-33 się sprawiły, bo jutro pewnie zlewamy na cichą, jest 4 blg, natomiast w smaku bardzo fajnie, bo goryczka dość wyraźna, ciekawie zalega i na finiszu ewidentnie kosaciec a on daje bardzo ciekawy kierunek koniaku, ziemistości, to ładnie wiąże wytrawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po cichej żadnych zmian, profil bardzo fajny, goryczka wielowymiarowa, poszło dziś w butelki i nawet w smaku wyczuwalny kosaciec-parametry 15 blg 6,1% i 60 IBU. W planach coś bardzo podobnego, ale tylko 17,5 IBU oraz troszkę domięszam cukrów-wg tego co poczytałem będzie to północny Brown Ale, też relikt.

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże się rozbujały, dojechały do zera, dość wytrawne wyszło, więc dodałem ksylitolu i niech resztę osadu zrzuci na cichej. Profil niezmącony, a i dodatek ksylitolu taki tylko korygujący. W zależności od pogody albo Imperial Porter albo kolejne East India Pale Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po paru latach od wykopania z ziemi powinien pachnieć fiołkiem, ale jednak częstsze zastosowania miał do przerabiania wódki na koniak/jarzębiak, choć do piwa też był dodawany i jest nadal (co najmniej jeden browar mi się znalazł). Taniczna, lekko gorzka ziemistość.

 

Serdecznie zapraszam do machniom :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie CBA trafiło do piwnicy. Skrótem brzmi fajnie, zaś cała nazwa dotyczy faktu, że Cappagh brown to kolor nieistniejący tak samo jak styl Brown Ale w swojej historycznej postaci. Kolor, jako pigment narodził się w roku 1814, w Irlandii, w hrabstwie Cork, w posiadłości prawdziwego lorda o nazwisku Audley, który miał tam kopalnię. Dawał farbę czerwono-brązową (dawne Brown Ale również było opisywane jako reddish brown), a właściwie taką rdzawą (ciekawe angielskie określenie ruddy). Cappagh brown w tej wersji skończył się w roku 1928. Dlatego połączyłem oba tematy w jedno, bo pigmentu nie ma (choć są pewne imitacje podobne kolorem albo składem chemicznym), a piwo jest w większym zaniku niż East India Pale Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Browar miał się zabrać za działalność z okazji rozpoczęcia sezonu, ale z przyczyn zdrowotnych na razie odłożyło się to w czasie. Aktualnie w balonie sobie pracuje winogronowe, a w piwnicy dojrzewa wiśniowe, żeby nie było, że posucha. W planach piwowarskich jest 8-y Imperial Porter na pewno, a potem byłby jakiś belg, może saison'owy albo jakaś wariacja albo po prostu kolejna odsłona East India Pale Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolejna odsłona będzie się nazywać HOP Ta Joj*-ten drugi człon na cześć Lwowa, a HOP, bo mocniej chmielone (ale nadal po angielsku) i będzie to East India Pale Ale na polskiej Sybilii, kalkulator pokazuje ok. 105 IBU, planowane parametry to 15 blg i lekko powyżej 6%, z dodatkiem 4 przypraw, ilustrujących 4 dzielnice Lwowa, więc iris florentina to Łyczaków, kolendra to Zamarstynów, zielone pomarańcze to Kliparów, a cytwar to Zniesienie, drożdże wybrałem Safale US-05, żeby pokazać różnorodność Lwowa na przykładzie piwa, czyli mamy przyprawy z różnych stron świata (odzwierciedlenie wielokulturowości Lwowa II RP), dużo Sybilli, żeby naprawdę podkreślić polski charakter miasta, angielskie chmielenie, żeby dało się pić mimo IBU, i drożdże zupełnie niepasujące do tematu, żeby zwrócić uwagę co się porobiło po wojnie, a East India Pale Ale, żeby podziękować Anglikom i za wyznaczenie pewnych ram piwowarstwa jak i za to, że gościnnie przyjęli wielu Lwowian w swoje progi. Czyli nie do końca będzie to tak lwowskie, jak śpiewała Wesoła Lwowska Fala, ale lwowskie na swój sposób.

 

W książce, skądinąd dość dokładnej, "Piwo to napój niezbędny. Przemysł piwowarski na Kresach Wschodnich II RP" Sławomira Jędrzejewskiego nie ma informacji dotyczących mocy i gęstości piw lwowskich, czy ktoś może dysponuje taką wiedzą? O piwie Lwowskim wiadomo, że miało 4,5% wagowo, czyli zapewne ok. 5,6% vol, (co dawałoby większą moc niż w przypadku pilznerów, które miały tylko 2,5% wagowo-tyle też miał Bawar Browarów Lwowskich) natomiast jedynie porter lwowski był konfekcjonowany w butelkach 0,33 i był określany jako piwo mocne, a na pewno mocniejsze od lwowskiego Boka, który miał więcej niż Lwowskie, bo był określany jako piwo pełne (które alkoholowo zaczynało się od 4,5 % vol, a w przypadku Boka będzie jakieś koło 6% vol minimum). O piwach Bok (nazywanym też porterem krajowym) i porterze wiadomo, że są podwójnie słodowe, więc punktem wyjścia mogło być 15 blg (browar wileński Szopen np. miał takie piwo dubeltowe), czyli możemy przyjąć, że porter miał na pewno więcej niż 15, ale ile?

Reasumując,

Eksportowe, pilznery, Wyborowe 2,5% wagowo, a w każdym razie mniej niż 4,5% wagowo (co równa się poniżej 4,5% vol na przykładzie piwa Eksportowego z Rozdoła)
Pełne min. 4,5% wagowo
Lwowskie tyle co pełne
Bok, Dubeltowe więcej niż poprzednie, na pewno min. 14 blg (wg etykietki browaru z Łucka), wg Browarów Lwowskich powyżej 4,5% wagowo
Porter najwięcej

Adnotacja: piwa lwowskie są uważane za najmocniejsze

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

 

* Hop ta joj można usłyszeć w piosence przedwojennej "Wesele u Czuchraja", gdzie brzmi to w pełnej wersji:

 

"Hop ta joj hebra śpiwu

Żyj nam Jóźku długi czas

Hop ta joj,

Dej nam piwu i wódeczku częstuj nas"

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kosztujemy roczne East India Pale Ale #2, warka nr 53. Po roku chmiele poszły ostro do przodu, natomiast aksamitność trunku się zwiększyła, a kolor i sztywna kremowa piana mówią same za siebie.

 

Ponieważ piwo jest genialne, poniżej przepis:

 

IBU 50, ale chmielone po angielsku

 

5 litrów wody i 2 x 1700g ekstrakt jasny

50g Sybilla 6,3 alfa 30 minut gotowania

 

50g Lubelski  4,5 alfa

50g Hersbrücker 2,6 alfa

10g* kolendra

15 minut gotowania

To zostawić aż do ostudzenia, dodać 15 litrów zimnej wody z balkonu i rozpuścić 750g cukru trzcinowego demerara dry

Drożdże S-33, 15 blg i 4 blg, cicha parę dni.

 

*idealna proporcja żeby ta kolendra po coś tam była.

post-5299-0-33008100-1448043018_thumb.jpg

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba porterki nie do końca Imperial, bo dziś butelkowaliśmy #8 i wyszło 8,1% przy 21 blg, więc będzie to Brown Stout Porter, natomiast #9 zaczął już fermentację i jedzie z 21,5, więc też mu brakuje; jeśli Safale S-04 pójdą tropem starszego brata, to i tak stanie na 8,4%, ale w sumie i z pracy drożdży i temperatur jesteśmy zadowoleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.