Skocz do zawartości

Rudzki Browar Domowy "PIERON" 2007


Rekomendowane odpowiedzi

No i przygód kilka nowych. Parę jest pozytywnych parę negatywnych.

Zacznę od negatywnych, bo kurnka mam trochę z tym kłopotu. Otóż śrutownik a raczej jego napęd padł. Silnik z niszczarki przeznaczony był głównie na krótkie czasy i spalił się. :) Teraz szukam czegoś z jakieś starej pralki-już mam coś na oku.

Dobre to że ostatnio zakupiłem parę kegów pepsi, trochę słodu i różnych chmieli i drożdży. Potrzebuje jeszcze parę kegów 50l co do fermentacji, bo przy dolniakach dłuży się.

Tak więc jednym słowem jest super. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jaki masz śrutownik, pewnie większą kobyłę, dla zwykłego porkerta to wiertarka za 35 złoty z marketu wystarcza

Wiesz, u mnie to już działało, jednak stwierdziłem że małe obroty to podstawa.

Dlatego miałem fajną przekładnię, choć też myślę o takiej wiertarce (pewnie wtedy do 2 lat by padła i wymiana na następną, aż do zajechania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ masz przerób tego piwa! Ja warzę po 20L a już nie mam gdzie stawiać butelek w piwniczce, mam ponad 1000.

 

Dawno chciałem spytać: jak oceniasz wygodę pracy z tą automatyką? Łatwiej się warzy? A jak z myciem?

No ale dopiero otwarłem sezon nie cały miesiąc temu. We flaszkach pusto, pierwsze kegi dopiero pełne. Aż się nie mogę doczekać kiedy to zacznie mi brakować kegów i flaszek.

Zacieranie to naprawdę bajka. Filtracja póki co nie dopracowana, a chmielenie normalnie. Do schładzania używam wymiennika, ale schładza tylko do 40°C więc jak głosi kol. Wesoły najlepiej zastosować dwa. Przelewanie z jednego do drugiego jest wydajniejsze i jak wydaje się łatwiejsze. Późniejszy rozlew już do kegów jest zabawnie proste (wiele mniej roboty).

Tak więc jestem zadowolony i nie mogę się doczekać przerwy zimowej w szkole-łącznie z feriami :lol: (tylko parę kegów mi brakuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uparłeś się, żeby również fermentację odbywać w kegach. Zawsze można rozlać do dwóch fermentatorów.

Albo

http://allegro.pl/item868062635_beczka_beczki_60_l_na_kapuste_wino_zacierek_itp.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do schładzania używam wymiennika, ale schładza tylko do 40°C więc jak głosi kol. Wesoły najlepiej zastosować dwa.

Jednak wyszło na moje - odradzałam Ci ten zakupu ;)

Cieszę się, że wszystko działa :lol: U mnie niestety ze względu na "fachowców" modernizacja trochę się opóźnia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uparłeś się, żeby również fermentację odbywać w kegach. Zawsze można rozlać do dwóch fermentatorów.

We fermentatorach mam słód więc pustych to nie mam. No i kegi wydają się niezniszczalne w porównaniu z plastikiem. Jednak jestem bardziej przekonany już za kegami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do schładzania używam wymiennika, ale schładza tylko do 40°C więc jak głosi kol. Wesoły najlepiej zastosować dwa. Przelewanie z jednego do drugiego jest wydajniejsze i jak wydaje się łatwiejsze.

moim wymiennikiem schładzam przy obecnej temperaturze wody do 15C, trzeba oczywiście przykręcić zawór żeby brzeczka nie leciała "pełną parą"

nigdy nie zdarzyło mi się przelewać podwójnie nawet latem spokojnie jednorazowo wyciągam 20C. Może w twoim za mało płytek jest i przez to mniej wydajny.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do schładzania używam wymiennika' date=' ale schładza tylko do 40°C więc jak głosi kol. Wesoły najlepiej zastosować dwa.[/quote']

Jednak wyszło na moje - odradzałam Ci ten zakupu ;)

Cieszę się, że wszystko działa :lol: U mnie niestety ze względu na "fachowców" modernizacja trochę się opóźnia ;)

Z tego co pamiętam to mówiłaś o infekcjach, że kwasy będą. Na to jestem przygotowany choć mam nadzieję że nie. A szybkie schłodzenie do 40°C też jest super. Tylko czekam podobnie jak w zanurzeniowej by schłodzić brzeczkę poniżej 15°C i zadać drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim wymiennikiem schładzam przy obecnej temperaturze wody do 15C, trzeba oczywiście przykręcić zawór żeby brzeczka nie leciała "pełną parą"

nigdy nie zdarzyło mi się przelewać podwójnie nawet latem spokojnie jednorazowo wyciągam 20C. Może w twoim za mało płytek jest i przez to mniej wydajny.

Mam 30 płytowy, może rzeczywiście za duży przepływ. Z tym ja używam pompki z wiertarką a ta nie ma regulacji obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim wymiennikiem schładzam przy obecnej temperaturze wody do 15C' date=' trzeba oczywiście przykręcić zawór żeby brzeczka nie leciała "pełną parą"

nigdy nie zdarzyło mi się przelewać podwójnie nawet latem spokojnie jednorazowo wyciągam 20C. Może w twoim za mało płytek jest i przez to mniej wydajny.[/quote']

Mam 30 płytowy, może rzeczywiście za duży przepływ. Z tym ja używam pompki z wiertarką a ta nie ma regulacji obrotów.

a ja mam 20 płytowy i starcza

przepływ reguluję zaworem a nie obrotami pompy

Powiedzmy że woda leci w tempie jak przy obciąganiu z wężyka

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam 20 płytowy i starcza

przepływ reguluję zaworem a nie obrotami pompy

Powiedzmy że woda leci w tempie jak przy obciąganiu z wężyka

Ja zaś mam dwa kegi obok siebie. Wpierw dławię, a gdy poziom się wyrówna to wtedy już pompuje zwiększając przepływ wody przez wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtracja póki co nie dopracowana,

Wykorzystaj pompkę. Zamiast ręcznie zawracać filtrat pompuj go z powrotem do zacieru, a gdy zacznie lecieć klarowny skieruj do naczynia przeznaczonego na warzenie. Przepływ powinien być zdławiony tak, żeby filtrat nie leciał zbyt szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślę jeszcze na spokojnie z tą pompką, ale jakoś mi to nie pasi by używać i do filtratu i do chłodnej brzeczki.

Ale dlaczego??Nie wydaje mi się, żeby ta pompka nie wytrzymała 70°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślę jeszcze na spokojnie z tą pompką' date=' ale jakoś mi to nie pasi by używać i do filtratu i do chłodnej brzeczki.[/quote']

Ale dlaczego??Nie wydaje mi się, żeby ta pompka nie wytrzymała 70°C.

Też mi się wydaje że powinna wytrzymać, lecz mi chodzi o estetykę i robotę. To że sobie przykręce pompkę to ok, ale później te przekładanie i ta cała robota to mi się nie chce (uszczelnienie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje że powinna wytrzymać, lecz mi chodzi o estetykę i robotę. To że sobie przykręce pompkę to ok, ale później te przekładanie i ta cała robota to mi się nie chce (uszczelnienie)

To zastosuj instalację z zaworami i raz puszczasz ze zbiornika zaciernego a potem z kotła. Prosta sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje że powinna wytrzymać' date=' lecz mi chodzi o estetykę i robotę. To że sobie przykręce pompkę to ok, ale później te przekładanie i ta cała robota to mi się nie chce (uszczelnienie)[/quote']

To zastosuj instalację z zaworami i raz puszczasz ze zbiornika zaciernego a potem z kotła. Prosta sprawa.

Może i prosta, ale w rzeczywistoście trudna:

1) na papierze i w głowie to łatwiej niż w rzeczywistości

2) trza mieć czas

3) trza mieć chęci na przebudowę kolejną

4) trza mieć kasę

5) trza pozbierać myśli i na to-a to nie ten czas.

Mi wystarcza i nie mam czasu ani ochoty na kolejne zabawy obecnie-natłok spraw w robocie, szkole i domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zastanawiam się nad jakimś filtrem, któego mógłbym zastosować w czasie przepompowania piwa do tanka do rozlewu.

Jako, że używam tej pompki do przepompowania to nie wiem jak to uczynić ( przelewając przez syfon miałem możliwość użycia pończochy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zastanawiam się nad jakimś filtrem, któego mógłbym zastosować w czasie przepompowania piwa do tanka do rozlewu.

Jako, że używam tej pompki do przepompowania to nie wiem jak to uczynić ( przelewając przez syfon miałem możliwość użycia pończochy)?

Na pewno chodzi do tank do rozlewu a nie o fermentor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.