Skocz do zawartości

Browar Kopyra


Rekomendowane odpowiedzi

A nikt nie pomyślał o tym, że kolega mógł taką informację znaleźć w wyszukiwarce i przytoczył ją w tym wątku ??? Już kilka razy spotkałem się z tym, że doświadczeni piwowarzy doradzają początkującym, iż z 4 kg słodu bez problemu wyjdzie 12°Blg. Może kolega to miał na myśli, a atakowany usunął się w cień. Swoją drogą ma też rację, że co niektórzy zapomnieli już, że kiedyś tam też byli początkującymi.

Ale nie trzeba używać wyszukiwarki ,wpisy w dziale Zapiski piwowarów domowych z ostatnich minut

http://www.piwo.org/forum/p82321-Dzisiaj-21-09-18.html#p82321

http://www.piwo.org/forum/p82331-Dzisiaj-21-29-22.html#p82331

Zakazać młodym piwowarom z nich korzystać bo zbyt wysoka wydajność ?

Przytoczyłem też wcześniej przykład Tomka warzącego takie same piwo w sierpniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą ma też rację, że co niektórzy zapomnieli już, że kiedyś tam też byli początkującymi.

No tak, ale gdy piwowar z względnie niewielkim doświadczeniem określa, kto jest dobrym, a kto złym piwowarem (dodatku w wątku kopyra :monster:) to jest to co najmniej nonszalancja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zdziwiony wydajnością Jejskiego. Bo o ile 4kg na 20L 12°Blg niespecjalnie mnie dziwi, bo to by oznaczało, że powinienem uzyskać 44L 14°Blg, to nie jest wielka różnica . Natomiast 16,5°Blg Jejskiego jest dla mnie kompletnym szokiem. Gratuluję.

Troszkę mnie nie było, a tu proszę jaka burza :monster: Dzięki za gratulacje :) Dzisiaj jeszcze raz sprawdzę areometr i uwarzę pszenicę. Wychodzi na to że gdybym robił według Twojego przepisu 12°Blg przy wydajności 55% , ale uzyskał moją wydajność 75% to już robi się z tego koźlak. Muszę się pilnować przy ustalaniu zasypu bo przegięcie z °Blg też nie dobrze. Dopiero się uczę warzenia na nowym sprzęcie i po np. 10 warkach będę mieć pewność że mam stałą wydajność.

Wątek można by wydzielić i wkleić np. do wątku Makarona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cała sztuka w doborze słów, tą samą treść można podać w kompletnie inny sposób, np "w większości wypadków uzyskuje się z 4kg słodu 20l 12 blg" bez elementu oceniającego "dobry piwowar"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj (19.02.2011) warzyłem AIPA i z wysładzania bittera.

Surowce na oba piwa, to:

słód pale ale - 7kg

słód pszeniczny - 1kg

s. Crystal Warminster 145EBC - 0,3kg

cukier trzcinowy nierafinowany - 0,5kg

 

Zacieranie

90' w temp. 64-62°C

Wygrzew i 10' w 72°C

 

#65 American IPA nazwa robocza Kick in the Face.

 

Z brzeczki przedniej i początkowego wysładzania otrzymałem 23L 16°Blg.

Chmielenie 90':

brzeczka przednia (przed zagotowaniem) - 20g Amarillo

w 0', czyli na 90' - 60g Amarillo

na 30' Cascade - 33g

na 15' Cascade - 33g

na 0' (wyłączenie palnika) - Cascade 33g

 

Strasznie dużo brzeczki związało się ze szlamem chmielowym. Także po odzyskaniu z osadów, dodałem 2L wody i 400g cukru. Po zdekantowaniu znad osadów, koniec końców udało się uzyskać 19L brzeczki o ekstrakcie ~18°Blg. Czyli tak ze 3L mniej niż chciałem. Nie miałem cierpliwości do sedymentacji. Zadane ok. 1,5 paczki zrehydratyzowanych US-05. Piwo fermentuje w 18°C, rozpoczęło dość szybko, po ok. 3h już był ruch w rurce. Po 18h kilku cm czapa piany. Oczekuję odfermentowania ~3,5-4°Blg, czyli ma być raczej wytrawne. W tym celu pierwszy raz nastawiłem test odfermentowania by coder.

 

EDIT 05.03.2011: zlane na cichą. Zgodnie z testem fermentacji, odfermentowało do 3,5°Blg. Chmielenie na zimno 20g Cascade szyszka i 20g Amarillo szyszka. W smaku bardzo dobre, żywiczne, chmielowe, rewelacja.

 

#66 Bitter

Z brzeczki tylnej, 1L odebranego z #65, oraz dodanego po gotowaniu 1L wody ze 100g cukru trzcinowego, otrzymałem 20L 8°Blg.

Chmielenie 60'

60' Amarillo 20g

30' East Kent Golding 15g

15' East Kent Golding 15g

 

Piwo zadane ~1/2 saszetki US-05. Po 18h piana już obecna, choć nie tak bujna jak na AIPA.

EDIT 05.03.2011:Zakegowane, niestety wyszło strasznie wodniste. Niestety brzeczka bazowa IPA była zatarta wytrawnie i jak na bittera to lipa.

EDIT 14.03.2011: zabutelkowane z 70g cukru rozpuszczonymi w 0,5L wody. Wyszło 30 x 0,5L i 6x0,33L.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj w ostatni dzień lutego (28.02.11) warzyłem Marcowe.

#67 Marcowe

Surowce:

pilzneński - 3,5kg

monachijski 1,1kg

Carapils - 0,5kg

Carmanunich II- 0,3kg

Perle 8% - 30g

Tetnager (stary) - 10g

 

Zacieranie:

53°C - 10'

63°C - 30'

72°C - 20'

76°C - wygrzew

 

Chmielenie 60'

Perle 20g - 60'

Perle 10g - 10'

Tetnager 10g - 10'

 

Wyszło 21L brzeczki 13,5°Blg.

 

Zadane na zimno 10°C' starterem (z mieszadła magnetycznego) z propagatora Munich Lager. Po 10h brak akcji. Po kolejnych 6h wydziela się CO2 i pojawia się kilku mm piana.

EDIT: 10.03.2011

09.03.2011 zlane na cichą, już dość klarowne poszło do piwnicy o temp. 2°C. Blg z przedziału 3-4°Blg. Tzn. dzień wcześniej było 4°Blg i bąbelkowało. Zrobiłem mu przerwę diacetylową, niestety chyba za wcześnie. Zobaczymy jak wyjdzie. Zebrano drożdże do słoika. W dniu następnym usiłowały wyleźć ze słoika.

EDIT: 16.03.2011

zabutelkowane ze 100g cukru i 1L wody. 42x0,5L 2x0,33L. Piwo było w temp. 7°C, ale nie czułem, żeby było wyraźnie wysycone. Mam nadzieję, że te 100g nie będzie za mało.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starter na lagery warto robić na trzy razy, czyli najpier 200 ml, potem 1,5-2 litry, wstawić do lodówki, zdekantować i znowu 1,5l spasteryzowanej brzeczki.

Wiem, wiem, ale nie było kiedy. Mam nadzieję, że drożdżaki sobie poradzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj 10.03.2011 uwarzyłem #68 Pilsa Niemieckiego

Surowce:

s. pilzneński - ~5kg

chmiel Perle - 30g

chmiel Halertau Mitttelfruh - 30g

 

Zacieranie:

64-62°C - 60'

76°C - wygrzew

Do zacieru dodano 5ml kwasu mlekowego 80%.

 

Chmielenie: 80'

Perle 30g - 80'

Hallertau 15g - 15'

Hallertau 15g - 0'

 

Zadane sporą ilością gęstwy Munich Lager, bardzo rześkiej. Wystawiłem na dwór (5°C). Otrzymano ~20L 12°Blg.

 

EDIT: 23.03.11

Zlane na cichą, zabutelkowano 5x0,5L z 3g glukozy na but. Jak będzie ok, to pojadą do Katowic.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj 10.03.2011 uwarzyłem #68 Pilsa Niemieckiego

Surowce:

s. pilzneński - ~5kg

chmiel Perle - 30g

chmiel Halertau Mitttelfruh - 30g

 

Zacieranie:

64-62°C - 60'

76°C - wygrzew

Do zacieru dodano 5ml kwasu mlekowego 80%.

 

Chmielenie: 80'

Perle 30g - 80'

Hallertau 15g - 15'

Hallertau 15g - 0'

 

Zadane sporą ilością gęstwy Munich Lager, bardzo rześkiej. Wystawiłem na dwór (5°C). Otrzymano ~20L 12°Blg.

Czyli mamy laureta we Wrocławiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mamy laureta we Wrocławiu.

Na razie to jeszcze nawet nie kandydata. Nie mam miejsca ze stabilną temp. i ciekaw jestem co z tego wyjdzie. Piwo stoi w nieogrzewanym garażu. Temp zaś na dworze wahają się od kilku °C w nocy, do kilkunastu °C w dzień. Ale rzeczywiście piwo jest warzone z myślą o tym konkursie. Jeśli da radę, to uwarzę jeszcze z 1-2 pilsy na tych drożdżach do kega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#69 Pils

 

Surowce:

s. pilzneński - 4,5kg

Carapils - 0,5kg

Perle g. - 30g

Hallertau Mittelfruh g.- 50g

Saaz g.- 20g

 

Zacieranie:

64°C - 30'

68°C - 30'

72°C - wygrzew

(zacieranie na wodzie od sąsiada, zmiękczonej, do 10-11° niemieckich, kranówa ma 18°; dodano do zacierania 2,5ml kwasu mlekowego 80%)

 

Gotowanie: 60'

Perle - 10g - 60'

Perle - 20g - 30'

Mittelfruh - 30g - 30'

Mittelfruh - 20g - 15'

Saaz - 20g - 0'

 

Wyszło jakieś 23L 14°Blg, dodałem 3L wody i uzyskałem 26L 12,5°Blg. Schłodzone do 20°C, wystawione na dwór. Rano zadam gęstwę Munichów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ze wydajnosć wzrosła:)

Wzrosła, wzrosła. ;) Chyba muszę odszczekać. Tzn. dalej nie uważam, żeby kryterium kunsztu piwowarskiego była wydajność, ale rzeczywiście coś słaba mi wychodziła ta wydajność. Przeanalizowałem przedostatnią warkę i różnice między ostatnią. Podstawowe to wówczas używałem resztek starych słodów (2 letnich lub starszych), skopsałem też filtrację, bo nie mogłem przypilnować i spuściłem całą brzeczkę przednią i musiałem zalać wodą do wysładzania i zamieszać. Dodatkowo możliwe jest, że gdzieś się zawinął wężyk i pobierał wodę z góry. Jeszcze inna wątpliwość, to czy aby na pewno dobrze odważyłem słody.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#70 Tmave

Surowce:

s. pilzneński - 2kg

s. monachijski - 2kg

s. wędzony Weyermann - 0,3kg (bardzo stary, właściwie w ogóle nie było czuć nut dymnych w smaku, takie upłynnienie końcówki)

s. Crystal 145EBC - 0,2kg

s. kawowy - 0,2kg

s. Black - 0,1kg

s. Carafa II - 0,1kg

palony jęczmień - 0,1kg

Marynka granulat - 20g (chyba rocznik 2008, bo data przydatności do 06.2009)

Saaz granulat - 40g

 

Zacieranie:

68°C - 60'

74°C - wygrzew

 

Gotowanie: 70'

Marynka 20g - 60'

Saaz 20g - 30'

Saaz 20g - 5'

 

Chciałbym, żeby wyszło coś w stylu Flekovskego Tmavego, no ale do konkursu trzeba rozcieńczyć do 12,5°Blg.

 

EDIT: 14.04.2011

zlane na cichą, odfermentowało do 4°Blg

 

EDIT: 06.05.2011

zabutelkowane z 100g cukru rozpuszczonymi w 1L wrzątku. Uzyskałem 45x0,5L i 3x0,33L. Nie spadło z balingu.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.