Skocz do zawartości

Sprzęt do wybicia 40 l


Krzyko

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda w piwowarstwie domowym stawiam pierwsze, nieśmiałe kroki, ale już częstowanie moim piwem sąsiadów i znajomych spotkało się z nieoczekiwanie pozytywnym odzewem. W efekcie myślę o dopuszczeniu sąsiada do spółki. No i to spowodowało decyzję o zwiększeniu mocy przerobowych mojego browaru. Skoro ma być nas dwóch, to wybicie też dwa razy większe niż dotychczas - 40 zamiast 20 l.

Pojawiła się więc potrzeba przeorganizowania i doposażenia browaru w sprzęt. Tak sobie czytam i czytam Forum i chyba już wiem co trzeba kupić i zrobić, ale chciałbym się upewnić co do moich zamysłów. Liczę na Waszą życzliwą pomoc.

Myślę o instalacji 3 Tier:

Na górze garnek (może być emalia) o poj. ok 30 l z wmontowanym kranikiem do podłączania deszczownicy z miedzianej rurki. Wodę do wysładzania podgrzewałbym sobie zwykłą grzałką zanurzeniową.

Śrokowy poziom to kadź zacierno-filtracyjna o poj. 50 l z kranikiem i wmontowanym wewnątrz filtrem z ponacinanej rurki miedzianej

Na dole kadź warzelna o poj. ok. 60 l (min. 50 l).

Żrodło ciepła ma stanowić taboret gazowy 8 kW.

Będzie mi też potrzebna większa chłodnica.

Co o tym sądzicie?

Największe wątpliwości mam co do środkowego poziomu: czy zaplanowany filtr nie zapcha się podczas zacierania? Wyobrażam sobie, że podczas mieszania zacieru musi w ponacinane szczeliny tego młóta nawłazić. I co wtedy? A może można to rozwiązać jakość inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem na etapie powiększania wybicia i również miałem dylemat czy rurki czy false bottom, ale jednak postawię na fałszywe dno.

I tak jak mówi Fidel, jest to zbyt twórcze hobby, aby robić tu spółki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja warzę warki 40L w kotle - kegglu 60L i zacieram w MLT z coolera 60L. Zagrzewam wodę na zacieranie w kegglu, zacieram w coolerze, w tym samym czasie gdy zacieram w coolerze zagrzewam wodę do wysładzania w kegglu, potem wysładzam w sposób "batch sparging" (szybko) i gotuje warkę w kegglu. Filtr w coolerze mam z rurek CPVC, nie zatykaja sie: http://www.piwo.org/...ge__tab__images

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kombinujesz. Ja polecam pójść jeszcze te pół kroku dalej i robić warki 50l (po 25l na fermentator). Koszt przejścia i ilość roboty praktycznie ten sam co przy 40l. Potrzebny będzie gar do gotowania min. 60l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. :) Wynika z nich, że co do zasady pomysł jest ok, tylko kadzie proponujecie większe. Zacierno-filtracyjną 60 l i warzelną 70 l. Będzie w tym można robić warki 50-litrowe. Ok.

Mam jeszcze jedną wątpliwość: czy filtr umieszczony przy dnie nie utrudnia mieszania zacieru i nie ma niebezpieczeństwa, że się będzie przypalał podczas podgrzewania?

P.S. Nie jestem zwolennikiem spółek, bardzo sobie cenię jaskółki ;) Jednak w tym przypadku nie widzę zagrożenia. Sąsiad jest ok. A ostatecznie wyposażenie dotychczasowego browaru jest moje i zawsze będę mógł wrócić do 20-litrowego wybicia...

Edytowane przez Krzyko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do warek 40-50l kadź zacierna starczy Ci 50l, w zasadzie na rynku nie ma garnków 60l, jakaś firma robi 57,3l ale są bardzo drogie, albo 50l albo 70l. Filtr rurkowy na dnie nie będzie przeszkadzać ale trzeba dobrze mieszać podczas podgrzewania lub sprawić sobie mieszadło.

 

Jak już przejdziesz na większe wybicie dopadnie Cię problem wysładzania:

http://www.piwo.org/topic/7838-wysladzanie-wiekszych-ilosci-praktyczne-aspekty/

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.