Skocz do zawartości

Pompa od zmywarki w browarze- podłączenie zasilania


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

Nie, wtedy nie wywali. wtedy będzie śmierć :D

 

jacer trolujesz czy jak?

 

Gdybać i wróżyć można na setki sposobów. Natomiast, jeśli mamy sprawdzone sposoby ochrony przeciwporażeniowej to po co kombinować.

 

W przypadku który podał bnp poczujemy lekkie mrowienie a nawet tego nie. RCD ma czas zadziałania w dziesiątych częściach sekundy.

Poza tym jeśli wydajemy na nasze sprzęty setki zlotych to wydać 70zł na RCD. Nawet jeśli mamy starą instalację ( czyt. TN-C dwuprzewodową ) możemy przejść na trójprzewodową i dać RCD. Np. wydzielając sobie obwód na zasilanie naszych sprzętów.

 

Tak nawiasem mówiąc zestawy RIMS, HERMS zbudowane z KEG-ów i połączone ze sobą miedzianymi rurkami lub z kwasówki należałoby uziemić. Ale to temat rzeka godny osobnego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

praktyk z teoria jest napewno lepszy od szamana. Jeśli nie ma to zerowanie albo można zmodernizować obwód dodając rcd. Gdzie tu błąd albo teoretyczne wymadrzanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku starych instalacji dwuprzewodowych należy w gniazdkach z bolcem zrobić zerowanie.

 

Co do pompy moje zdanie jest stałe. Należy uziemić. W przypadku przebicia mamy zwarcie metaliczne i zadziałanie wyłącznika nadprądowego lub bezpiecznika topikowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorobiłem do pompy króćce 1/2 cala i przetestowałem

 

powiem tak, jest rewelacyjna do przetłaczania brzeczki, filtracji itp

cena warta jakości choć liczyłem na coś mocniejszego w przypadku filtracji ale w podobnej cenie nic lepszego nie znajdę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W jaki sposób montujesz króćce do takiej pompy?

Ja do swojej póki co wgrzałem zgrzewarką do rur ,ale próby szczelności jeszcze nie robiłem.

Obawiam się trochę, że moja pompa podczas gotowania może się rozszczelniać(średnice wyprowadzeń były różne od średnic króćców, więc musiałem dociskać je ręcznie po rozgrzaniu), dla tego jestem ciekaw Twojego patentu na montaż króćców z gwintem.

post-6089-0-46050200-1369784640_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, dziś montuję króćce 1/2 cala i jutro jak się uda testy

Swoją drogą dlaczego tylko 1/2"?

Tak na oko wyprowadzenia są bardziej pod 3/4" lub nawet 1".

Obawiam się, że zmniejszając przekroje możesz mocno ograniczyć wydajność tej pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Uziemienie podłączamy w zależności od klasy ochrony obudowy. Jeśli jest w II klasie ochronności tzn. najprościej mówiąc jest bryzgoszczelna to uziemienia nie dajemy i podłączamy przewodem dwużyłowym. Natomiast jeśli bebechy czyt. stojan i wirnik silnika są na wierzchu wtedy dajemy przewód ochronny PE na na któryś z przygotowanych wtyków. Ogólnie rzecz biorąc dajemy potencjał ziemi na części przewodzące dostępne. Konieczne wtedy jest zastosowanie wyłącznika różnicowo-prądowego.

Podłączę sie pod istniejący temat, bo pytania mam bardzo zbliżone:

 

Czy elementy stojana znajdujące się poza fabryczną obudową są podczas pracy pod napięciem ??

 

Chcę podłączyć pompkę pralkową -> http://allegro.pl/pompa-do-pralki-ardo-a-wd-whirlpool-i3357531730.html

Niestety nie ma ona żadnych wtyków przygotowanych pod PE i tak się zastanawiam, czy kombinować z lutowaniem PE pod te wystające metalowe elementy i czy takie rozwiązanie jest bezpieczne.

Myślałem też nad dodatkową obudową, która przykryje całą pompę, ale to z kolei pewnie doprowadzi do nadmiernego nagrzewania podczas pracy.

 

Prosty czujnik fazy (taki w śrubokręcie) sygnalisował podczas pracy, że te lementy metalowe są pod napięciem.

Miernik napięcia nie wykazał żadnej wartości ani połączenia z przewodami zasilającymi, choć w sumie nie bardzo wiedziałem jak to mierzyć :roll:

 

help, bo nie chcę zesztywnieć podczas warzenia :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Chcę podłączyć pompkę pralkową -> http://allegro.pl/po...3357531730.html

Niestety nie ma ona żadnych wtyków przygotowanych pod PE i tak się zastanawiam, czy kombinować z lutowaniem PE pod te wystające metalowe elementy i czy takie rozwiązanie jest bezpieczne.

 

w tej pompie żaden z elementów będących pod napięciem nie ma styku z brzeczka. Zabezpiecz wiec tylko styki pod napięciem. Jeśli mnie pamięć nie myli pompa wg. tabliczki znamionowej może pracować 15 min i przerwa na 45 min. Ja taka zajechałem praca ciągłą, trochę warek uciągła ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak głosi tabliczka znamionowa a w rzeczywistości to pompa może pracować ponad godzinę i więcej. Pompa ma termostat i jak się przegrzeje to się wyłączy, po sadku temp pompa pracuje dalej aż do ponownego przegrzania. Teoretycznie jakby podłączyć wentylatorek od procesora to by działała cały czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby zamontować dwie takie pompy, szeregowo, lub na rozdzielaczu równolegle?

I w razie przerzania jednej załączać drugą?

 

A jeśli nie to, czy polecacie jedynie pompy zmywarkowe? Oczywiście chodzi mi o jak najniższe koszty.

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty czujnik fazy (taki w śrubokręcie) sygnalisował podczas pracy, że te lementy metalowe są pod napięciem.

Jeśli neonówka wskazuje napięcie (świeci się) to prawdopodobnie jest mała upływność (uszkodzenie izolacji). Teraz mała, później większa.

Ja bym tego nie bagatelizował bo tak być nie powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK... dzięki za podpowiedzi...

Mam nadzieję, że pompka wytrzyma pracę ciągłą tak jak niektórym kolegom. Na wszelki wypadek montuję pompy w taki sposób, żeby je względnie łatwo wymienić w razie awarii.

 

Wiem, że sam wirnik i komory przepływowe są plastikowe i nie będą przewodzić prądu, ale bardziej chodziło mi o te metalowe elementy stojana, które wystają na zewnątrz obudowy.... niby nie ma to styczności z brzeczką, ale w trakcie warzenia sporo wilgoci - czasami czymś się chlapnie, czasami czegoś człowiek dotknie i trochę się obawiam czy mnie te metalowe płytki po prostu nie pierdykną :|

W sumie nie bardzo wiem w jaki sposób taki silnik przekazuje napięcie i byłbym wdzięczny gdyby ktoś jednoznacznie kazał mi te metalowe płytki zostawić lub zabudować :D

 

A z tą moją neonówką to już na tą chwilę nie do końca ogarniam :/

Całą instalację podpinałem dzisiaj pod gniazdo siłowe 400V, ale wpiąłem tylko 3 przewody w kablu 5-cio żyłowym (akurat taki miałem i wystarczy mi jedna faza).

Ku mojemu zaskoczeniu 2 niepodpięte żyły wyraźnie wskazywane są przez wspomnianą neonówkę prawie tak samo jak podpięty przewód fazowy :/

Albo więc mam przebicie w nowym kablu 5x4mm, albo neonówka wskazuje na wyrost :roll:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo neonówka wskazuje na wyrost

a to byłoby raczej coś dziwnego. Co prawda neonówka świeci przy na prawdę bardzo małym prądzie (wysokiej rezystancji wew. źródła) jednak bez napięcia nie zaświeci się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba jest coś dziwnego :|

Neonówka wskazuje na wszystkich trzech kablach fazowych (w nowym przewodzie 5x4mm)

Miernik napięcia pokazuje 230V na podłączonej parze kabli L1+N, a na wyszystkich pozostałych parach wskazuje 0V (co w sumie nie dziwne, bo przecież L2 i L3 są niepodpięte) :ble:

 

Odpuśćmy jednak przewód, bo i tak jest izolowany i wpięty w gniazdo i w skrzynkę...

Co mam zrobić z pompami ? Czy obudowa jest konieczna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neonówka świeci bo pokazuje napięcie indukowane w cewkach silnika (SEM) , jeżeli pomiędzy przewodem N a rdzeniem silnika miernik nie pokazuje żadnego napięcia

to jest dobrze i nie ma co się bać. Można na rdzeń silnika podpiąć przewód ochronny i neonówka nie będzie świeciła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.