Skocz do zawartości

Pierwsze piwo z zacieraniem. Prośba o pomoc.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Na wtorek zaplanowałem sobie uwarzenie pierwszego w życiu piwa. Na pierwszy raz nie będzie to nic skomplikowanego.

Planuję uzyskać 23 litry brzeczki nastawnej:

 

5 kg słodu pilzneńskiego

0,5 kg słodu karmelowego 150 EBC.

 

Zacieranie:

Zasyp w 60 stopniach

62 stopnie - 20 minut

72 stopnie - 40 minut.

 

Chmielenie:

 

60' - marynka 20 g szyszka

30' - lubelski 20 g szyszka

15' - lubelski 10 g szyszka

0' - lubelski 10 g szyszka.

 

Drożdże Safale US - 05.

 

Pytanie odnośnie chmielenia, bo chciałbym uzyskać piwo z wyczuwalną słodowością i delikatnym chmielem w tle (a nie odwrotnie ^^ ). Nie za słabo, nie za mocno?

 

Przygotowałem sobie także instrukcję postępowania, jakby ktoś mógł zerknąć i ewentualnie doradzić co jest nie tak. Wiem, że takich wątków jest z tysiąc na tym forum, sam wiele przeczytałem i dużo mi pomogły, ale mimo wielu godzin spędzonych na forum i wiki nadal mam wątpliwości czy mój tok postępowania jest prawidłowy, więc jeśli komuś chce się poniższe czytać to będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki!

 

0. Kupić 4 piwa.

1. Wieczór wcześniej: Dokładne umycie wszystkich sprzętów. Do pojemnika, w którym będzie przeprowadzona fermentacja burzliwa wlać roztwór pirosiarczynu sodu z kwasem cytrynowym. Wrzucić do niego wężyk silikonowy, który posłuży do dekantacji brzeczki po wystudzeniu. Zagotowanie 20 litrów wody.

2. 19 litrów przegotowanej wody podgrzać do 64 stopni. Równocześnie zagotować 20 litrów wody do wysładzania. Partiami po 5 litrów.

3. Podczas podgrzewania przygotować 5 kg śruty słodu pilzneńskiego i 0,5 kg karmelowego.

4. Przy 60 stopniach wsypać słody do gara. Podgrzać do 62.

5. Utrzymywać 62 stopnie przez 20 minut.

6. Podgrzewać temperaturę do 72 stopni i utrzymywać 72 stopnie przez 40 minut. Przeprowadzić próbę jodową w przypadku pozytywnego wyniku prowadzić dalej zacieranie.

7. Podnieść temperaturę do 76 stopni.

8. Zawartość gara przelać do fermentora z filtratorem. Po ułożeniu się warstwy filtracyjnej rozpocząć filtrację. Podczas układania warstwy filtracyjnej, opłukać gar.

9. Zawrócić pierwszą mętną porcję brzeczki.

10. Skontrolować temperaturę wody do wysładzania ewentualnie skorygować do 76 stopni po przez dolanie wody.

11. Odbierać 5 litrów brzeczki i odnotowywać każdą porcję. Rozpocząć podgrzewanie uzyskanej brzeczki.

12. Gdy lustro brzeczki w filtratorze opadnie prawie do warstwy młóta dolać wody.

13. Wysładzanie prowadzić do 30 litrów. Zmierzyć gęstość przed gotowaniem.

14. Zagotować brzeczkę. Po osiągnięciu wrzenia poczekać 20 minut i zacząć chmielić

15. Marynka 20 g 60 minut, Lubelski 20 g 30 minut, Lubelski 10 g 15 minut, Lubelski 10 g 0 minut.

16. Podczas gotowania przygotować zimną wodę w wannie na chłodzenie. Po zakończeniu gotowania gar niezwłocznie przenieść do wanny. Czekać, od czasu do czasu delikatnie przemieszać brzeczkę i wodę w wannie.

17. Jak temperatura nieco opadnie uwodnić drożdże.

18. Gdy temperatura brzeczki zejdzie do 20 stopni zrobić whirpool i czekać aż osady się ułożą.

19. Dokładnie zamknąć pojemnik na fermentację i opłukać go roztworem piro wyjąć wężyk silikonowy, ściągnąć osady trzymając wężyk pod lustrem cieczy i przy ściance gara. 100 ml przelać do zdezynfekowanej menzurki i zmierzyć gęstość brzeczki.

20. W temperaturze poniżej 20 stopni zdać drożdże (nie wiem jak uda się schłodzić i ile będzie chciało się czekać). Do naczynia w którym przygotowano drożdże wlać brzeczkę pobraną do pomiarów zamieszać i z powrotem wlać do menzurki na test odfermentowania.

21. Przenieść fermentor do pudła ze styropianu wrzucić butelkę 1,5 L z lodem. Obserwować temperaturę w pudle i w miarę możliwości utrzymywać 16 stopni.

 

Po 10 dniach planuję zmierzyć balling jak będzie bliski (0,5 – 1 blg) wyniku testu odfermentowania przelewam na 7 dni cichej i zbieram gęstwę. Potem butelkowanie z dodatkiem 7 g cukru (sacharozy) na litr zielonego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie to Twoje pierwsze piwo w życiu, więc punkt 0 proponuję zmodyfikować do 2 piw ;) . Warto być skupionym jednak na czynnościach.

Jeśli chcesz mieć delikatny chmiel w tle, to radzę zrezygnować z dawki na smak, w zupełności wystarczy na goryczkę i aromat.

1-3. może być.

4. Syp do 65°, i tak ostygnie w czasie zasypu i będziesz musiał podgrzać.

5-14. może być

15. Skorygować, jak pisałem.

16-17. może być

18. Ryzyko infekcji, lepiej mieszać gdy brzeczka ma nie mniej niż 40°

19. Gęstość musisz znać wcześniej, wysładzasz i mierzysz. Kończysz gotowanie gdy uzyskasz oczekiwaną gęstość.

20. Nie musi być aż tak niska temperatura. Byle nie było więcej niż 30°, najlepiej 25°.

21. Jak wyżej, może być 20°.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie.

 

Ile dać na aromat? 10 - 20 g?

 

OK Whirpool zrobię zatem przy 40 stopniach. Co do wysładzania i gotowania, to nie wiem ile mi odparuje, ale myślę, że 5 litrów minimum (mam gar o średnicy 40 cm). Po chmieleniu chciałbym mieć z 24-25 litrów brzeczki o ekstrakcie 13 balingów, ale jak będzie 14 albo 11,5 to płakał przecież nie będę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czym grzejesz ani też czym i jak szybko śrutujesz, ale... Ja grzeję (kuchenka gazowa) 17 litrów do 64 stopni jakieś pół godziny, a śrutuję (przystawka do Zelmera) 4 kg ponad godzinę.

 

Jeśli masz podobnie to czeka Cię modyfikacja pkt. 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śrutownika jeszcze nie mam. Z przygotowaniem chodziło mi o odważenie ześrutowanego słodu.

Grzał będę na gazowej kuchence, trochę się tego obawiam, bo palnik nie jest jakiś ogromny. Powinienem mieć jeszcze jakąś ruską grzałkę 1,5 albo 2 kW, więc w ostateczności może się tym wspomogę, o ile będzie w normalnym stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podepne sie pod watek, zeby nie tworzyc nowego. w zeszly poniedzialek warzylem przez zacieranie pierwsza warke. od momentu podpalenia gazu pod kotlem do chwili zadania drozdzy minelo 16 godzin! wysladzanie trwalo 6 godzin! bez snu lub chocby zmruzenia oczu z mojej strony. no i wlasnie wysladzania dotyczy moja prosba. uzywalem filtratora z oplotu zakupionego w cp. czytalem, ze filtrator powinien lezec na dnie, otoz moj lezal tak gdzies od polowy dlugosci, determinuje to wysokosc otworu w wiaderku i wkrecony w niego kranik. po odkreceniu kranu do pewnej dlugosci wezyka plynela brzeczka pelnym przekrojem po czym nastapilo cofniecie i filtrtat plynal bardzo wolno wykorzystujac jakas 1/5 przekroju wezyka. z jakosci brzeczki bylem zadowolony, szybko poplynela klarowna ostatecznie uzyskalem 24 l 9.5 blg. aha, warzylem pale ale 12blg. czy mozliwe jest zapowietrzenie oplotu, ewentualnie jak temu przeciwdzialac? czy zastosowanie zlaczki, ktora sprowadzi oplot na dno cos pomoze? prosze o pomoc poniewaz mam juz slody do pszenicznego, a przy nim z tego co czytalem przy wysladzaniu nawet doswiadczeni uzytkownicy maja problemy. zacieranie to fajna zabawa, ale w moim przypadku zakrawa to na masochizm.

pisze z komorki, dlatego brak polskich znakow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co tak na szybko zauważyłem to zapomniałeś o bardzo ważnym punkcie, a mianowicie o napowietrzeniu brzeczki. Możesz to zrobić przed zadaniem drożdży, albo już po dodaniu do fermentora. Najprostszym sposobem jest zamknąć fermentor, położyć go na piłce i kołysać przez 5 minut, pamiętaj, aby dobrze zdezynfekować pokrywę fermentora.

Z tym wysładzaniem do 30 litrów bym uważał, generalnie jest taka zasada żeby wysładzać do 2-4 Blg, poniżej tych wartości zaczniesz wypłukiwać ze złoża niepożądane związki takie jak garbniki, które mogą popsuć smak piwa.

Po osiągnięciu wrzenia nie musisz czekać aż 20 minut żeby dodać chmiel, część osadu powinna się już wytrącić po okresie 10 minut

Chmielenie na aromat - 20g możesz dodać śmiało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biniu, jesli nie masz solidnego palnika to mozesz miec problem z doprowadzeniem calosci do wrzenia. duzo zalezy od garnka jaki posiadasz. ja zakupilem garnek z nierdzewki z solidnym dnem, ktory swietnie trzyma temperature, ale doprowadzenie calosci do wrzenia zajelo mi prawie dwie godziny. z utrzymaniem wrzenia, przy otwartej pokrywce rowniez byl problem. grzalem na najwiekszym palniku kuchenki gazowej bo taboret, ktory zakupilem ma jakis defekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mozliwe jest zapowietrzenie oplotu, ewentualnie jak temu przeciwdzialac? czy zastosowanie zlaczki, ktora sprowadzi oplot na dno cos pomoze? prosze o pomoc poniewaz mam juz slody do pszenicznego, a przy nim z tego co czytalem przy wysladzaniu nawet doswiadczeni uzytkownicy maja problemy.

Czy odczekałeś odpowiednio długo, aby złoże się dobrze ułożyło, tzn jakieś 30-40 minut? Po tym okresie przed rozpoczęciem filtracji dobrze jest kilka razy gwałtownie zamknąć i otworzyć kranik spustowy i później zostawić minimalny przepływ, aha, czy po zakończeniu zacierania zrobiłeś mash out (podgrzewanie zacieru do 76 stopni) ułatwia on filtrację (zacier staje się mniej klejący)

Jeżeli filtracja się zablokuje możesz też spróbować ponacinać młóto, mieszać je, ewentualnie podgrzać do 80+ stopni

Ze słodem pszenicznym jest problem z filtracją, bo pszenica nie posiada łuski, więc nie tworzy złoża filtracyjnego, niektórzy używają do filtracji słomy, albo gałązek jałowca

Pamiętaj również, że problem z filtracją może być przyczyną zbyt drobnego ześrutowania słodów.

Nie zniechęcaj się i powodzenia w pszenicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slod zacieralem jakies 2 godziny poniewaz ciagle wydawalo mi sie, ze proba jodowa wychodzi wychodzi niewlasciwa az w koncu wlaczylem przemyslenia jejskiego i okazalo sie, ze mam taka jak byc powinna. mash out rowniez przeprowadzilem, z kranikem zrobilem dokladnie tak jak piszesz po czym przeplyw ustalil sie tak jak pisalem wyzej przy max odkreceniu. zloze ukladalo sie po raz pierwszy 30 min. stosowalem metode opisana przez crosisa, czyli dolewanie partii wody, mieszanie gory i spuszczanie po uplywie 15 min. zacier nastailem na 12 l wody przy 4 kg slodu, przy wysladzaniu uzylem 18 l wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do kranika ( kranik - pojemnik gdzie zbierasz brzeczkę ) masz zamocowany wężyk ? Ja filtrator mam wkładany do gara i przewieszam wężyk przez brzeg gara i nigdy nie miałem problemów z filtracją. Jeśli nie masz wężyka , to nie ma podciśnienia , i nie ma szans ,żeby się nie cofało ( naczynia połączone ). Najlepiej tak z metr długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze słodem pszenicznym jest problem z filtracją, bo pszenica nie posiada łuski, więc nie tworzy złoża filtracyjnego, niektórzy używają do filtracji słomy, albo gałązek jałowca

Gałązki jałowca do hefe-weizena? Może i poprawią filtrację, ale nadadzą smak i aromat - weizena w ten sposób nie zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gałązki jałowca do hefe-weizena? Może i poprawią filtrację, ale nadadzą smak i aromat - weizena w ten sposób nie zrobisz.

Niefortunnie skonstruowałem myśl :) , chodziło mi o to, że z pszenicą jest problem z filtracją ze względu na brak łuski, a słoma i gałązki jałowca poprawiają filtrację generalnie, ale to prawda, że nie koniecznie nadają się do pszenicy ze względu na smak i aromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro sądny dzień, pierwsza warka. Trochę mnie to przeraża, ale może jakoś to będzie.

 

Dzięki za wszystkie rady, uwzględniłem je w swoim planie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Jakoś poszło, zacieranie, wysładzanie i gotowanie bez żadnych problemów. Wysładzałem sobie powoli, więc na zagotowanie brzeczki czekałem może z 15 - 20 minut.

Najgorzej z chłodzeniem i dekantacją brzeczki nastawnej do fermentora. Przy następnej warce bez chłodnicy ani rusz.

Finalnie uzyskałem 22 litry brzeczki nastawnej 13,5 blg. Więc jestem w sumie zadowolony, bo chciałem do fermentacji uzyskać z 23-24 litry 13 blg. Drożdże zadałem przy 22 stopniach, teraz fermentor sobie stoi w pudełku ze styropianu, w którym jest 17 stopni.

Zobaczymy co się z tego urodzi.

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.