Skocz do zawartości

Jęczmień niesłodowany jako duży % zasypu


Rekomendowane odpowiedzi

uwarz zwykłego górniaka, może być Polskie Ale będzie PCA polski Cream Ale. ja takie dosyć często robię

 

3kg pilźnieńskiego

2 kg jęczmienia

0,1 kg karmelowego jasnego ~120 EBC

 

Jęczmień ześtutuj tak jak słód, ja śrutuję drobno bo nie mam problemu z filtracją.

Do gara wlej i zagotuj połowę wody do zacierania. Na włączonym gazie do wrzątku wsyp śrutę jęczmienną ciągle mieszając. Podgrzewaj do momentu zagotowania lub do momentu gdy już nie dasz rady mieszać w obawie przed przypaleniem. Otrzymasz gęsty :budyń:. Zostawiasz taki kleik na ok 15 min pod przykryciem. Po tym czasie dolewasz pozostałą wodę, mieszasz i dodajesz słód.

Zacierasz

50 stC/15min

64stC/30min

72 stC/30 min

78stC/10 min

 

chmielisz czym chcesz

 

najlepiej na us-05

 

powinno być coś koło 25 l 12 blg

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za bardzo dokładną odpowiedź!

Spytam jeszcze z ciekawości - gdybym dał tego jęczmienia 50%, to co by się stało?

Warto zrobić taki eksperyment, czy tylko niepotrzebnie sporo obniży to jakość piwa?

Rozumiem, że wtedy musiałbym odpowiednio przedłużyć zacieranie, do negatywnej próby jodowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uwarz zwykłego górniaka, może być Polskie Ale będzie PCA polski Cream Ale. ja takie dosyć często robię

 

 

 

3kg pilźnieńskiego

 

2 kg jęczmienia

 

0,01 kg karmelowego jasnego ~120 EBC

 

bnp-tylko 10gram tego karmelowego? może pomyłka i powinno być 100gr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dzisiaj robiłem witbiera z 3kg drobno ześrutowanej pszenicy ozimej i 3kg słodu pilzneńskiego. Kleikowanie jak należy, potem zacieranie jekieś 120 minut do negatywnej próby no i wtedy się zaczęło. Filtracja tego to była katastrofa. Leciało jak krew z nosa, mimo wzruszania złoża, wyjęcia sporej części zacieru nadal leciało nijak. Miałem już ochotę wywalić to wszystko na śmieci i spisać warkę na straty, ale w końcu przelałem te biedne 17 litrów do gara i zacząłem przyjemniejszą część. Dlaczego pomimo wymieszania całego zacieru filtracja szła nijak, po ściance wężyka? Filtrator z oplotu do tej pory dawał radę, nie poległ nawet na a'la grodziskim z 2/3 słodem pszenicznym. Czy Wy na oplocie obrabiacie te 50% niesłodowanej pszenicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój wituś v 1.0 na razie się fermentuje, za kilka dni będę wiedział czy coś wyszło. Filtracja na dwa pojemniki poszła (oplot oraz rurka), dość łatwo, 2kg pszenicy i 0.25 owsa, 3kg pilzneńskiego. Nie ma problemu z niesłodkami, powinny być dobrze kleikowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest w lepkości zacieru z niesłodowanymi dodatkami. Należy zrobić przerwę białkową która zmniejsza lepkość zacieru co ułatwia filtrację.

Kolejna rzecz to filtr, trzeba zastosować pod filtr minimum 1,5 metra przewodu fi 12mm. Zasysamy paszczą przy wygiętym przewodzie w kształt litery U tak by podczas filtracji wytworzyć słup podciśnieniowy cieczy.

dalej

jak wiemy największą lepkość ma brzeczka przednia- odfiltrowujemy jej całość a następnie dolewamy porcję wody do wysładzania, mieszamy dobrze młóto tak by zruszyć młóto przy szczelinach filtra i filtrujemy ponownie.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest w lepkości zacieru z niesłodowanymi dodatkami. Należy zrobić przerwę białkową która zmniejsza lepkość zacieru co ułatwia filtrację.

Kolejna rzecz to filtr, trzeba zastosować pod filtr minimum 1,5 metra przewodu fi 12mm. Zasysamy paszczą przy wygiętym przewodzie w kształt litery U tak by podczas filtracji wytworzyć słup podciśnieniowy cieczy.

dalej

jak wiemy największą lepkość ma brzeczka przednia- odfiltrowujemy jej całość a następnie dolewamy porcję wody do wysładzania, mieszamy dobrze młóto tak by zruszyć młóto przy szczelinach filtra i filtrujemy ponownie.

pozdr

 

Przerwe bialkowa czy betaglukanowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerwe bialkowa czy betaglukanowa?

 

John Palmer mowi tu ze Jamil Zainasheff poleca przerwe beta glucan / low protein 114F (46°C) przez 20 min potem 150-155F zeby dokonczyc zacieranie. pomaga to zapobiec zatkanemu wysladzaniu. Ja zacieram 67°C/60min a platki wrzucam na gore zacieru, dzieki temu sie nie zatyka. Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest w lepkości zacieru z niesłodowanymi dodatkami. Należy zrobić przerwę białkową która zmniejsza lepkość zacieru co ułatwia filtrację.

Kolejna rzecz to filtr, trzeba zastosować pod filtr minimum 1,5 metra przewodu fi 12mm. Zasysamy paszczą przy wygiętym przewodzie w kształt litery U tak by podczas filtracji wytworzyć słup podciśnieniowy cieczy.

dalej

jak wiemy największą lepkość ma brzeczka przednia- odfiltrowujemy jej całość a następnie dolewamy porcję wody do wysładzania, mieszamy dobrze młóto tak by zruszyć młóto przy szczelinach filtra i filtrujemy ponownie.

pozdr

 

Przerwe bialkowa czy betaglukanowa?

 

oczywiście i w dużym stopniu betaglukanowa

inaczej rzecz ujmując przerwa w ok 50 st C redukuje lepkość zacieru z dodatkiem surowców niesłodowanych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.