Jump to content

hopek

Members
 • Posts

  314
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by hopek

 1. Jakiś czas temu rozwiązałem problem z brewpiless. Zostawię informacje, może komuś przydaży się coś podobnego. Problemy jakie u mnie występowały: - przerywanie wykresu - przejmowanie wartości temperatury jednego czujnika przez drugi - powyższe powodowało wielokrotne załączenia lodówki/grzania a sama temperatura potrafiła wahać się do 2 st C od zadanej. Do projektu podszedłem chyba zbyt ambitnie. W małej obudowie upakowałem wszystkie elementy, dławiki, gniazdka. Planowałem jeszcze wyświetlacz i przyciski ale ten pierwszy nie przyszedł z Chin. Prócz wyżej wymienionych zainstalowałem zasilacz 5v 0.7A aby nie wyprowadzać kolejnego przewodu do gniazdka. I to był błąd który powodował ww problemy. Kupiłem na allie 2 szt jakieś 4-5x tańszego zasilacza niż w polskich sklepach elektronicznych. Był kiepskiej jakości i nie trzymał parametrów prądu na wyjściu. Zmieniałem ESP, czujniki, przewody, opornik a winny był zasilacz. Odradzam zatem taki produkt, omijać szerokim łukiem. Teraz mam podłączone zwykłą ładowarka usb 5V 1A. Działa jak należy.
 2. Dzięki za odpowiedź. Odpowiadając kolejno na pytania: Rezystor dokładnie taki: https://sklep.avt.pl/rezystor-4-7kom-1-4w-5-0207-10-szt.html Każdy czujnik jest na trójżyłowym przewodzie: gnd, data, prąd. Data połączone i doprowadzone do jednego odpowiedniego pinu na ESP. Między data a 3v3 opornik rezystor jw. Fakt, lodówka nie jest domknięta na całej długości uszczelki z powodu dwóch przewodów na których są czujniki. Czujnik temperatury lodówki jest tuż przy drzwiach.
 3. Cześć, Po kilku testach, podmianki ESP i czujników jestem na granicy porzucenia projektu. Rzućcie proszę okiem na załączony screen. Ustawione 17 st C. Temp piwa 17.3 st C i zamiast schłodzić do 17 st C to chłodzi wg następującego porządku: 5 min przerwy kilkadziesiąt sekund chłodzenia. Czy to jest poprawna logika czy coś trzeba poustawiać? Długo lodówka nie popracuje w taki sposób. Dodam, że mam dodane urządzenie grzewcze ale nie jest podłączone. Proszę o wsparcie.
 4. Dzięki za wsparcie. Niestety nadal trudno mi się zgodzić. Dziś zacząłem testy na lodówce. W niej jeden czujnik w 2l kolbie z wodą, drugi w lodówce. Lodówka załącza się co kilka minut dosłownie na kilka sekund. Zrobiłem beer profile: Zamiast chłodzić do zadanej temperatury zatrzymało się na 11 st C i odpala lodówkę na kilka s. Abstrahując od dziwnej temperatury do jakiej dąży sterownik to uruchamianie lodówki na kilka s jest po prostu błędnym założeniem, krótką drogą do uszkodzenia sprzętu. Zakładam jednak że vitotai ma głowę na karku i przyczyna leży gdzieś indziej. Podpowiedzcie proszę czy nie umiem tego ustawić zgodnie z potrzebami czy urządzenie z innych przyczyn nie działa poprawnie. Z góry dziękuję!
 5. Dzięki za odpowiedzi. W końcu znalazłem chwilę czasu aby dokończyć sterownik. Co prawda wyświetlacz z alliexpress idzie już czwarty miesiąc, więc bez niego. Rozwiązałem problem niewidocznych czujników - przewody nie były zgodne z opisem aukcji, pomylono "signal" z "power". Mam jeszcze pytanie - w sytuacji w której ustawiłem na 30 st C "beer const" grzanie obywało się w przerywany sposób - kilka minut grzania, kilka minut bezczynności. Czy to jakaś usterka u mnie czy taki jest algorytm? W sytuacji kiedy ustawiłem 20 st C "beer const" chłodziło bez przerwy.
 6. świetny kierunek, to zwiększy dostęp do literatury fachowej i z pewnością popchnie poziom polskiego piwowarstwa do przodu. Dobra robota!
 7. Mam pytanie nt obsługi. Czy tu wszystko jest ok? Czy macie namiary na jakiś tutorial jak po tym się poruszać?
 8. bardzo dziękuję za pomoc! Musiałem zainstalować ww sterowniki. Udało się zainstalować i połączyć z ESP, niestety po kilkunastu minutach działania spalił mi się zasilacz. Pewnie niedokładnie zlutowałem przy pierwszych krokach z lutownicą. W detected device były bodajże 4 urządzenia ale tylko jeden sensor. Pewnie też coś skopałem. W każdym razie dzięki!
 9. Witam ponownie poskładałem wszystko w jeden kawałek i niestety jestem mało informatyczny na kolejne kroki. Zacząłem od przygotowania Arduino ale kolejne kroki czyli "3. Install Library" są dla mnie za trudne. Zainstalowałem więc Nodemcu firmware programmer ale tutaj też nie wiem co dalej. Bardzo proszę o wskazówki, ale takie szczegółowe jakbyście mieli wytłumaczyć człowiekowi z ulicy który plik, co kliknąć, jakie 'select port' itd.
 10. Odpowiedź na rysunek z postu: Tak chcę podłączyć. A jak inaczej zasilić przekaźnik bez rozbierania?
 11. Witam ponownie. Mam jeszcze kilka pytań przed rozpoczęciem składania. Proszę o wsparcie. Rozebrałem zasilacz usb. Ma na wyjściu 5V i 1A więc powinien być odpowiedni. Teraz będzie głupie pytanie laika - gdzie podłączyć prąd a gdzie neutralny (1 lub 2) na rysunku poniżej? Zdaje się, że obojętnie bo wtyczka jest bez uziemienia, więc można ją przekręcać... (na czerwono zaznaczone piny USB) Kolejne głupie pytanie - skoro nie ma uziemienia to na jakiej podstawie mam podłączyć uziemienie z płytki ze stycznikami? Czy może uziemienie mam poprowadzić normalnie z gniazdka a nie z zasilacza? Czy nie ma ryzyka wtedy, że w razie jakichś przepięć spali płytkę? Zgodnie ze schematem powinienem podłączyć: A - do pinu JD-VCC na płytce ze stycznikami D - do pinu uziemienia GND
 12. widziałem, że sam autor podłączył wyświetlacz OLED, czy taki będzie ok? https://pl.aliexpress.com/item/32957392300.html?spm=a2g0o.cart.0.0.47f63c00AX5ioa&mp=1
 13. Dzięki za odpowiedzi. Czy to ma tak wyglądać? i teraz pytania: 1. [patrz rys.] Czy to jest grzanie czy chłodzenie? Po czym to wywnioskować? 2. jw 3. Uziemienie które prowadzę z zasilacza? Mogę rozebrać i zastosować ładowarkę do telefonu? Mam 2 szt 5V output: 1A i 850mA, lepiej mi pasuje rozebrać tę drugą. Nada się? Sprawdźcie proszę poprawność rysunku.
 14. Witam ponownie, wczoraj odebrałem paczuszkę. Zdziwił mnie trochę rozmiar tych komponentów. Maleńkie to. Mam kilka pytań przed poskładaniem. Lutujecie to precyzyjną lutownicą czy można sobie poradzić jakoś standardową? Dwie krótsze szyny (te żeńsko-męskie) z pinami wlutować w ESP8266 i osobno polutować i zaizolować pojedyncze końcówki z kablami (męsko-męskie)? Co jeszcze potrzebuję do kompletu aby uruchomić urządzenie? Wdziałem na rysunku rezystor, rozumiem, że konieczny? Pod dwa przekaźniki podpinam chłodzenie i grzanie i przepraszam za głupie pytanie - gdzie i jak podpiąć zasilanie 230V? Nie widzę tego na rysunku. Jestem laikiem, moje doświadczenie elektryczne to kilka gniazdek, obudowa/adapter pod STC-1000 i kilka taśm ledowych Proszę zatem o wskazówki.
 15. cześć, korzystałem z STC-1000 jednak uważam, że ma za dużą histerezę (wersja z 1 st C...). Zastanawiam się czy Brewpiless jest dla mnie. W związku z tym mam kilka pytań. - fermentuję kilka pięter poniżej mieszkania, zatem nie mam w piwnicy dostępu do wi-fi - czy to upośledza te urządzenie, staje się niewygodne? - często korzystam z pasa grzewczego, również do zakwaszania, rozumiem, że możliwość obsługi grzania jest w ramach projektu brewpiless? - czy do wgrania oprogramowania potrzebuję kupić programator Adruino (jak do wersji programowalnej STC-1000)? - czy brewpiless jest niezawodny? Popsucie warki jest dla mnie zbyt dużym kosztem. - zależy mi na sterowniku który posiada histerezę poniżej 0,3 st C z możliwością zaprogramowania kroków fermentacji, może jesteście w stanie zaproponować mi lepszą alternatywę? Z góry dzięki za pomoc!
 16. @fotohobby dobry pomysł. A jak ze szczelnością pokrywy? Idzie pewnie wszystko bokiem? Wypłukać się je da środkiem dezynfekcyjnym czy leci po łapach?
 17. dokładnie tak jak pisze @Oskaliber . U mnie 70 warek na pierwszym garnku 30l. Też noszę się z zamiarem przesiadki, ale póki co dostrzegam zbyt wiele wad kociołków tzw. "automatycznych" w tej cenie. Kup garnek ~30l. Zrobienie w nim najlepszego piwa to nie wynik najdroższego kociołka a proces fermentacji. Garnek + niezbędny osprzęt zmieścisz w 300-400 zł. Z nadwyżek finansowych kup niewielką lodówkę z olx i sterownik (np inkbird). Poznasz dobrze proces i ocenisz czy to jest to co chcesz robić dłużej.
 18. okej, dzięki, trochę poczytałem, zajrzałem jeszcze do milkthefunk i zainteresował mnie ten sposób fermentacji kwaśnych dzikusów: http://www.milkthefunk.com/w/images/3/3c/Fast_Sour_Graph.jpg Zrobiłbym minimalnie inaczej, skracając czas zakwaszania. Zadałbym 20 tabletek l.planatarum, utrzymał grzanie na ~36 st C przez 24h, potem włączyłbym chłodzenie do ~18 st C, napowietrzył i zadałbym belgijskie 1388 Belgian Golden Strong Ale / WLP 570 Belgian Golden Ale / FM25. Pytanie - pójdą w kwaśnym te drożdże od Duvela? Po 2 tyg przelać do słoja na drugą fermentację i zadać Brettanomyces lambicus i płatki francuskie. Zapomnieć na rok. @Oskaliber @dziedzicpruski dobry recept na a'la flandersa?
 19. cześć, też rozważam pierwszego flandersa. Trochę poczytałem, mam wobec tego kilka pytań do bardziej doświadczonych @Oskaliber @dziedzicpruski. Zauważyłem, że często wykorzystywanym do flandryjskiego blendem jest Wyeast 3763 Roeselare Ale Blend. W kilku recepturach zwróciłem uwagę, że piwo najpierw jest fermentowane zwykłymi sacharomyces a potem na drugą fermentację zadawany jest blend. Czy to jest próba uzyskania ciekawego efektu czy konieczność? Co to daje? Producent sugeruje nie robić startera aby nie zaburzyć proporcji mikrobów - czy wobec powyższego wystarczy jedna saszetka tego blendu na 20l bez startera? Producent zaleca fermentację 18 miesięcy - Wasza praktyka również? Szczerze mówiąc jestem zainteresowany piwem kwaśnym i dzikim, stąd trafiłem na flandersa. Chciałem zrobić coś w czasie roku do spożycia przypominającego wino (znacząca część moich biesiadników preferuje właśnie taki trunek, więc AIPA ich nie przekona). W jakie IBU celować? Czy dolny zakres widełek (5-10 IBU) może sprzyjać szybkości rozwoju mikrobów i jego wpływu na walory smakowe?
 20. Witam, szkoda tworzyć nowy wątek więc zapytam tutaj - jestem na etapie idei i wertuje internet w poszukiwaniu komponentów pod analogiczny projekt jak w temacie. Rozważam zastosowanie takiej rury z nierdzewki 1.4404 o wymiarach wys 330 fi 350. Zdaje się być idealna pod gar 50l? Sam metal nadaje się do użytku spożywczego, ale czy nie będzie zbyt cienki? Ma grubość 0.6mm. Jaką grubość mają standardowe kosze do kociołków? https://sklep.prodmax.pl/okragle-kwasoodporne-gaz-olej-opalowy/12-rura-kwasoodporna-330-.html#/35-rozmiar-fi_350
 21. Trzeba ustawić mniejszą histerezę. Ja u siebie miałem 0,4 C i po przekroczeniu tej temp. sterownik się uruchamiał. Niekoniecznie, sam mam taki sterownik. Niżej jednego stopnia w F2 nie można zejść. To zbyt dużo, wobec powyższego, czy ktoś kupował w ostatnich miesiącach ten z linka autora tematu? Jest to wersja programowalna?
 22. potrzymaj piwo w normalnej pokojowej temperaturze, nie wyższej. Jeśli po 2 tyg nie będzie gazu to albo nie dodałeś cukru albo kapsle są słabo zaciśnięte, innej drogi na podstawie tego co napisałeś - nie ma.
 23. Cześć, wg milkthefunk, WLP645 jest jednym z tych szczepów, które nie nadają się do 100% fermentacji brett: http://www.milkthefunk.com/wiki/100%_Brettanomyces_Fermentation#Fermentation_Characteristics_of_Individual_Species_and_Strains U mnie kręci się piąty dzień starter WLP650, który również wg powyższego się nie nadaje. Obfita piana na ten moment po zadaniu drugiego "stopnia". Widzę, że udała Ci się warka - masz jakieś zapiski nt tego piwa? Zastanawiam się, czy zrobienie 100% WLP650 da mi pozytywny wynik czy może sobie odpuścić ten szczep w ramach pierwszej próby 100% brett.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.