Skocz do zawartości

Fermentacja w 10 dni


Lewelyn

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli zapewnisz od samego początku optymalne warunki dla fermentacji burzliwej, to powinno nic złego się nie wydarzyć, jeśli zabutelkujesz wcześniej. Ale ostateczną decyzję możesz podjąć tylko i wyłącznie na pomiarze blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet bez zlewania na cichą piwo w temp ok 22°C będzie fermentowało 20 dni aż się zatrzyma

Nie siej herezji, na burzliwej wystarczy tydzień przy optymalnych warunkach. Ja musiałem stouta po 7 dniach burzliwej i 2 cichej butelkować i wyszedł bez zarzutu.

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sieję herezji bo jak sam na pewne wiesz warka warce nie równa. Ja fermentowałem swoje piwa w temp 21-22°C i po 14 dniach mierząc blg przez kilka kolejnych dni nadal spadało aż przy 20 dniu się zatrzymało. Tyle z praktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje skromne doświadczenie każe mi przyjąć, że drożdże zachowają się dokładnie tak, jak na to będą miały ochotę i ani odrobinki inaczej. Zwykle w 10 dni miewam przefermentowane, aliści na przykład uwarzone w piątek harcerskie 5 bailingowe stojące w 21 stopniach dzisiaj jeszcze pozwala sobie na banieczki i utrzymuje pianę. A wiosną przetłukło mi w 24 godziny. To co podaje Zbynek80 to raczej ekstremum, ale nic też nadzwyczajnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie stwierdzisz na 100% końca fermentacji, to butelkowanie po 10 dniach spowoduje na bank przegazowanie piwa, a jest szansa na granaty. Z mojego doświadczenia wynika, że piwo lubi sobie trochę zejść podczas ostatnich dni fermentacji i lepiej przetrzymać za długo niż za krótko. Załóżmy, że zostało 1 BLG do przejedzenia. To daje 10g cukru na litr, 5g na butelkę. To o wiele za dużo, jeśli jeszcze dodasz surowiec do refermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem: warzylem coś na styl kozlaka majowego i po 2 tygodniach fermentacji zeszło mi z 14,5 blg tylko do 5, mimo tego, że podniosłem temperaturę do 17 stopni (w ciagu 4rech ostatnich dni spadek o jakieś 0,2 blg). Przelalem na cicha, zażywając z dna trochę więcej drożdży niz zwykle. Zrobiłem tak, bo potrzebowałem sprzetu do innego piwka a w fermentatorze i tak niewiele sie działo.. Teraz stoi na cichej w temp. ok 8 stopni. Za dwa tygodnie musze wyjechać, takze piwko musi być zabutelkowane przed wyjazdem.. Zastanawiałem się nad dodaniem gestwy Bohemian Lager, ale czy to ma jakiś sens teraz??. I tez myślę, czy w ogóle dodawać surowiec do refermentacji, bo nie sądzę, żeby zeszło na cichej... Jest sens butelkowac bez surowca do refermentacji??.

Edytowane przez korek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie stanowczo za krótko, nawet bez zlewania na cichą piwo w temp ok 22°C będzie fermentowało 20 dni aż się zatrzyma

20 dni to u mnie chyba tylko RIS stał we wiadze :) Kolega nie napisał jakie to drożdże, a to też ważne. W 22* (chyba za ciepło) stopniach BPA o Blg pewnie w okolicach 12 spokojnie powinny przejeść. Zrób FFT, będziesz miał pewność. Żadnych domysłów, czy bulkania/niebulkania tylko pomiar Blg i będzie ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były to BPA i BA z HB

BPA 13.04 14°Blg s-33 ok 21°C

29.04 3°Blg

01.05 2,5°Blg

04.05 2,5°Blg

 

BA 14.04 12°Blg Ale 514 21°C

29.04 4°Blg

01.05 2°Blg

04.05 1,8°Blg

 

Więc jak widać ostatki dofermentowywują powoli. W tej chwili po zamknięciu fermentora zapominam o nim na 4 tygodnie i sprawdzam blg tylko orientacyjnie przed rozlewem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.