Skocz do zawartości

Ranking

  1. DanielN

    DanielN

    Members


    • Punkty

      5

    • Postów

      895


  2. Wuuu

    Wuuu

    Members


    • Punkty

      3

    • Postów

      807


  3. 314wo.pl

    314wo.pl

    Members


    • Punkty

      1

    • Postów

      219


  4. Veniek

    Veniek

    Members


    • Punkty

      1

    • Postów

      68


Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 2019.11.08 w Odpowiedzi

  1. DanielN

    Drożdze z gęstwy. starter

    @taaniel w wolnej chwili zerknij w ten wpis. Powinien Ci pomóc. Około powyższego tematu jest również ten: @Wuuu odnośnie gęstwy po mocnych piwach. Jeżeli jest w niej wystarczająco dużo komórek żywych to zawsze ruszy. Jednakże jest to dość trudne do przewidzenia. Drożdże szybko giną od alkoholu, ale jeżeli są silnie flokulujace to przeżyją dłużej. Ciężko przewidzieć ile się ich zadaje. W przypadku styli o czystym profilu mogą pojawić się niechciane wady. W innym przypadku może, ale nie musi wyjść na korzyść. Duże znaczenie będzie miało kiedy gęstwa była zebrana. Co to za szczep. Im gęstwa świeższa tym będą lepsze efekty a kalkulatory mniej się będą mylić w estymacjach. Duże znaczenie ma przepłukanie gęstwy. Jeżeli przepłukasz, a nawet rozcieńczysz świeżą gęstwę to ona bardzo wolno traci ilość żywych komórek. Minus jest taki, że można złapać infekcję. Gęstwę lepiej odżywić (opisałem to w jednym z linków wyżej) aniżeli propagować z dużej ilości. Wg mnie jak propagować (starter) to z ilości mniejszej, drożdże się odżywia i namnożą. W przeciwnym wypadku można je zestresować. Duże stłoczenie w małej objetosci i szybko kończące się żarcie.
    3 punkty
  2. DanielN

    Drożdze z gęstwy. starter

    Wątpliwości powinny być zawsze i wszędzie. To tylko moja praktyka, mogę się mylić. Szczypta sceptycyzmu, zdroworozsądkowego myślenia jest zawsze na miejscu. Miałem przypadek z FM13. Lubię te drożdże, są fajne jak się chłodno je fermentuje. Jednakże do RISa więcej ich nie użyję. Producent podaje, że wytrzymają do 12ABV, wg mnie nie wytrzymują. Co prawda leżało to trochę na drewnie i spodziewałem się że padną i padły około 9.5ABV. Było to za płytko więc dałem świeżej gęstwy. Ekstrakt nie zmienił sie. Wyglądało na to, że skończyły płytko i tyle. Po kilku tygodniach do rozlewu dałem również gęstwy ze świeżego startera. Gazu co zrobiły to symboliczna ilość. Cóż nie dźwignęły tego środowiska i warunków, duże abv, dolna granica temperatury. Skończyłem z lekko deserowym niedogazowanym RiSem. Dało się wypić. Oprócz gęstwy ważny jest też dobór drożdży i planowany ekstrskt.
    2 punkty
  3. Glowa

    Piwny depozyt - Wrocław

    BDSA ma prawie rok, ale fakt, z fermentacją był problem, drożdże ruszyły dopiero trzeciego dnia. Mogłem też schrzanić zacieranie, bo uciekła mi temperatura i mogłem ubić enzymy, trochę skrobii mogło się do piwa dostać. Browar Przepona & Browar Pixie+Dixie - Farmhouse ale Barwa ciemnozłota, piwo dość klarowne. Mało "konia", nie wiedząc co to powiedziałbym że jest to 100% brett. Dość wytrawne ale nie puste, alkohol ukryty. Aromat i smak jest wg mnie głównie wiejski, podwórkowy, może trochę przejrzałe owoce. Bardzo dobre.
    1 punkt
  4. Wedlug ksiazki z serii : Yeast: The Practical Guide to Beer Fermentation natknalem sie na informacje ze przy mocnych piwach w domu warto ponownie napowietrzyc brzeczke przelewajac z wiadra do wiadra po uplywie okolo 12-24h od zadania drozdzy. Robilem tak raz RISA'a 25 Blg i wyglada na to ze wszystko wyszlo ok i bardzo dobry wyszedl. Ktos probowal cos podobnego i ma inne doswiadczenia?
    1 punkt
  5. Wuuu

    Drożdze z gęstwy. starter

    Kolega napisał, że gęstwa jest stara 3 tygodniowa. Opinie są podzielone, ale niektórzy mówią, że jeśli decydujemy się na zadanie takiej gestwy to warto ją rozkręcić. Inni, że po 7 dniach gęstwa nadaje sie do kosza. Każdy musi sobie wyrobić własne zdanie, najlepiej poparte doświadczeniem. Ja skutecznie używałem ponad 3 tygodniowej gęstwy z BGSA do Quadrupla i ruszyla bez problemów, więc już nie bawię się w kręcenie. Ale tez nic złego się nie stało, gdy rozkręcałem. Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
    1 punkt
  6. To jeszcze dodam, że obsługa w Viking Malt to jakaś porażka. Osoba, która na stronie widnieje jako Sales coordinator nim nie jest. Wysłałem do nich maila 9 października. Oczywiście odpowiedzi żadnej nie otrzymałem: Teraz przedzwoniłem obydwa telefony. Pierwszy oczywiście nieaktywny, drugi jest telefonem do księgowej. Mail oczywiście żaden nie doszedł ponieważ na stronie jak się dowiedziałem od rozmówcy są zupełnie błędne dane... Także tego... Finalnie Pani księgowa dała mi numer do osoby, która się tym zajmuje. Okazało się, że dodzwoniłem się do naszego Artura Kamińskiego Słody są załatwianie, wypadł problem z dostawcą i przez to opóźnienie. Trafią jednak do laureatów - nikt o nikim nie zapomniał Niedługo powinno pojawić się info z terminem także jeszcze musimy chwilę poczekać
    1 punkt
  7. anteks

    Drożdze z gęstwy. starter

    Dlaczego miały by nie ruszyć? Starter robi sie by namnożyc drożdże, w tym słoiku jest drozdzy na 2 warki. Teraz wyszły ze słoika i masz problem czy czegoś nie zlapały
    1 punkt
  8. taaniel

    Drożdze z gęstwy. starter

    Moim zdaniem żeby sprawdzić czy drożdze ruszą? A poza tym Twoje pytanie w Piaskownicy wydaje sie cyniczne.Po co robie starter z gęstwy? Bo wydaje mi się ze warto, że tak powinno się robić. Jestem początkujący i wiele rzeczy nie wiem. Po to jest te forum. Może następnym razem sprobuj od razu coś napisać dlaczego, i wyjaśnij, to więcej osób skorzysta a Ty nabijesz sobie stagtystyki merytorycznymi postami.
    1 punkt
  9. Wuuu

    Drożdze z gęstwy. starter

    Jak robiłem startery z gęstwy, to mi wychodziło za każdym razem od tego momentu staram sie używać świeżej gestwy bezpośrednio. Ale po tych spacerkach nic złego u mnie się nie działo, więc dodawaj śmiało. O ile oczywiście folia i ta chusteczka była zdezynfekowana. Btw po co ta chusteczka? Wystarczy folia, nic pod nią nie wlezie, ma tylko przykrywać, żeby nic górą nie wpadło.
    1 punkt
  10. 314wo.pl

    Cydr na gęstwie S-04

    Ja robiłem coś takiego. Nie jestem pewien, czy wykorzystałem gęstwę, czy świeżą paczkę. Od razu zastrzegę, że takie cydry zrobiłem 2, może 3 razy i to nie było nigdy coś pysznego. Co do drożdży, to dla mnie lepsze było, jak wsypałem drożdże do białego wina kupione w jakimś markecie budowlanym (tam są takie działy dla robiących przetwory, wina itp.). Wychodzi super wytrawne, kwaśne. Ale jest dobre zastosowanie takiego cydru. Jest idealny do rżnięcia :). Mieszałem go ze swoim RISem, który mi wyszedł zbyt alkoholowy i było świetne. Nie pamiętam już szczegółów, ale naprawdę byłem pozytywnie zaskoczony. Drugie dobre rżnięcie było z nazbyt nachmieloną IPA. IPA była taka klasyczna oldschoolowa. Bursztynowa, karmelowa. W połączeniu z kwaśnym cydrem dało w smaku bardzo grejfrutowy efekt. Na prawdę to było bardzo mocno kojarzące się z grejfrutem.
    1 punkt
  11. Zasadniczo w opóźnieniu włączania chodzi tylko o wyrównanie ciśnień czynnika chłodzącego (dodatkowo o spłynięcie oleju), więc wszystko zależy od konstrukcji całej części chłodzącej witryny. Myślę że 5 minut jest bezpieczne i to nie jest przyczyna awarii. Dziwne pytanie. Jeśli agregat już wystartuje to lepiej dla agregatu aby działał dłużej i załączany był rzadziej , byleby nie został przegrzany. Ale to wiąże się z dużymi różnicami temperatur w lodówce, a przecież w większości chodzi o to aby temperatura była równa. Lodówki (zamrażarki szczególnie) mają dużo lepszą izolację niż witryny, więc u Ciebie załączała się pewnie częściej. Nie wiem na jakie temperatury można ustawić Twoją witrynę i jakie masz wymagania temperaturowe ale ogólnie zawsze ustawiasz maksymalne chłodzenie na termostacie a temperaturę regulujesz na STC-1000, chyba że witryna nie schodzi do temperatur które chcesz uzyskać to obchodzisz termostat. Bardzo niebezpieczną sytuacją dla wszelkich chłodziarek nie posiadających termików agregatów jest chłodzenie dużych ilości brzeczki/piwa nawet o 1 stopień (w tym przypadku 60l). Takie chłodzenie trwa bardzo długo i łatwo zajechać agregat. U mnie latem nie mogę zejść po chłodnicy do temperatury niższej niż 20C, a fermentuje zazwyczaj w 17C i schłodzenie 40l o 3C trwa kilka godzin, moja chłodziarka nie ma żadnej elektroniki a przez ten czas wyłącza się kilkukrotnie więc na pewno działa zabezpieczenie termiczne.
    1 punkt
  12. Wuuu

    grainfather

    Miłego użytkowania Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
    1 punkt
  13. leonzn

    grainfather

    to bylo to. włączenie / wyłączenie i ponowne szybkie włączenie załatwiło sprawe dzieki wszystkim za pomoc
    1 punkt
  14. Hanys93

    IPA Książęce

    To uwierz. To nie jest gownoburza. I jestes w bledzie ze chmiel jest po to aby przykryc rozne posmaki. To wlasnie drozdze uzupelniaja Ci bukiet chmielowy i ma duze znaczenie na koncowe odczucie chmielenia jakich drozdzy uzyjesz i w jakich temperaturach bedziesz fermentowal. Jak najbardziej probuj zrobic kopie tego piwa, czemu nie. O gustach sie nie dyskutuje i jesli Ci to piwo smakuje to nikomu nic do tego. Wiedz tylko ze bedzie to praktycznie niemozliwe. Kazdy chmiel wnosi do piwa cos od siebie. Zapewne w zamysle Tyskiego byl tu typowo chwyt marketingowy, ze uzyli tylu roznych odmian chmielu. Pozatym browary stosuja w kazdym piwie z reguly kilka roznych odmian chmielu na "wszelki wypadek" aby w razie problemow z dostepnoscia, cena czy slabym rocznikiem moc niezauwazalnie dokonac zmian tak aby konsument sie nawet nie zorientowal. Pilem to piwo, jest dosyc charakterystyczne w smaku. Moim zdaniem z Cascade i Citra nawet lekko sie nie zblizysz do smaku tego piwa. Tak samo wybierajac "jakiekolwiek" drozdze i fermentujac je "neutralnie" nic Ci to nie da. Nastepna sprawa to fakt ze wiekszosc browarow fermentuje pod cisnieniem jednoczesnie "stresujac" drozdze i masz automatycznie inne produkty fermentacji, ktore maja kolejne znaczenie dla smaku koncowego piwa.
    1 punkt
  15. Oskaliber

    IPA Książęce

    Nieprawda. Gadanie o "chmielu przykrywającym wszystko" to mity. Wystarczy posędziować jakąkolwiek mocno chmieloną kategorię na konkursie. Efekty uboczne fermentacji przebijają się przez chmiel bez problemu. Swoją drogą Książęcę IPA ma całkiem sporo estrów w klimacie gumy balonowej jak na piwo w tym stylu, jednocześnie będąc pozbawionym innych wyraźnych estrów. Profil chmielowy też wyszedł dosyć unikalny i stosunkowo subtelny. Wbrew pozorom to jest bardzo trudne piwo do odtworzenia.
    1 punkt
  16. Grzegorz Żukowski

    ris

    U mnie 250g w połączeniu z czekoladowym jasnym i ciemnym dało niezły smak gorzkiej czekolady. Są to słody palone, więc skorygowałbym wtedy zasyp jęczmienia palonego. Dobierz ilość słodu palonego do twardości wody. Ja się na tym naciąłem i popielniczka długo będzie się w moim piwie układała. Liczyłeś IBU? Nie znam Bafometa, ale 50g warriora może pozamiatać tą warkę
    1 punkt
  17. kamilg20

    Milk stout z Kuźni Piwowarów 2016

    Witajcie. Opracowałem, a właściwie przelałem na klawiaturę komputera recepturę Michała Białozóra na milk stouta. Być może gdzieś ona jest na forum, ale po krótkich poszukiwaniach nie znalazłem i wstawiam tutaj. Moja kopia już napoczęta przez drożdże Warka 22l 15 blg (z laktozą): Skład (kg): 2,3 pale ale 0,15 czekoladowy jasny 0,15 carafa II 0,15 carafa III 0,25 karmelowy 150 0,2 karmelowy 300 0,22 special w 0,45 monachijski jasny 0,65 płatki owsiane prażone 30 min. 150°C dwa dni przed warzeniem (opcjonalnie węglan wapnia do zacieru) Zacieranie jednotemperaturowe 67°C Chmiel Marynka (lub inny goryczkowy) ~ 30 IBU 0,5 laktoza – 15 min. przed końcem gotowania Drożdże S-04 0,4 kokos prażony (wiórki - polecam z Lidla, są niesiarkowane) – 30 min. na patelni na małym ogniu, tłuszcz odsączany przez dobę na ręcznikach papierowych (lasagne - mocno i ciasno zwinięte) – warto dokonać jednej zmiany ręczników, dodać na zimno (bezpośrednio przed dodaniem podgrzać w celu sterylizacji) 7 dni + 3 dni cold crash przynajmniej 10°C 6 szt. espresso (ok. 200 ml) – na zimno 4 laski wanilii – na zimno 7 dni (podgrzane lekko na patelni) Serdeczne pozdrowienia i podziękowania dla Michała
    1 punkt
Ten Ranking jest ustawiony na Warszawa/GMT+02:00
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.