A czy to sok wyciskany czy z kartonu? Bo na wyciskanym zawsze pojawia się osad szybko. Z kartonu NFC też jakieś osady mogą się pojawić. Zresztą zostaw sobie trochę soku NFC w szklance na noc i rano też zobaczysz że się rozwarstwił.
Ja stosuję zwykle NFC jabłko-gruszka bo mi bardziej podchodzi niż samo jabłko, a ten już z założenia daje więcej mętności więc możlowe że i więcej osadów (tego akurat nie porównywałem).
Na ten moment bym się nie przejmował, nastawiam cydry z kartonu co jakiś czas, tyle że ja mam białe fermentory, a nie przezroczyste i tak szczerze to kompletnie nie zwracam uwagi na osady.
Najlepiej nie otwierać, nie grzebać - na początku zerknąć tylko czy zaczyna się fermentacja i po 1,5 tygodnia sprawdzić blg - powinno być już wówczas ok. zera.
Co do diagnozy na przyszłość napisz od razu jakie drożdże, jaka pożywka, jaki sok to będzie łatwiej coś powiedzieć 🙂