Skocz do zawartości

Rafa Mustafa

Members
  • Postów

    47
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    Rafa Mustafa przyznał(a) reputację dla Pan Łyżwa w Prośba o pomoc w opracowaniu receptury - double rice IPA   
    http://www.piwo.org/topic/19305-hoppy-panda-brew/
     
    Robiłem coś podobnego jakiś czas temu. Gorąco polecam. Jakbym teraz robił to bym zmniejszył ilość equinoxa i chmielił nim jako pierwszym na zimno.
  2. Super!
    Rafa Mustafa przyznał(a) reputację dla Pan Łyżwa w Hoppy Panda Brew   
    #10 Imperial IPA 21°, 120 IBU- Cztery i spokój
     
    5,00 kg Pale Malt (Weyermann) (6,5 EBC)
    1,10 kg Pale Ale (5,5 EBC)
    1,00 kg Rice, Flaked (2,0 EBC)
    0,60 kg Cara-Pils/Dextrine (3,9 EBC)
    0,20 kg Oats, Flaked (2,0 EBC)
    0,10 kg Acidulated (Weyermann) (3,5 EBC)
    41,00 g Topaz [17,00 %] - Gotowanie 77,0 min
    26,00 g Iunga [11,00 %] - Gotowanie 60,0 min
    5,00 g Irish Moss (Gotowaniu 15,0 mins)
    20,00 g Galaxy [14,00 %] - Gotowanie 10,0 min
    20,00 g Topaz [17,00 %] - Gotowanie 10,0 min
    39,00 g Galaxy [14,00 %] - Gotowanie 0,0 min
    2,0 pkg Safale American (DCL/Fermentis #US-05) 
    60,00 g Galaxy [14,00 %] - Chmielenie na zimno 4,0 Dni
    30,00 g Equinox [13,90 %] - Chmielenie na zimno 3,0 Dni
     
    Zacieranie:
    60'- 67°C-66°C
    Mash Out 76°C
  3. Super!
    Rafa Mustafa przyznał(a) reputację dla Posulus w Drożdże suche do piw niemieckich (Alt/Kolsh)   
    Napotkałem gdzieś taką opinię na forum, że warto odwracać butelki podczas refermentacji.
     
     
    Masz na myśli US-05? Czy nie będą zbyt estrowe i "amreykańskie"?
  4. Super!
    Rafa Mustafa otrzymał(a) reputację od Syreniak w resztki po wysładzaniu   
    No właśnie. Dla mieszkających w blokach młóto to często trudny orzech do zgryzienia. Ja najpierw wyrzucałem do białego mumina ale na to potrzeba przynajmniej 4-5 spłuczek - szkoda wody a ja to proekologiczny jestem... Noszenie tego pieroństwa w workach na śmieci też nie jest dobrym rozwiązaniem bo jakiekolwiek rozerwanie worka skończy się wiadomo czym. Ja czekam zwykle do północy i idę z fermentorem na śmietnik - wyrzucam wszystko jak leci - prosto do kontenera... Bez segregacji
  5. Super!
    Rafa Mustafa przyznał(a) reputację dla Drejpa w Co mogę zrobić z tych składników?   
    http://prntscr.com/9bummxSensowny Robust Porter. 35g Marynki na 60 min i calosc EKG na 5 minut lub 0 minut
  6. Super!
    Rafa Mustafa przyznał(a) reputację dla sebek w Najgłupsze wpadki podczas warzenia piwa   
    Mi kiedyś wpadło mydło do gorącej brzeczki...
  7. Super!
    Rafa Mustafa przyznał(a) reputację dla banita12 w Najgłupsze wpadki podczas warzenia piwa   
    Ja postawiłem kadź filtracyjną z RISem 25 Blg na okapie a tu jak nie pier...... i cała kuchnia ja po wybuchu bomby atomowej. Zleciał okap razem z RISem, który się rozprysł wszędzie !!! Niezła głupota
  8. Super!
    Rafa Mustafa przyznał(a) reputację dla dori w Najgłupsze wpadki podczas warzenia piwa   
    Dla rozluźnienia atmosfery na forum
    Co śmiesznego/ głupiego/strasznego przytrafiło Wam się podczas warzenia piwa?
     
    Dla przykładu - ja dziś zabrałam się za przelewanie piwa. Wężyk silikonowy włożyłam do rondelka, zalałam wodą, zagotowałam, wyjęłam z wrzątku i od razu zabrałam się za przelewanie, oczywiście zaciągając ustami. Efekt jest taki, że mam poparzoną cała gębę, bo okazało się, że w wężyku został wrzątek... to tak odnośnie głupoty
  9. Super!
    Rafa Mustafa otrzymał(a) reputację od yarrro w Czy piwem można się zatruć ?   
    U mnie w bloku w piwnicy okresowo rozsypywna jest trutka na szczury w postaci granulatu, który do złudzenia przypomina granulat chmielowy...
  10. Super!
    Rafa Mustafa przyznał(a) reputację dla dirk gently w Czy piwem można się zatruć ?   
    No nie wiem, widziałem sporo ludzi pijących AIPY
  11. Super!
    Rafa Mustafa przyznał(a) reputację dla wogosz w Przechowywanie słodu   
    Oczywiście masz rację pisząc o wilgotności względnej. Może właśnie ze względu na odczuwanie przez człowieka otaczającej go atmosfery wprowadzono pojęcie wilgotności względnej, a może z innych przyczyn - tego nie wiem. Oczywiste jest, że jeżeli np. przy 20st. wilgotność względna wynosi 100% to się źle czujemy, bo otacza nas para nasycona i jeżeli zaczynamy się pocić to pot z naszej skóry bardzo słabo odparowuje przez co nie chłodzi nas i mówimy że jest parno i duszno. Wystarczy że temp. wzrośnie do 30st. przez co spadnie wilgotność względna, to zaraz lepiej się czujemy (mimo wyższej temp), bo przestaje być duszno, pot odparowuje z naszej skóry chłodząc ją itp.
    Również co do punktu rosy to latem te różnice są znacznie większe niż zimą (przypominam że chodziło o to czy lepiej trzymać słód na balkonie latem czy zimą). Wystarczy jedna burza w ciągu dnia przy temp. 20st. i wilgotność względna rośnie do 95-98%, czyli do ok. 16-17g wody na 1m3. Jeżeli potem nad ranem temp. spadnie do np. 10st. to wykropli się ok. 7g wody z każdego metra sześciennego powietrza. Zimą różnice temperatur są znacznie mniejsze więc i wykraplanie się wody w punkcie rosy oczywiście też.
    Jednak nie to chciałem powiedzieć. Otóż słód to nie człowiek składający się z większości z wody.Słód jest tak suchy (ok. 4,0 - 4,5% wody), że aż higroskopijny. W związku z tym potrafi "wychwytywać" wodę z powietrza i dlatego pisałem o różnicy między wilgotnością względną i bezwzględną. Co z tego że latem przy temp. 25st. mamy wilg. zaledwie 50% skoro w każdym metrze sześc. powietrza jest do "pobrania" 11,5g wody, a zimą w 5st. i wilg. aż 100% jest dostępne zaledwie 6,8g. Dlatego nie mogłem się zgodzić z Twoim stwierdzeniem że cyt: Jeśli chodzi o wilgotność powietrza to zima jest porą wybitnie wilgotną. . Ogólnie masz rację, to pora wilgotna, ale dla słodu gorzej będzie latem.
     
    Nasza dyskusja - bardzo ciekawa zresztą - i tak nie zmieni faktu, że jeżeli nie będziemy mieli hermetycznego pojemnika na słód, to zawilgocimy go i latem i zimą bez względu na wilgotność względną czy bezwzględną. Wydaje mi się, że już kiedyś pisałem, że najlepiej mieć dwuwarstwowy worek; z wierzchu polipropylenowy (taki tkany) wewnątrz polietylenowy (folia). Zewnętrzny mocny chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, wewnętrzny foliowy przed wymianą gazową. Obecnie bardzo rozpowszechnia się worek polipropylenowy laminowany - pojedynczy worek zarazem mocny i szczelny gazowo. Po każdorazowym pobraniu słodu należy worek dokładnie zawinąć, aby pozostawiać jak najmniej wilgotnego powietrza nad słodem i odizolować słód od powietrza zewnętrznego. I oczywiście trzymać w miarę stałej temperaturze, a nie wystawiać go na balkon, gdzie dobowe zmiany temperatur mogą być całkiem spore. (nagrzewanie worka w ciągu dnia przez słońce i gwałtowne ochłodzenia nocą).
  12. Super!
    Rafa Mustafa przyznał(a) reputację dla anteks w Przechowywanie słodu   
    Dłuższa przerwa białkowa przy zacieraniu
  13. Super!
    Rafa Mustafa przyznał(a) reputację dla prusak w Refermentacja rezerwą   
    Stać na cuker, na piwo też. To po co warzyć?
  14. Super!
    Rafa Mustafa przyznał(a) reputację dla scooby_brew w Płatki Jęczmienne, owsiane itp. - W jakim celu i jak stosować   
    Chodzi o smak a także inne powody jak piana etc.
    Płatki owsiane pogłębiają smak i treściwość piwa, daje gładki, jedwabny, głęboki smak w piwie (Oatmeal Stout). Poza tym pomaga pianie.
    Płatki jęczmienne dają ostry, kłujący smak, który jednak dobrze łączy się z jęczmieniem palonym (Dry Stout). Także pomaga pianie.
    Płatki pszenne i żytnie dają większy smak pszenicy i żyta niż ich słody. Także pomagają pianie.
    Płatki kukurydziane i ryżowe nie dają własnego smaku, ale rozjaśniają piwo w smaku I kolorze (np. lekki lager).
    Wszystkie płatki musisz dodać na początku zacierania aby enzymy ze słodu podstawowego (np. pils) przerobiły proteiny z płatków na cukry strawne dla drożdży.
    Jeżeli płatki nie są "błyskawiczne" musisz je skleikować (tzn. wygotować do momentu żelatywności).
    Wszystkie płatki utrudniają w wysładzaniu. Przerwa beta-glukainowa, ok 20 min w ok. 45°C, pomoże ci w wysładzaniu z płatkami, ale też zmniejszy pozytywny wpływ tych płatków na pianę.
  15. Super!
    Rafa Mustafa przyznał(a) reputację dla bart3q w Domowy browar DoBro   
    Grudy i płaty które Ci się szybko w fermentorze pojawiły to pewnie osad zimny - pewnie białka wytrącają się jakiś czas po schłodzeniu brzeczki. Drożdże mogą Ci się pojawić dopiero później na dnie, będziesz widział po fermentacji jak piwo zacznie się klarować, robi się coraz więcej osadu na dnie.
    Sama postać osadu na dnie fermentora (głównie drożdże) może być różna - raz jest to krem, innym razem bardzo słabo zbita rzadka zawiesina, innym razem małe grudki jak kluski. Zależy to od wielu rzeczy - pH piwa, szczepu drożdży, zawartości różnych substancji mineralnych w wodzie, zasypu. Każde takie drożdże można spokojnie wykorzystać.
     
    To że będziesz miał w nich trochę osadów białkowych - pewnie każdy ma;) Bo raczej nikt tego dokładnie nie oddziela. Gęstwa jak najbardziej będzie się nadawała, o ile nie będzie zakażona. Jeśli bardzo by Ci te osady przeszkadzały - możesz przemyć drożdże, ale nie wiem czy stosowanie gęstwy po pierwszej warce to dobry pomysł, a co dopiero przemywanie drożdży;) Na początku lubi coś w procesie pójść nie tak, później się opracowuje sprytne i sprawne zabawy z brzeczką żeby minimalizować ryzyko zakażenia.
  16. Super!
    Rafa Mustafa przyznał(a) reputację dla Dr2 w Domowy browar DoBro   
    no przestań, a jak będziesz podglądał życie seksualne drożdżaków?
     
     
    a potem warzysz sam?
     
    Miłej zabawy i samych dobrych piwek Wam życzę.
  17. Super!
    Rafa Mustafa przyznał(a) reputację dla bart3q w Domowy browar DoBro   
    Z tego co wiem promieniowanie UV wpływa właśnie na powstawanie skunksa, brązowe butelki przepuszczają go bardzo mało, zielone więcej a białe to już całkiem. Chodzi o jakiś konkretny zakres tego promieniowania, bo tak jak piszesz szkło może część długości fali pochłaniać a część przepuszczać. Konkretnie się na tym nie znam, ale w temacie o tych fermentorach było napisane że nie powinno być w nich skunksa. Choć ja dla pewności i tak bym ich nie stawiał w nasłonecznionych miejscach, przezorny zawsze ubezpieczony;)
     
    Skoro doczytałeś że 6g drożdży to mało, to już wiesz na przyszłość że to był błąd Ale nie przejmuj się, piwo powinno wyjść ok.
    DMS - nic nie powinieneś robić, wszystko zrobiłeś ok. Miałeś 20l w garnku 30l, opary tego DMS mogły Ci się troszkę w tej wolnej przestrzeni skumulować i się nim sztachnąłeś Skoro DMS odparowuje to może być go czuć nad gotującą się brzeczką
  18. Super!
    Rafa Mustafa przyznał(a) reputację dla bart3q w Domowy browar DoBro   
    A jak robisz testowe roztwory? Pamiętaj że blg to skala wagowa a nie objętościowa, np. 25 blg to 250g cukru w 1kg roztworu, czyli 250g cukru i 750g (ml) wody.
    A co do przezroczystych fermentorów - niby są z plastiku który nie przepuszcza promieniowania UV, więc nie zachodzi "efekt skunksa". Natomiast sam takich nie używam, więc z doświadczenia nie mogę tego potwierdzić.
     
    Gotowany groszek to dms - w słodach innych niż pilznenski też są jego prekursory, z tym że jest ich mniej.
    Dlaczego zadałeś tylko 6g drożdży?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.