Jump to content

Marcepanowy Margrabia

Members
 • Posts

  21
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Marcepanowy Margrabia

 1. Style bazowe wg których oceniany będzie Session Brett Ale dotyczy kanonu BJCP czy PSPD?
 2. Plusy przy parametrach RIS-a oznaczają, że dane parametry nie mają górnej granicy?
 3. W przypadku większości piw, płatki powinny oddać wszystko już po 3 miesiącach
 4. Ten szczep ma tendencję, żeby stanąć w środku fermentacji i ruszyć ponownie nawet po kilkunastu dniach. Czekaj cierpliwie. Ewentualnie potrząśnij fermentorem i dodaj trochę cukru.
 5. najlepiej jeszcze je napowietrz przez energiczne potrząsanie Jeśli chodzi Ci o ryzyko utleniania, to uprzejmie informuję, że nie występuje. Jeśli mówimy o przelewaniu w warunkach ziemskiej atmosfery to niestety występuje. Przy odpowiednio długim czasie wszystko ci się utleni. Ale jako przelewasz IPA z fermentora na rozlew, to ryzyko, że po miesiącu będziesz miał miód i mokry karton jest praktycznie zerowe.
 6. najlepiej jeszcze je napowietrz przez energiczne potrząsanie Jeśli chodzi Ci o ryzyko utleniania, to uprzejmie informuję, że nie występuje.
 7. Tylko bakterie lub kwas. Słód zakwaszający nigdy nie da ci porządanej kwaśności. Musiałbyś go użyć powyżej 50%, a już powyżej 30% występuje upośledzenie pracy drożdży. Głównym zadaniem tego słody jest zmiana pH zacieru, aby uzyskać lepszą wydajność i filtrację. A do tego wystarczy dosłownie 2-3%. Jest powód dla którego sklepy nie sprzedają go na kilogramy.
 8. A, i przed rozlewem poczekaj tak z pół godziny, żeby resztki osadu opadły na dno.
 9. Potwierdzam. Tylko pszeniczny z pilzneńskim. A o weizenowych drożdżach z FM nie mam zbyt dobrej opinii. Już lepsze rezultaty osiągałem na WB-06
 10. Szczep najbardziej idzie w kierunku końskiej derki. Charakterystyczny aromat "starych ludzi". Od strony owocowej, aromat jest stonowany i przypomina najbardziej ananasa z lekką nutą mango.
 11. Używałem tych drożdży trzy razy. Raz do IRA i dwa razy do FESa. Nie polecam ich nikomu. Odfermentowują bardzo płytko (w piwach o mocnym ekstrakcie to nawet ok, ale w większości stylów, nie za bardzo) i mają tendencję do stawania na dłuższy czas w środku pracy.
 12. Jak chcesz więcej ciała, to zamień pilzneński na pale ale. Pilzneńskiego w stylach brytyjskich używasz, kiedy chcesz, by baza słodowa była wyłącznie tłem dla chmielu.
 13. Standardowo, ale licz się, że refermentacja potrwa trochę dłużej niż przy zwykłych drożdżach.
 14. Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy odpowiednio wymieszałeś cukier. Jeżeli lager podczas rozlewu jest bardzo zimny, ciężko dobrze coś w nim rozpuścić. I tak, w jednych butelkach możesz mieć granaty, a w innych piwo płaskie. Co do ilości surowca, to spotkałem się z opinią, by do lagerów dawać o 20% cukrów na refermentację niż do ale'i. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że lagery nagazowują się dużo wolniej niż ale. Witbier może być dobry już po kilku dniach, ale np moje ostatnie koźlaki potrzebowały na to ok dwóch miesięcy. Także czekaj cierpliwie, może się jeszcze nagazuje.
 15. Ktoś wie, jak te drożdże radzą sobie z osiąganiem większej ilości alkoholu? Mój doppelbock zamiast zamierzonych 23,5 osiągnął 27 blg i trochę martwię się o odfermentowanie tego...
 16. Zaniosłem: Sour Saison x4 American Wheat x4 Raspberry Pie x4 American Stout x4 Herbal Pale Ale x4 Niczego nie zabrałem
 17. Używałem go do saisona. Ale szedł tam też imbir i zwykły sok z cytryny. Efekt był bardzo dobry, ale po miesiącu aromaty zaczęły dramatycznie słabnąć.
 18. Robiłem na nim single hop Imperial Black IPA. Bardzo dziwny chmiel,jego smak zmieniał się z czasem. Przez pierwszy miesiąc pachniał głównie melonem. Potem dominująca stała się truskawka, a po jakichś 3-4 miesiącach wszedł grejpfrut w stylu cascade. Ciekawy chmiel, ale zgodnie z przedmówcami, stwierdzam nieprzyjemną, mydlaną goryczkę.
 19. Zastanawiam się, jaka jest różnica w gotowym piwie, między użyciem owsianego słodu, a płatków.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.