Skocz do zawartości

wariat

Members
  • Postów

    111
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Treść opublikowana przez wariat

  1. Sugerujesz, że te wszystkie inne składniki które są w despreju sa tam tylko dla żartu?
  2. Po co desprey jak możesz walnąć starsanem przez 1 minutę. Używam starsan, także we flaszce ze spryskiwaczem ale są miejsca gdzie wolę coś na alko, co mogę prysnąc także po okolicy i np nie martwić się, że kwas zeżre mi blaty w kuchni jak go nie przetrę. Desporej mi się sprawdza, nie śmierdzi, wiadomo, że działa bo od lat był używany, ale teraz nagle koszmarnie podrożał i jednocześnie właściwie zniknął z rynku dlatego szukam alternatywy.
  3. Desprej koszmarnie podrożał od czasu… wiadomo, a na dodatek praktycznie nigdzie go nie ma Na Alledrogo jest za to niejaki "Płyn Medisept Velox Top AF Neutral 1l" w cenie poniżej 20zł / litr (w 2019 w tych granicach był litr despray właśnie). Czy ktoś tego próbował? W sensie czy np po odparowaniu nie pozostawia zapachu. https://medisept.pl/product/velox-spray-neutral/ jest tu karta charakterystyki z której wynika jak rozumiem, że w środku jest IPA, etanol i woda .... ale może tylko mi się wydaje, że to wynika
  4. a taki dynks: https://www.aliexpress.com/item/32800895709.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.3ed45b7fui9RG6&algo_pvid=813c11dd-aa16-42f2-9820-17eb749e412f&algo_expid=813c11dd-aa16-42f2-9820-17eb749e412f-2&btsid=a5730ed8-ff17-4e56-a17a-ecb776d8c778&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2,searchweb201603_53 nie rozwiąże Ci problemu?
  5. Dzięki! Czyli rozumiem, że tam gdzie mam największą zagwozdkę czyli co do zawartości butli (nie czy coś będzie, ale czy nie będzie czegoś niewłaściwego) to Waszym zdaniem nie mam się czego bać. To dobrze. A co do podstawki? Jeśli butla ma płaskie dno czyli sama z siebie umie stać w pionie to nie ma znaczenia czy tak?
  6. Przymierzam się do zakupu butli CO2, małej 2l. Jest tego na alledrogo od groma (https://allegro.pl/oferta/nowa-butla-co2-dwutlenek-pelna-2l-1-5kg-7270180923 choćby taka) ale większość schowana w kategorii akwarystyka. Zdaję sobie sprawę, że akwaryści mają jeszcze większego hopla niż piwowarzy no ale… wolałbym aby gaz w środku był jednak spożywczy (cokolwiek to oznacza). Czy taki CO2 to po prostu CO2 czy jest ryzyko, że jest zanieczyszczony czymś co akwarystom nie przeszkadza, a nam jednak może? Czy powinienem zwrócić uwagę na coś jeszcze? Nie wiem rodzaj zaworu, sama butla? Zakładam nieśmiało, że gwint jest standardowy, reduktor ma gwint wewnętrzny 20mm (czyli gwint na butli to będzie coś pewnie 22mm).
  7. To jednak nie to samo co … wlej brzeczkę, drożdże będą szczęśliwe że trochę tego cuda zostało…
  8. Ojej… przychodzi człowiek, mówi, że chce się wkręcić w hobby i że smakował mu lekki nisko chmielony lager. To jest fakt. Smakował mu. Koniec! Lager na pierwsze piwo odpada. W tej temperaturze wszystko odpada zresztą, ale przygotować się można. Po co zniechęcać człowieka zanim zaczął. Ja doświadczenie mam małe, nie warzę często… bo tak, ale pozwolę sobie zaproponować w ten sposób: Zestaw: Homebrewing: Czeski Pils 12°Blg sfermentowany drożdżami US-05, lekko chmielone i bez aromatów (udajemy przecież wiecie co :D) więc saaz do zamrażarki na kiedyś, tego drugiego wystarczy 25g i będzie. Nie wiem co jest w przepisie ciepnął bym całość na 50minut gotowania, gotowałbym minut 60 i tyle. Potrzebny sprzęt: * wiadro o fermentacji z rurką co bulka i nie bulka najlepiej przezroczyste żeby móc się gapić bez otwierania i warto mieć karton w którym to przyszło, żeby zakryć przed slońcem jak będzie bulkac i nie bulkać * wiadro z kranikiem do rozlewu, * największy garnek jaki uda się zdobyć ale wcale nie koniecznie 30l … można zagotować z chmielem 10l i wybełtać z wodą z biedry w fermentorze, jest mniej goryczki i chmielowych aromatów… tego chcemy Zestaw jest na 20l 12°Blg … to ja bym dopełnił w fermentorze do 22l, a te 2l to bym dał wodę mineralną ale taką co całą operację spędziła z zamrażarce (Ino żeby nie zamarzła tylko się jednak wylała :D) * Rozlać można w pety po wodzie gazowanej tylko wtedy trzeba je zamknąć w kartonie żeby światło nie teges… A jak nie to kapslownica i kapsle * Spławik by się przydał, ale jeśli temperatura będzie z sensem (17° na zewnątrz fermentora - w piwnicy znaczy - max, a najlepiej 15°C) i zostawić je w spokoju na 3 tygodnie to będzie ok i bez mierzenia… ale tak wiem lame Jeśli spławik to ja bym go wrzucił w fermentor na samym początku i już tam zostawił do dnia rozlewu. * Jakaś chemia do zdezynfekowania sprzętu i butelek… OXI? * termometr lepiej ten elektroniczny bo się nie tłucze * coś do mieszania w garze lepiej nie drewniana łyżka która i tak jest w kuchni … choć pewnie też by mogła być * wąż i rurka do rozlewu Do późnej jesieni jest czas, żeby poczytać i przygotować się na tę operację i już, ale ogólnie to ja tak widzę projekt „moje pierwsze piwo”. Jak się uda, jak się spodoba … nowy sprzęt zawsze można kupić. Po sobie wiem, że gdybym zaczął od kupowania wielkiego granka to bym klął, bo moja kuchenka w domu ledwo dawała radę zagotować mi 15l (a tego gara i tak nie kupiłem tylko pożyczałem z zaprzyjaźnionej knajpy) Tak przećwiczyłem kilka pierwszych ekstraktów (już drugi był naprawdę spoko) i nabrałem pewności, że chcę i że zacierac będę jak kupię garnek automagiczny. O… tak sobie myślę i tak bym proponował większości nowych.
  9. Absolutnie nie market, wręcz przeciwnie, bo mój osiedlowy mały spożywczak/warzywniak ( https://goo.gl/maps/U8GnebMamUHRBxJh9 ) Mają American Barleywine z AleBrowaru po 5zł/flaszka. Tak to koniec terminu (31.07.2019) no ale hej to jest barleywine 24°Plato, 9,8%ABV … to nie jest piwo które nie może leżeć… no i poleżało. Goryczki wciąż sporo, słodyczka była tam od samego początku za taką cenę…
  10. Chcesz zacząć i chcesz lagera. to nie zadziała. Reszta… chcesz lekkiego rześkiego piwa, z niską goryczką. Zrób sobie coś jasnego z ekstraktów (nie z brewkita) tak 10-12°Blg z ekstraktów, nachmiel nisko na goryczkę 15-20Ibu, fermetuj jakimiś US-05 w najniższej temperaturze jaką znajdziesz w piwnicy i niech to trwa co najmniej dwa a najlepiej trzy tygodnie. Sugeruję zacząć jesienią wobec tego :D To będzie Twoje piwo… więc będzie Ci smakowało. Mnie smakował nawet mój pierwszy brewkit mimo, że czułem, że jedzie kwiatami jak łąka wiosną. Ale to były moje kwiaty! :D
  11. Wymiennik/chłodnica przeciwbieżna wymaga pompowania brzeczki więc nie bardzo da się go zastosować w zestawie garnek i taboret gazowy + dwa wiadra na krzyż.
  12. Emaliowany się sprawdza, ale IMO ważniejsze, że każden jeden garnek musisz ogrzać… jaką masz kuchenkę? Bo jak to nie jest gaz tylko jakaś płyta ceramiczna to ja u mnie nie byłem w stanie w sensownym czasie zagotować 15l brzeczki (robiłem z ekstraktów, żeby zaczynać na spokojnie). Myślę, że gdybym wtedy zaczynał od zabawy na ostro z zacieraniem to rzuciłby te zabawę zanim bym dobrze zaczął
  13. wariat

    grainfather

    wierzę, że działa skoro stosują… ale to nie jest też tak, że coś się jednak przedostaje pod podwójne dno (bokami) i wtedy leży na grzałce i się przypala? Sam używam standardowego zestawu, za pompą mam filtry ok czasem leci wolno, ale bez przesady. Jeśli się naprawdę przytka to kupiłem na alledrogo pompkę do balonów i smucham w wężyk w przeciwnym kierunku. Zawsze pomaga i tyle. No ale ja wciąż nowy jestem… można przyjąć, że jeszcze nie wszystko widziałem.
  14. Pułapki, cuda, ocet, płyn… ja zostawiłem przypadkiem na noc trochę starsanu w szklance po ostatnim rozlewie (kawałki rurki do rozlewu w nim wcześniej pływały). Dziś chwytam, a tam istne cmentarzysko… Żadnej folii na wierzchu dziurek nic… po prostu szklaneczka z 2cm SS na dnie.
  15. wariat

    grainfather

    Oczywiście, że można. Wszystko możesz zrobić z panelu.
  16. wariat

    grainfather

    A po co sterować mocą grzałki przy gotowaniu? AFAIK ma być cały czas na full…
  17. Jeśli chodzi o oszczędzanie wody to można tak: https://youtu.be/qpoo1T6G42E?t=58
  18. W pierwszym mam czerwony (900µm), w drugim niebieski (300µm), jest jeszcze biały (180µm). Generalnie lałem przez sam czerwony i też dawało radę. Gdybyś chciał próbować, przodem ostrzegam, to cudo źle reaguje na długotrwałe zalanie starsanem. Wlać, przepłukać i uzywać. To jedyny mankament tej zabawki na jaki trafiłem.
  19. Tak filtry. MacDaddy bouncer. Ponieważ rozlewam wprost z fermentora siłą rzeczy leci trochę chmielin z chmielenia na zimno, drożdży i czego tam jeszcze… jakoś to trzeba zatrzymać przed butelką. :D
  20. Ok, rozumiem chyba co masz na myśli, ale … aby natlenić piwo w okolicy tego zapierdzielającego strumienia piwa pod dużym ciśnieniem chyba powinien występować tlen… tymczasem już po sekundzie od rozpoczęcia nalewania ta część rurki jest zatopiona. Bo Bernoulli jedno ale czas napełniania butelki zależy wprost od różnicy ciśnień (wysokości), a wąska szczelina na końcu może co najwyżej tę prędkość tłumić (czas wydłużać), nie może przyspieszyć. Anyway… gdyby to było serio istotne to myślę, że powiększenie tej szczeliny za pomocą pilnika nie powinno stanowić problemu. Na dodatek w moim wypadku rozlewam wprost z wiadra fermentacyjnego ( obrazek ), ale aby to zrobić najpierw wlewam do środka wodę z cukrem (od góry, przez lejek i wężyk, ale tak czy siak woda z cukrem zabiera ze sobą powietrze) i później o zgrozo… mieszam tam trochę łygą, żeby cukier rozmieszać w piwie. Więc tak… NO ale… ja nie namawiam, jest wątek, kupiłem wkleiłem. Sam jestem zadowolony.
  21. Obiecałem to piszę. Piwo rozlałem, technicznie bez zarzutów. Ciut bardziej próbuje uciec po dnie butelki, bo jednak metal o szkło się ślizga, ale to nie jest problem. Oceny samego piwa się jak wspomniałem nie podejmuję. Jeśli miałoby się okazać, że moje wynalazki zaczynają być jak kraftowa IPA po 15zł flaszka to… rozważę zakup kolejnej rurki aby złożyć ją w ofierze jakimś bogom rozlewu czy coś. Jedno pytanie mi spokoju nie daje. W sumie… jak kształt wylotu rurki ma wpływać na natlenienie piwa? Nie ale serio pytam. Nie neguję, że tak jest, ale chciałbym zrozumieć.
  22. Obawiam się, że mimo najszczerszych chęci nie będę w stanie opisać Ci różnicy w aromacie smaku piwa rozlanego tą czy siamtą rurką. Nie wierzę abym je poczuł… nawet gdybym jedno piwo rozlał jednocześnie tą i tamtą rurką i degustował na ślepo jednocześnie (a tak przecież nie będzie). Moja wiara w siebie ma jednak tu swoje ograniczenia. Jeśli zaś jest opcja modyfikacji to… hmmm to skoro ma się odpowiedniego skilla pewnie można albo wykonać całość samemu, albo przynajmniej sam zaworek zrobić na nowo. W końcu on jest na tę rurkę po prostu nakręcony.
  23. Nie przeoczył… dodałem link do posta po tym jak zapytał o link.
  24. Odebrałem dziś stalową rurkę do rozlewu z zaworkiem. ~40zł w tym wysyłka. W komplecie wyciorek do mycia myślę, że jeśli chodzi o higienę to skok w kosmos w porównaniu z tradycyjną rurką z tworzywa. Jak się sprawdza… jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego przekonam się dziś wieczorem. Ja zamówiłem tutaj: LINK Przesyłka dotarła w czasie poniżej 2 tygodni od zamówienia…
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.