Skocz do zawartości

Mateusz Rosiński

Members
  • Postów

    73
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Odpowiedzi opublikowane przez Mateusz Rosiński

  1. Cześć!
     
    Ostatniej niedzieli uwarzyłem pierwszą w swoim życiu warkę. Wydaję mi się, że jak na pierwszy raz wszystko poszło świetnie. Niestety, chyba przez zdenerwowanie nie przefiltrowałem brzeczki, którą przelałem do fermentora. Brzeczka była chłodzona przy pomocy wężownicy (po 30 minutach miała ok 30 st C). Pragnę zapytać, czy może to przynieść katastrofalne skutki i powinienem jak najszybciej coś z tym zrobić czy lepiej nie grzebać i przefiltrować na cichą fermentację? Pytam raczej o jakieś poważne konsekwencje niż o niuanse smakowe. Dodam, że warzone piwo to India Pale Ale. Mam nadzieję, że te mocno chmielone piwo przykryje ewentualne wady powstałe z nieodfiltrowanych chmieli i osadów.
     
    Z pozdrowieniem!
    Jak drożdże już zadane to zostaw jak jest. Jakie grzyby i w jakiej temperaturze zadałeś ?

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  2. Dlatego pytałem, bo w takim przypadku brzeczka nie przeleci przez całe złoże i trzeba by mieszać
    Po to też mam ten zraszacz zanurzony, rozpryskuje w środku zacieru, ale i tak mieszam kilka razy. Na początku zawsze, w trakcie zacierania tak z 2 razy i jak doleje wodę na wysladzanie to porządne mieszanie, ale robiłem porównanie i jak nie mieszałem w ogóle to wydajność była bardzo podobna.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  3. Skazi można i wysładzać jak wyżej pisał Mateusz Rosiński.
    Anteks, cyrkulacja tak jak pisze jest na górę kosza.
     
    Lepszym rozwiązaniem jest kosz o pełnych bokach i siatce tylko na dnie lub fałszywe dno i worek. Wtedy brzeczka przechodzi przez całe młóto, nie ma możliwości, żeby przeleciała bokiem kosza bez filtracji młóta. W zasadzie ideowo robi się z tego RIMS. Na dole grzałka, czujnik temp. i sterownik pilnujący temperatury i pompa przepychająca brzeczkę na górę.
    Dokładnie, kosz o pełnych bokach idealny, ja niestety mam dziury po całości, gar ze stanów ściągany, nie jest to gar warzelny i kosz był dopasowany pod gar, ale sprawdza się nawet z tymi dziurkami. Do cyrkulacji dorzuciłem zraszacz spiralny na mufie żeby był zanurzony i nie napowietrzał podczas cyrkulacji. Na czujnik temperatury polecam gilzę, wrzucam foty na dole jak to u mnie wygląda.0e10f9d8b1ee2c8f2df7d82ae572c647.jpgf9e6b6b44b1bb71595cbf582a56eec03.jpg0b72482c28327de921fde722e6bf6e59.jpg

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  4. Te specyfiki, dzięki którym piwa dojrzewają w 5 dni, bo nie w godziny, to wysoka temperatura, która powoduje że drożdże produkują dużo alkoholi wyższych i będziesz miał po takim piwie po prostu kaca i będzie kiepsko smakować . Nie ma żadnych przyspieszaczy, no chyba, że mowa o syropie glukozowo fruktozowym czy innym syfie, w domu cukier, ale nie polecam. W domu trzeba liczyć 2-4 tygodnie średnio na fermentacje i drugie tyle na tefermentacje w butelce, bo zależnie od stylu będzie się piło na świeżo lub trzeba będzie poczekać aż się ułoży.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  5. Witam! Jestem Paweł, mam 33 lata. Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość, z uwagi, na brak mojego obycia w tutejszym środowisku, więc mogę za dużo pytać lub pytać tam gdzie nie powinienem
    Postanowiłem napisać do Was, bo od lat jestem miłośnikiem piwka, ostatnimi czasy męczy mnie myśl, aby zacząć robić je samemu a nie pić tych gotowców, które niekoniecznie są dobre dla organizmu z uwagi na stosowane "dodatki i przyśpieszacze". 
    Ale do rzeczy... Chciałbym prosić Was o poradę, jaki zestaw do piwowarstwa z brewkitów powinienem kupić na początek, aby stworzyć swoje 1 piwko? Narazie chciałbym jakiś prosty zestaw abym sprawdzić czy nie jest to mój słomiany zapał i znowu wyrzucę na coś kasę w błoto. Nie jestem jakimś mega wymagającym konsumentem i smakują mi takie piwka jak - Kasztelan, Tyskie czy Lech. Chciałbym aby podczas mojej produkcji iść w takim właśnie kierunku rodzaju piwka. 
    Proszę doradźcie jaki typ brewkitu kupić i jaki zestaw do piwowarstwa nabyć? Z góry dziękuję za jakąkolwiek uwagę i pozdrawiam Braci Piwoszy! ;)


    Nagrałem film o sprzęcie dla początkujących piwowarów, tylko z zacieraniem, do brew kitu trzeba by z tego wywalić gar i filtrator. Następny odcinek nagrałem o warzeniu pierwszego piwa z zacieraniem na przykładzie i opowiadam o każdym procesie po kolei, takze polecam obejrzeć i jak dalej będziesz miał pytania to pisz.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  6. Też uważam, że 3 naczynia są wygodniejsze.
    Tak tyko wspomniałem, że robisz to niekoszernie
     
    Mam miejsce gdzie to trzymać, strych do użytku. Do mieszkań małych gdzie nie ma miejsca i jak ktoś jeszcze pracuje od poniedziałku do piątku, ma rodzinę, automat lepszy czy 1 gar, ale ja pracuję w nietypowym systemie więc rano żona do pracy ucieka, dzieci do przedszkola zaprowadzę i nim je odbiorę drożdże zadane, sprzęt schowany, a jeszcze czas na zrobienie obiadu jest :D także żona nie widzi tego sprzętu za często, dzieci też się nie kręcą.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  7. To moim zdaniem trochę bez sensu. Musisz mieć 3 gary: zacierny, warzelny i z wodą do wysładzania.
    Ideą eBIAB jest zamknięcie się w jednym naczyniu.
     
    Biab ma słaba wydajność, próbowałem, do tego czas warzenia u mnie to 4h od śrutowania po zadanie drozdzy i schowanie czystych garów, Warka 30-35l. Do tego jak skończę zacierać jedną Warkę i zacznę ja warzyć, mogę zacząć zacierać druga od razu i wtedy w 6h mam dwie. Z workiem już 70 warek zacierałem i na różne metody próbowałem, dużo większa wygoda jest dla mnie na 3 gary niż zamykać wszystko w jednym czy nawet na dwa. Do tego unoszenie worka czy nawijanie na łygę, zwykle się gdzieś tam nachlapie, chyba ,że masz w suficie jakiś karabińczyk czy rolkę, to może wygodniej, ale i tak po 2 latach składania sprzętu jak najwygodniejszego dla mnie, ten naprawdę robi robotę. Dodatkowo czasami robię jak ostatnio, odebrałem 15l gęstego filtratu na porter, wyszło docelowo 12l 23blg, a wysłodziny na stout i wyszło 20l 12.5blg, obie Warki warzone w tym samym czasie, no z odstępem 20 minut by chłodnice Przełączyć z gara do gara. 7f61399a18d06741bfc2a3921f4e247d.jpg

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  8. Nie wysładza, daje więcej wody na początku i kręci w kółko.
    Wysladzanie też, bo po zakończeniu zacierania przepompowuje do warzelnego, a do tego dolewam wody pierw powoli z góry by ściekała sobie przez filtrat, później mieszasz j włączam cyrkulację, z góry natrysk jest, cały proces trwa 5 minut i przepompowuje to do warzelnego.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

    Tu kolega ma do sprzedania za całkiem przyzwoitą cenę
     
    W tej cenie warto, ja bym brał.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  9. Witam,
     
    Czy w obecnych czasach wedlug Was warto inwestować w tzw. Kociołek z lidla i przerabiać go - tj. Dorabiać mieszadło lub montowac pompe, modyfikować sterownik?
     
    Czy lepiej zainwestować w jakis automatyczny kocioł?
     
    Kociołków za 99złotych już sie raczej nie dostanie
    Fałszywe dno można samemu zrobić za 20zl, dodatkowo worek BIAB, bardzo ułatwia.
    Zawór nierdzewny 40zl z króćcami
    Pompa - 80zl jakoś najtańsza na alie
    Kociołek 200-300zł licz bo jak brać to tylko nierdzewka
    Można dorzucić gilzę na czujnik temperatury - 30-50zł
    Sterownik PID 50-70zł
    Przewód silikonowy 30zł

    No i teraz dlaczego fałszywe dno i worek. W fałszywym dnie robisz większe dziurki, montujesz je jakieś 4-5l nad dnem i wtedy worek idzie, który będzie spełniał funkcje filtru, a fałszywe dno tylko funkcje separacji worka od dna by spokojnie ściskało z worka i zawsze nad dnem był zapas filtratu, dzięki temu nie przypali się dni, a pompa będzie miała co zaciągać. Wtedy stosunek wody do ziarna 4l/1kg jest idealny. No i po zacieraniu i wysładzaniu, worek unosisz i masz gar czysty, tylko czysta gąbka go przetrzeć wystarczy.

    Masz foto jak u mnie wyglądało, pompa droższy model co prawda, ale spokojnie taka za 80zl da radę. Do tego nie podpinałem sterownika żadnego, jak widziałem, że temperatura zacieru już osiągnięta to wyłączałem gar, a w razie potrzeby włączałem. 496b4679d59b11aa00678ec4c24be460.jpg

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  10. Dziękuję wszystkim za rady, pozostało mi jescze dużo do czytania i trenowania postanowilem zacząć od kupienia garnka i zrobienie tego boxa z styropianu i zacząć warzyć piwo sam do zacieru. Najlepiej rozumie że sobie kupić jakieś gotowe składniki to określonego rodzaju piwa i od tego zacząć tak? Będę się również sugerował jakie drożdże pasują do niego i do mojej temperatury .
    Kup książkę, np Palmera i poczytaj, receptury raczej też tam są, ale możesz gotowe zestawy kupić.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  11. Cześć,

    Zawsze się cieszymy widząc początkującego piwowara domowego - dlatego koledzy tak pospieszyli z dobrymi radami.

    Ten fermentor jest dobry do swoich celów, ale zajmuje jednak sporo miejsca i nie daje Ci wiele więcej od zwykłego plastikowego wiaderka z dziurkami i naklejonym termometrem ciekłokrystalicznym. A te plastikowe fermentory możesz włożyć jeden w drugi - rozumiem, że skoro brak piwnicy to i miejsca za dużo nie masz.

    Ogólnie, piwowarstwo domowe składa się z wielu etapów - żaden nie jest bardzo skomplikowany, ale ich mnogość na początku wywołuje często poczucie złożoności całości. Dlatego warto zacząć od prostych brewkitów, a warzenie z ekstraktów i własne chmielenie to już bardzo dobre piwa pozwala robić. W 22 stopniach temperatury otoczenia to już da się coś rozsądnie przefermentować, acz istotnie kveiki mogą być dobrym pomysłem - tylko może nie od początku.

    Zatem, witamy ciepło w naszym gronie, zachęcam do pierwszych warek krok po kroku, po kolei możesz sobie dodawać kolejne etapy.

    Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka


    Fermentor jak piszesz, dobry, ale wiadro jeszcze przezroczyste, ma taką zaletę, że widać co się dzieje w środku, a na start warto obserwować proces fermentacji .

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  12. Właśnie co do moich warunków jeśli chodzi o temperaturę : mieszkam w bloku więc temperatura Wacha się od 22 zima do 28 stopni w lecie. Nie posiadam żadnej chłodniejszej piwnicy niestety. Dopiero zaczynam przygodę i kupiłem sobie na start zestaw https://twojbrowar.pl/pl/akcesoria-piwowarskie/zestawy-sprzetowe/jestem-piwowarem-browar-domowy i w tym były potrzebne składniki do piwa jasnego i takie drożdże https://twojbrowar.pl/pl/surowce-piwowarskie/drozdze-piwowarskie/fermentis-s-04
     
    I w sumie zastanawiam się czy nie zacząć zabawy z piwem od brewkitu? Czy proponujecie od razu warzyć piwo? 
     
    Edit zasada: [mention=24977]Adik933[/mention]
    nie pisz postów jeden pod drugim. Jeśli chcesz uzupełnić, użyj opcji edytuj ukrytej pod trzema kropkami w prawym górnym rogu.


    Obejrzyj na start ten film o sprzęcie, wrzuciłem też filmik gdzie omawiam przykładowe warzenie. Co do drożdży s04 to masz za ciepło w domu na nie, ale że styropianowym boxen luźno do by radę z nimi.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  13. Ja bym zaczął od kveików i wiaderka z marketu budowlanego.
    Ja po tylu wątkach na kveikach co machnąłem, nie zaczynałby od nich :D pierw bym kolegę wypytał jakie ma w domu warunki do fermentacji, a jak nie ma do tradycyjnych, wtedy proponował kveiki. Jak jest opcja styropianowego boxu czy lodówki to od początku uczyć się prawidłowej fermentacji, a na kveikach zwykle podejście bardzo na wyjebce.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  14. 2 dni temu miałem wiadro na wiadrze i rozszczelnioną dolną pokrywę. Dzisiaj zainspirowany zdjęciem dorobiłem półkę i zamieniłem pokrywę na tą z dziurką włożyłem wężyk który mam połączony z rurką fermentacyjną. Myślę że na następny raz będę już zaopatrzony w korki i boczne rurki fermentacyjne. 

    Jedna rzecz która mnie bardzo zastanawia skoro różnica między górą a dołem to 6 st. to jak to ogarnąć wszystko?
     
    Mam dwa piwa na drożdżach US-05 różnica w tych piwach to dwa dni. Mierze temperaturę na górnym wiadrze i obecnie mam ustawioną temp 15. Czy dobrym pomysłem byłby montaż wentylatora który wymusiłby obieg powietrza?

     
    Jak najbardziej z tym wentylatorem. Amerykanie montują w keezerach zwykle od kompa wentylator by mieć równomierne temepratury w kilku kegach jednoczenie.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  15.  
    Pleśń w lodówce i tam trzymasz piwa????????? Ja pierdzielę!!!! Jak w piwie Ci się pojawia pleśń, to też pryskasz do niego?????
     
    Mam lodówkę z funkcją chłodzenia i grzania, w życiu nie miałem czegoś takiego, a zrobiłem już w niej z 40 różnych piw. Weź dobrze wyszoruj pustą lodówkę i zdezynfekuj, jeżeli jest szczelna NIE MA PRAWA pojawić się pleśń. Zdezynfekuj też wiadro z zewnątrz jak je będziesz tam umieszczał.
    Popytaj piwowarów, powyżej 20 stopni jak masz w lodowce to potrafi wyjść pleśń i to jest normalne. Pleśń usuwam mocna chemia jak wyjdzie, ale profilaktycznie przed nią pryskam starsanem.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  16. Dzieki. Wiem o co chodzi corneliusem i wiem też że trzeba wydać ok 700 PLN na taki wyszynk.
     
    Jak sprawa z Kegpetami?
    Z tymi nowymi odkrecanymi na pewno przyjemnie, z tymi co za darmo dają to dużo pierdzielenia z fittingiem. Na filmiku wszystko jest, półtora roku miałem kegpety.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  17. Ja tak samo zagladam co kilka dni i patrze na temp bulkania itp. Staranem?
    Mam tylko oxi + płyn do dezynfekcji. Co pryskasz co 4 dni? Te krawędzie gdzie masz rozszczelnione?

    Może lepiej będzie wyprowadzić rurkę i wsadzić do wódki albo spirytu

    Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka




    Pryskam co 4 dni bo w wysokich temperaturach femrenracji w szczelnej lodowce robi się pleśń. Mam uchylone wiadra lekko ciągle, Tzn pokrywa po prostu nie jest szczelnie domknięta.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  18. Ja tak jak robię to bez rurki fermentacyjnej, wiadro lekko rozszczelnione, na nie położone dwie listewki i drugie wiadro na nie. Listewki po to by nie domknęły pokrywy wiadra na dole. Możesz też zamiast rurki fermentacyjnej, wsadzić jakiś przewód igielitowy czy silikonowy w uszczelkę od rurki fermentacyjnej w pokrywkę, a drugi koniec tego przewodu do butelki że staranem w lodowce, będzie bulgać jak przy normalnej rurce i będziesz mógł spokojnie położyć fermentora na fermentora tylko też listewki by nie zgnieść przewodu.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.