Skocz do zawartości

grandfso

Members
  • Postów

    20
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Odpowiedzi opublikowane przez grandfso

  1. 7 hours ago, yarrro said:

    Mam to samo - odkręcenie dolnego zbiornika to horror. Problem pojawił się po jego wymianie - albo dokręcę mocno, albo będę miał rozszczelnienie. Gdzieś znalazłem, że początkowa partia Fermzilli miała za cienkie uszczelki.

    Jakiś czas temu przez dwa albo trzy dni próbowałem odkręcić zbiornik i kiedy już byłem bliski poddania się, popracowałem nad techniką korzystania z tego klucza opaskowego :)

    Ostatecznie, po złapaniu zbiornika opaską tak blisko powierzchni zbiornika jak się da i zaaplikowaniu sporej siły puściło. Przed tym upewniłem się że zbiornik i opaska jest sucha i czysta. Odrobina wilgoci i się ślizga.

  2. Jako że były pytania odnośnie kosztu a i sam chciałem sobie to policzyć

     

    Wyliczenie dla docelowej ilości 450g domowego PBW. W sklepie, takie opakowanie PBW kosztuje w okolicy 70-80PLN.

    Mi wychodzi 19PLN, przy czym prawie 40% kosztu to jest Triton X100 :)

     

    k1nCxxv.png

     

    Kolumna koszt hurt pokazuje hipotetyczny koszt za zadaną ilość składników, przy założeniu że zamawiam opakowania poszczególnych składników w ilosciach 1-5kg (największych jakie znalazłem w sklepach online).

    Koszt zwykły zakłada mniej więcej takie opakowania jak w pierwszym poście. Wyliczone koszty nie obejmują kosztu przesyłki składników.

     

    I jeszcze jedna uwaga, jako że w patencie było mocno zaznaczone o tym że to jest środek czyszczący  niezawierający NaOH a i w opisie PBW w sklepie też nie ma o NaOH mowy to i w mojej kompozycji go nie uwzględniałem. (tytuł patentu to: NON-CAUSTC CLEANING COMPOSITON COMPRISING PEROXYGEN COMPOUND AND SPECIFIC SILICATE, AND METHOD OF MAKING SAME IN FREE-FLOWING, PARTICULATE FORM)

     

    Errata: niby angielski znam biegle, ale źle zinterpretowałem NON-CAUSTIC. Jak coś jest kaustyczne to znaczy żrące, przy czym niewielkie stężenie Sody kaustycznej w roztworze nie powoduje, że będzie on żrący. @Koora w pierwszym poście rekomenduje 1-3% NaOH co wydaje się być odpowiednią ilością dla nie-żrącego środka czyszczącego. W przyszłych mixach będę dodawać NaOH w takiej mniej więcej ilości.

  3. Tutaj to samo - Bad gateway.

     

    Zastanawiam się jak to mogłoby funkcjonować na discordzie w sytuacji gdzie mam już konto z którego korzystam.

    Czy po autoryzacji na piwo.org dostęp do serwera na discordzie mi się doda do istniejącego konta, czy będzie to jako nowe konto. Z tego co pamiętam na discordzie nie ma możliwości przełączania się pomiędzy kontami (innej niż logout/login) więc mając osobne konto - tracę dostęp do innych serwerów na których jestem. Jeżeli dostęp w ramach istniejącego konta to myślę że nie odczuję negatywnych skutktów takiej migracji :)

     

  4. Ja zamawiam do biura (adres biurowy ale odbiorcą jestem ja z imienia i nazwiska a nie firma).

    Kurierzy pod firmę podjeżdżają codziennie, mniej więcej o stałych porach i nie ma problemu z nieobecnością odbiorcy :)

     

    Nigdy nie musiałem gonić za paczką, a zamawiam losowymi kurierami (co taniej w danym sklepie) i przetestowałem wielokrotnie wszystkich działających na polskim rynku i z żadnym nie było problemu. Czyżby adresy 'biznesowe' były 'lepiej' traktowane?

     

    W każdym razie - jak masz możliwość, to polecam spróbować - u mnie się sprawdza idealnie.

  5. sorry, nie zwróciłem uwagi na obrazki, tylko na post. Jeżeli skala do 4.4 to ni chu chu nie pokażą pH 9-12 :) Zamówiłem zestaw składników na podstawie Twojego z tymi dodatkowymi surowcami (bez sufrakantów póki co). Na chemii się nie znam, ale zgaduję, że węglan sodu w przepisie jest 'wypełniaczem' bo nie wiem jak z angielskiego przetłumaczyć builder w tym kontekscie, a w składzie PBW z marxam tego nie podają, choć w patencie jest.

  6. W opisie PBW FiveStar na marxamie, podają skład, który pokrywa się z tym co wyczytałem w patentach.

     

    - Metakrzemian sodowy 20-35%

    - Wybielacz tlenowy - nadwęglan sodu 15-30%

    - EDTA i jego sole do 5%

    - Fosforany do 5%

    - Anionowe środki powierzchniowo czynne do 5%

     

    Czy da się znaleźć jakies łatwo dostępne dodatki, aby uzupełnić oryginalną recepturę autora o fosforany i anionowe środki powierzchniowo czynne?

     

    Errata: to wszystko jest tam opisane, fosforany rekomendowane:

    tripolyphosphate
    trisodium polyphosphate  -> tego znalazłem na alledrogo https://allegro.pl/oferta/fosforan-sodu-iii-zas-bezwodny-50g-55343-7640116941
    sodium potassium pyrophosphate
    sodium hexametaphosphate
    disodium phosphate -> tego też https://allegro.pl/oferta/fosforan-sodu-ii-zas-bezwodny-100g-55224-7594921827
    mono sodium phosphate.

     

    Co do anionowych srodków, to jest ich wymienionych bardzo dużo, ale najlepsze miałbyby być:

     

    primary alkane sulfonate (BIOTERG PAS-8S)

    propylene oxide and ethylene oxide block polymer (PLURONIC L-61)

    nonylphenoxypoly (ethyleneoxy) ethanol (IGEPAL CO 630)

    octylphenoxypoly(ethyleneoxy) ethanol (GEPAL CA 630)

     

    Znalazłem to np. tutaj http://abo.com.pl/pl/p/IGEPAL-CA-630/36317 tylko nie podają ceny. Napisałem, zobaczymy co odpowiedzą :)

     

     

     

    Swoją drogą, według patentu wychodzi, że roztwór PBW powinien mieć pH między 9 a 12. "The pH of the cleaning solution preferably ranges from about pH 9 to about pH 12". Nie wiem dlaczego autorowi wychodził odczyn obojętny :)

  7. Dla zainteresowanych - patent na PBW opisuje najlepsze stężenia poszczególnych składników.

     

    Quote

    In a preferred embodiment, the cleaning composition includes (a) a peroxygen compound, (b) a metasilicate and/or sesquisilicate,  (c) a builder, and (d) a chelate. Preferably, the cleaning composition is substantially free of chlorine-containing compounds and hydroxides

     

    The cleaning con position preferably includes at least about 25% by weight and more preferably from about 25% to about 40% by weight, and most preferably from about 25% to about 35% by Weight, of the peroxygen compound. The metasilicate and sesquisilicate are preferably in the anhydrous form and are complexed with a metal selected from the group includ ing sodium and potassium. The cleaning composition pref erably includes at least about 15% by weight and more preferably an amount ranging from about 20% to about 40% by weight and most preferably from about 25% to about 35% by weight of the metasilicate and/or sesquisilicate.

     

    The chelate is preferably a derivative of a carboxylic or phosphonic acid. More preferably, the chelate is selected from the group consisting of EDTA, NTA, and other derivatives of a carboxylic acid and phosphonic acid and deriva tives of phosphonic acid, such as poly(alkylphosphonic acid) (e.g., sold under the trademark ACUSOL 505ND). The EDTA acid is preferably in the form of a salt, such as a sodium salt ("ETDA-Na") or a potassium salt, as the salt is more water soluble than the acid. The cleaning composition preferably includes at least about 2% by weight and more preferably an amountranging from about 2% to about 8% by weight and most preferably from about 4% to about 6% by weight of the chelate, with the optimum amount being about 5% by weight

    US5789361.pdf

  8. Witajcie,

     

    Planuję właśnie swoją trzecią warkę. Chcę zrobić owocowe, kwaśne i mocne piwo. Brzeczkę będę zakwaszać kwasem mlekowym i bakteriami l. plantarum (chcę osiągnąć bardzo kwaśny smak).

    Celuję w ABV 6-7%. Początkowe BLG 17. Warka 22 litry.

    Wybrałem drożdże LalBrew Nottingham. Producent deklaruje 5mld komórek na gram suchych drożdży, tj. w opakowaniu 11.5g mamy 57.5mld drożdży: https://www.lallemandbrewing.com/docs/products/tds/TDS_LALBREW_PREM_NOTTINGHAM_ENGLISH_DIGITAL.pdf

     

    Mam pewną wątpliwość którą chciałbym poddać pod rozwagę trybunału piwowarów.

     

    Chodzi i ilość drożdży do zadania. Kalkulatory na brewfather, brewers friends sugerują 5-6 opakowań - wydaje mi się to strasznie dużo (no ale ja sie nie znam).

    Aha, startera nie robię, bo nie umiem, a samo warzenie takiego kwacha z bakteriami to już wydaje mi się dostateczne wyzwanie :)

     

     

    PT38Fjf.png

     

    TkG9XZW.png

     

     

  9. On 1/10/2019 at 8:47 PM, DanielN said:

    Dygresja: W tanich modelach, takich jak ten ze zdjęcia producent podaje, że po pomiarze pH sondę wystarczy przepłukać w wodzie demineralizowanej, zamknąć urządzenie i odłożyć. W ten sposób zniszczyłem swój pierwszy phmetr po kilku miesiącach prawdopodobnie uszkadzając sondę. Teraz robię inaczej. Sondę po pomiarze przepłukuję wodą demineralizowaną i przechowuję w roztworze KCl, najczęściej źródła podają roztwór 3 molowy (~22,5g w 100 ml roztworu), inne roztwór 1 molowy (producent powinien to wyszczególnić w instrukcji). Ważne jest aby sonda była w roztworze takiego elektrolitu wtedy membrana w niej zawarta nie wysycha. W zatyczce urządzenia jest miejsce na około 2 ml roztworu, w ten sposób sonda jest stale zanurzona i nie wysycha. Raz na jakiś czas, niestety, trzeba wymienić roztwór w zatyczce, bo powoli odparowywuje zostawiając trochę soli jako nalot. Nalot rozpuszcza się w ciepłej wodzie. Po każdym użyciu urządzenia, wstrzykuję świeży roztwór do zatyczki. Pamiętaj, aby z płynem w zatyczce phmetr trzymać pionowo, inaczej płyn się wyleje. Tak przechowywane urządzenie dłużej trzyma kalibrację.

     

    Odnośnie przechowywania takiego właśnie miernika pH. 

     

    Jeżeli nie mam roztworu KCl, to czy sól kuchenna niejodowana NaCl (taką mam) nada się? Wg. Wikipedii, roztwór soli to też elektrolit :) Jeżeli tak, to jakie stężenie także między 1 a 3 mole ?

     

  10. Czyli podsumowując, jakby ktoś to kiedyś czytał:

     

    1. Pomiar początkowy, OG, można wykonać zarówno refraktometram jak i balingomierzem - jeżeli oba narzędzia są poprawnie skalibrowane wyniki powinny być tożsame. Jako że przed fermentacją nie ma alkoholu w brzece, pomiaru refraktometrem nie trzeba korygować.

    2. Podczas fermentacji, pomiar balingomierzem nie wymaga przeliczeń, jednak powoduje większe straty ponieważ wymaga większej próbki np. 150+ ml. Jeżeli by tak mierzyć codziennie, to wylejemy sporo piwa :)

    3. Podczas fermentacji, można mierzyć refraktometrem, jednak należy dokonać korekcji wyniku, ze względu na alkohol zawarty w fermentującym piwie. W celu dokonania korekcji, do kalkulatora trzeba wprowadzić OG, przed fermentacją (niezależnie od narzędzia pomiarowego). Wynik z kalkulatora należy traktować jako przybliżony, jednak wystarczający aby obserwować postęp fermentacji. Jest to dobre narzędzie do ustalenia kiedy fermentacja się zakończyła.

    4. Domowe narzędzia nie pozwalają na precyzyjne określenie zawartości alkoholu w piwie (np. dla celów akcyzowych).

  11. 51 minutes ago, Kronelius said:

    @grandfso Kup przeźroczysty fermentor. To bardzo pomaga w obserwacji tego co się dzieje w fermentującym piwie. Szczególnie piany.

    Bardzo łatwo wtedy zauważyć kiedy fermentacja zwalnia lub kończy się.

     

    Poza tym ja bardzo lubię podglądać fermentujące piwo. Polecam :) 

     

    Wczoraj już przyszedł przeźroczysty fermentor, a na jutro planowana kolejna warka :) Także od jutra obserwacje na nowym poziomie a pomiary za pomocą refraktora. Wiem już też o kilku błędach które popełniłem podczas zacierania i chmielenia, także mam nadzieję, że będzie mniej mętnie.

     

    Dzięki wszystkim za podpowiedzi!

  12. Dzięki za odpowiedzi. To moja pierwsza warka, dlatego jestem taki ciekaw co tam się dzieje. Mierzę ponieważ chcę poczuć jak brzeczka fermentuje w takiej konfiguracji, zaobserwować jak proces przebiega (do pierwszej warki nie miałem przeźroczystego fermentora). Taka nauka - jak małe dziecko - wszystkiego musze dotknąć i spróbować :) W każdym razie chcę badać jak ta gęstość się zmienia, a docelowo widzieć kiedy się zakończyła.

     

    Oczywiście nie otwierałem fermentora tylko ciutkę spuściłem kranikiem, uprzednio przepłukując go z zewnątrz i wewnątrz starsanem.

  13. Cześć,

    Podczas mojej pierwszej warki, zmierzyłem gęstość brzeczki po gotowaniu za pomocą baligomierza. Piwo sobie obecnie fermentuje 5-tą dobę. W międzyczasie, przyszedł refraktometr.

    Rozumiem, ze refraktometr nie nadaje się do pomiaru gęstości w fermentującej brzeczce z powodu zawartego w niej alkoholu. Są kalkulatory online, które mogą przeliczyć / skorygować wskazania refraktometru, jeżeli znamy OG.

    Czy dla tych kalulatorów ma znaczenie że OG było zmierzone balingomierzem a nie refraktometrem?

     

    Po gotowaniu, brzeczka miała 17.3 blg

    Wczoraj (tj. po 4 dobach fermentacji) zmierzyłem fermentuące piwo refraktometrem, wynik 11.2 brix

    Po przeliczeniu jendostek, a następnie w kalkulatorze, wynika że gęstość teraz to ok. 7.5 blg - to ma tak szybko fermentować?

     

    Drożdże safale us-05. Temperature fermentacji między 16.5 a 17.5 stopnia.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.