Skocz do zawartości

Igor Gorelord

Members
  • Postów

    73
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Treść opublikowana przez Igor Gorelord

  1. Czy slabe odfiltrowanie chmielin przed burzliwa (zapomnialem przefiltrowac w pospiechu..), mogla miec wplyw na super szybki start suchych dolniakow, juz po 12h w 10°C bylo glosno (22g na 20l Lallemand Diamond Lager) i zakonczona fermentacja po 7 dniach (!) z 12 BLG? Czy raczej tu mogls miec bardziej wplyw slaba wydajnosc zacierania i zbyt duza ilosc cukrow fermentowalnych a mala tych drugich? Gazowanie przebiega juz prawidlowo w butelkach.
  2. Głupie pytanie, ale co ma chmiel do ew. przegazowania?
  3. Dzięki panowie. Zawsze mialem jednolity kolor, bez mitycznych 3 warstw. Nawet nie ściągalem góra/dól tylko lalem bezpośrednio do wiadra.
  4. Witam serdecznie bo dawno nie pisalem Zbieralem już wiele razy gęstwe, szczególnie z Lallemand Diamond Lager tak jak w tym przypadku, aczkolwiek nigdy nie spotkalem się jeszcze z takim osadem po 24h w lodówce. Nic nowego w procedurach, takie samo filtrowanie, tym razem może ciut więcej chmielin zostalo. 3 tyg bylo na burzliwej, robiona przerwa diacetylowa, pierwsze 2 tyg w 10-11, przerwa diacetylowa do 16-17 na 48h, później jeszcze 2 dni w 13 stopniach bo mala awaria domowa i niemożliwość zajęcia sie piwem. Otwierać, wąchać i smakować? Jutro planowalem zakupy na kolejną warkę robić i w dlugi weekend warzyć...
  5. Gestwa z Lallemand Diamong Lager jesli kogos interesuje do oddania
  6. Chciałbym wykorzystać wątek, i pochwalić nowych właścicieli sklepu publicznie. Dostałem w zeszłym roku parę bonów na kilka stów na moją 40stke od bliskich kumpli (spryciarze hehe). Niestety przeprowadzka plus inne rzeczy, spowodowały u mnie prawie roczną przerwę w produkcji. Niestety rowniez, nie zauważyłem, że bony miały ważność 6 miesięcy. po ponad 8 czy 9 ,zadzwoniłem do sklepu, i mimo iż straciły ważność, właściciel był tak uprzejmy i uhonorował 50%, a na następne zakupy, zrobił jeszcze dodatkową zniżkę, więc koniec końców, można powiedzieć że wykorzystałem prawie w 100% bony, które już prawie rok mają, więc dawno przeterminowane. Właściciel miły, konkretny, dobra komunikacja, wysyłka super szybko. Dzięki takiemu podejściu do klienta, własnie sobie stworzył stałego. I nie, nie oczekuję już zniżek czy gratisów pisząc ten post 😁 Pozdrawiam!
  7. Mhm, musze jeszcze przeanalizowac, ale kieruje sie w fermentory 35l pod kociolek 40l, czyli finalnie ok. 30 gotowca. Niestety 55 wiaze sie juz z wieksza lodowka i kosztami, ale generalnie widze lipa na internetach. Fermentasaurus robil chyba jeszcze 35l, ale tez nigdzie.. Musze po prostu polaczyc te 3 elementy by to mialo rece i nogi.
  8. Witam po prawie rocznej przerwie Jak wracać, to z przytupem, cel to wyższy level. Temat kociołka mam już w głowie, teraz zapytuję, czy istnieje FermZilla gen 3.2 - 35 litrowa czy tylko 27/30 i dopiero 50? Ogólnie widzę mało popularna jakby opcja, jakieś sugestię czy namiary na sklep? Kociołek planuję 35l, więc nie widzę sensu kupowania 50l bo to się wiąże i z większą lodowką.. Może być inna marka, ale stożkowe nie za miliony. Nie koniecznie z opcją fermentacji ciśnieniowej, jeszcze nie teraz.
  9. Filtruje grubsze części siateczką muslinową a resztę takim specjalny filtrem do wina, większość drobnego zostaję, dość sporo, jak fusy po kawie. Narazie, pomijając Stout-a, używałem Monachijskiego i Karmelowego, dość drobno śrutowane. Kolejny lager dopiero leżakuję w butelkach, więc nie sprawdzę. Nie dodawałem nigdy żadnych dodatków do klarowania. Co do gotowania, nie gotuję mocno, tak ino ino żeby sie gotowało. Aczkolwiek, wczorajsze piwo było lekko kwaskowate, w sobotę takie nie było po półtora miesiąca w piwnicy, w piątek sprawdzę czy mi się jakaś infekcja przy butelkowaniu nie wdała..
  10. Witam, Problem klarowności. Czy to przez to, że zacząłem się bawić od kilku miesięcy z zacieraniem jedno temperaturowym jako dodatek do ekstraktów niechmielonych, czy może zmiana drożdży Lallemand Diamond na Saflagery S-23? Czy może i to i to? Filtracja przebiega sprawnie i dość gęsto, reszta bez zmian w procedurach, tj. czasy fermentacji i leżakowania. Domyślam się, że ciężko będzie osiągnąc podobną klarowność do samych ekstraktów jeśli będe dolewał własny zacier?
  11. Ja macerowalem w whisky pare tyg, dorzucilem do wiadra na cicha z resztka whisky i piwko wyszlo kozackie.
  12. Wybacz, ale się nie zgodzę. 2 paki sucharów uwodnione, lekko schłodzone, 10 C burzliwa, 22 litry i ruszyły o ile dobrze pamiętam, po 12h. Profil bardzo ładny - lagerowy. Nie jestem ekspertem, ale chyba gdzie indziej szukałbym przyczyny, albo jakaś partia w pół martwa. P.S. no i piwko w miarę klarowne jak na moje warunki pseudo lagerowania 2 tyg w lodówce ze styropianiu, ok 4-5 C Tu akurat druga warka z gęstwy, ale efekt podobny
  13. Witam, mam słoik gęstwy z Saflager S-23 do oddania za przysłowiowe piwo. Po pierwszej warce. Mnie starczy drugi słoik na następną warkę 😀 Zebrana przed wczoraj. Dąbrowa Górnicza i okolice.
  14. Tzn. dla jasnosci: podczas burzliwej, siarka byla spora, cicha i po miesiacu lezaka zero wyczuwalnosci. O ile dobrze pamietam, to juz na gestwie byla mniej wyczuwalna podczas pierwszych 2 tyg. fermentacji
  15. Robilem 3 na Diamondach, zaczynalem od 22g rehydratacji, pozostale 2 na gestwie. ok. 10°C 2,5 tyg plus 2 tyg w 4°C na cichej/psudo lagerowaniu. Bardzo smaczne, czyste, mocny chmiel. Siarka wyczuwalna tylko w pierwszej warce na sucharkach, pozniej w smaku nic a nic wiec nie wiem skad to u was.. Bardzo szybku u mnie startowaly. Parenascie h i juz wesolo bulkalo. Wszystko na slodzie pilznenskim, ponizej druga warka, pseudo Miloslaw Pilzner:
  16. Zapewne wytworzylem tym mini mash/steeping niestety nieudanym do konca, jakies cukry niefermentowalne. W Piatek na cicha z tydzien, zapewne juz nic nie dojedza bo dzisiaj bez zmian.
  17. Zatrzymalo mi sie BLG w tym stoucie na 3,5 z 12 poczatkowego. Robilem na Lallemand Notthingam, 11 dni, w 17 stopniach, podnioslem teraz do 18,5. Jest szansa ze dojedza jeszcze? Ostatnio mi w tydzien zeszlo do 2 z 11,5.. Moze podniesc do 20?
  18. W jakiej temperaturze zacierałeś? Mógłbyś opisać jak to robiłeś? Stosunek słodu do wody, około 1 do 4. O specjalnym, czekoladowym nie mówię, tam trochę mniej, ale aromat osiągnąłem jaki chciałem Użyłem woreczka muslinowego, zanurzyłem termometr, delikatnie mieszałem co jakiś czas i podgrzewałem/gasiłem gaz w zależności od temperatury. I tak 45 minut. Zapewne następnym razem wsypię na luźno, to napewno był błąd przy takiej ilości - takie mam podejrzenia. Po wszystkim pozwoliłem obcieknąć, nie wyciskać i przelałem jeszcze wodą. Temp ok. 65-68
  19. Z HomeBrewing zamawialem. Z termometrem swoja droga dobry plan, tylko ciekawe w ktora strone przegielo, czy w dol czy w gore. Nawet jesli +-2 C to i tak myslalem ze cos z tego osiagne.
  20. Finalnie wyszło 12 BLG przy 22 litrach, więc jestem zawiedziony bardzo. Dwa ekstrakty niechmielone Coopers, 500g viking malt czekoladowy, 300g słodu pilzneńskiego i 1kg słód owsiany. Ok. 45 minut w temp. ok 68 stopni. Wiem że steeping nie wyciąga za dużo cukrów, no ale że nic? Swoją drogą, wygladał na słabo ześrutowany, czy to mogła być też przyczyna? Dodam, że pół roku temu, z jednego niechmielonego i jednego chmielonego, uzyskałem 11,5 BLG przy takiej samej objętości, więc mam jakieś porównanie..
  21. Mam kilogram slodu owsianego i pol kilo chocolate. Jesli to zmieszam z 1.5 kg Coopers dark ekstrakt, mozliwe jest osiagniecie 11-12 blg na warke ok.20 litrow jak myslicie? Bo 2xCoopers plus steeping z 1,5 kg slodu to juz chyba finalnie moze byc za duzo, nawet na 24l warke nie?
  22. Tak, to juz wiem. Ale mnie zastanawialo czy przy namaczaniu, osiagne te cukry, dzieki za odpowiedz
  23. Witam! Dwa pytania: 1. Czy jest sens robic steeping przy slodzie owsianym i czy w taki sposob otrzymam jakiekolwiek cukry proste, a wiec finalnie zwieksze BLG poczatkowe? 2. Posiada ktos jakies rzeczowe video/instrukcje a propo partial mash? Troszke mnie korci sprobowac.. Dzieki z gory i spokojnych Swiat
  24. To moze sproboje okolo 50/50 z czego ostatnie 50g na 15 min. On jest dualny z tego co czytalem wlasnie. Ok, czyli nie celowac powyzej 100g zeby nie "stlamsic" piwa
  25. Tak, juz jednego stouta robilem, po paru miesiacach chmielowa goryczka jeszcze zostala. Ale szukam wlasnie czegos nowego, nowych smakow. Sproboje tego Fuggles, tylko jeszcze sie zastanawiam ile go dac, 50g wystarczy na 60 min?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...