manitu
Members-
Postów
20 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
O manitu
- Urodziny 1 Stycznia
Piwowarstwo
-
Nazwa browaru
Ciągle brak pomysłu
-
Rok założenia
2011
-
Miasto
Przedbórz
Ostatnie wizyty
1 009 wyświetleń profilu
Osiągnięcia manitu
-
Tak. Otwierasz zawór i całość leci w dół. " młóto i brzeczka" to dopiero po oddzieleniu.
-
Raczej w domowym zaciszu się z tym nie zmieszczę a nawet gdyby to żona i i tak dalej wypad z baru. Nowy sprzęt po złożeniu zajme powierzchnię (szer x gł x wys)50x50 x70 cm. Więc zmieścisz go gdziekolwiek.
-
Wstrzymajcie się z zakupami. Właśnie kończę projekt warzelni w wersji ekonomicznej. Moją warzelnię opisałem tutaj: http://www.piwo.org/topic/15432-warzelnia-60-litrow/ Niestety koszty produkcji wyszły dość wysokie. Nowa wersja będzie dostępna w wersjach 25l, 50l. Całość będzie składała się z dwóch garów. Jeden będzie umieszczony na górze na stojaku, a drugi bezpośrednio pod nim. Do drugiego (dolnego) będzie dołączona pompa obiegowa ze zbiornikiem pośredniczącym ( 2-3 litry). Zbiornik pośredniczący będzie służył do automatycznego przepompowania filtratu ponownie do górnego gara. Gorny gar będzie wyposażony w mieszadło z silnikiem i będzie pełnił funkcję zacierno-warzelną jako główną. Będzie też pełnił funkcję dodatkową ale szczegóły później. Dolny gar będze pełnił rolę filtratora (będzie wyposażony w sito wycinane laserem) oraz rolę osadnika przy separacji osadow gorących i chmielu. Szacunkowy koszt to około 3000-3500zł w wersji 25l. Dla 50l wzrośnie tylko o koszt materiału. Myślę że do 2 miesięcy skończę prototyp i wtedy do seryjnej produkcji. Zasada będzie taka: Grzejemy wodę w garze zacierno-warzelnym z mieszadłem. Wsypujemy słud ześrutowany. Sterownik pilnuje temperatury a mieszadło miesza. Po zatarciu grawitacyjne przepompowanie do gara filtracyjno -osadowego. Następnie pompa obiegowa za pomocą dodatkowego zbiorniczka przelewowego z czujnikami przepompowuje filtrat do gara zacierno-warzelnego (oczywiście gar wcześniej trzeba umyć). Gotujemy razem z chmielem a następnie po ugotowaniu spuszczamy ponownie do gara filtracyjno-osadowego (grawitacyjnie). Gar ma dwa wyjścia- jedno po środku i jedno przy ściance. Po zrobieniu "wirpola -ręcznie chochlą" i odczekaniu kilkunastu minut, otwieramy zawór z wyjściem przy ściance i za pomocą pompy kierujemy gorącą brzeczkę na wymiennik płytowy. Po przejściu przez wymiennik płytowy kierujemy schłodzoną brzeczkę bezpośrednio do fermentora. W przyszłym tygodniu wrzucę zdjęcia projektu. Później zabieramy się za produkcję. Będzie to półautomatyczny sprzęt. Dużo lepszy niż braumeister i dostępny za rozsądną cenę. Sterownik też będzie automatyczny z wyświetlaczem.
-
luki791 zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Warzelnia 60 litrów
-
Maryh zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Warzelnia 60 litrów
-
szukis zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Warzelnia 60 litrów
-
wena zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Warzelnia 60 litrów
-
Cichus zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Warzelnia 60 litrów
-
W planach było zrobienie 2 takich warzelni. Jedna dla mnie i jedna dla znajomego ze śląska. Kolejnych wersji nie będzie. Pojemność gara zaciernego to ok 80l, dwa pozostałe po 70l.
-
elroy zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Warzelnia 60 litrów
-
br.an.tr zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Warzelnia 60 litrów
-
gigo zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Warzelnia 60 litrów
-
Kosztów jeszcze nie liczyłem. Jak policzę to dam znać. Z osadowego do fermentora brzeczka transferowana jest pompką. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Wymiennik spisuje się znakomicie. Co do kotła zacierno-warzelnego, to są to dwa gary połączone górnym kołnierzem. Przestrzeń między nimi wypełniona jest olejem grzewczym. Wlaliśmy tam 20 litrów oleju.
-
camilos zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Warzelnia 60 litrów
-
crosis zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Warzelnia 60 litrów
-
Budowa właściwie skończona. Wczoraj robiliśmy pierwsze testowe warzenie. Kocioł zacierny grzany jest płaszczem olejowym. Wszystko spawane z blachy 304 o grubości 2mm. Górny gar to kocioł zacierny, w połowie wysokości filtrator a na samym dole zbiornik osadowy.
-
Myślałem że uda mi się być na zlocie, ale wracam dopiero w sobotę. Więc niestety mnie nie będzie
-
Warto zobaczyć: http://www.stero.pl/2009/09/09/tomaszow-spala-inowlodz-bunkier-konewka - (28km) bunkry kolejowe w Konewce i Jeleniu z czasów II wojny światowej. Jeden jest częściowo zagospodarowany dla zwiedzających, a drugi znajdujący się niedaleko jest całkowicie pozbawiony jakiejkolwiek "opieki gospodarzy" - warto zabrać latarkę. Współrzędne GPS (dziesiętne): 51.560424 N, 20.146866 E Współrzędne GPS (stopnie): 51° 33.6255' N, 20° 8.812' E http://www.bunkierkonewka.eu/- rezerwat Niebieskie źródła - N 51° 30.610' E 20° 01.645' - rezerwat Niebieskie żródła http://www.skansenpilicy.pl/index.php?id=zrodla/1&licz=0&mr=0&ml=zrodla W okolicy położony jest Ośrodek Hodowli Żubrów znajdujący się pod zarządem Kampinoskiego Parku Narodowego. http://kampinoski-pn.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=35&Itemid=77 Biała Kopalnia http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/18082,smardzewice-biala-kopalnia.html Znajomy woził stamtąd piasek do Szwecji Groty Nagórzyckie http://www.groty.skansenpilicy.pl/ Groty znajdują się kilkanaście kilometrów od miejsca zlotu w dole rzeki Pilicy
-
Film był nagrany z jajem. Najbardziej podobało mi się jak warzyli piwo na ognisku. W opisie tego filmu autor podkreślił że piwo można warzyć z podstawowym wyposażeniem i do tego na ognisku w ogrodzie.
-
Musicie to zobaczyć. Na pewno niejeden z nas chciałby mieć taki browarek.
-
Ciekawostka. Najnowsza automatyka, a i regulator PID że ho ho.. [media] [/media]Higieny to raczej nieprzestrzegają.
-
Niczego nie oczekuję, ale jak zabraknie kiedyś prądu to te będzie mona warzyć piwo
-
Tutaj mają fajną warzelnię. I dobrze widać próbę jodową.
-
A co powiecie na to?
-
Ciekawe ile osób zaczynało podobnie- w pewnym sensie