Odnośnie stylów:
I GDAŃSKI KONKURS PIW DOMOWYCH
KATEGORIE:
AMERICAN WEIZEN
Aromat
Umiarkowany poziom fenoli (przeważnie goździk) i estrów owocowych (przeważnie banan) oraz umiarkowany do średnio wysoki aromat nowofalowych odmian chmielu (cytrusowy, kwiatowy, perfumowy, żywiczny, sosnowy, i/albo owocowy). Intensywność i równowaga między fenolami i estrami mogą być różne, ale w najlepszych przykładach tego stylu są dobrze zbalansowane, aromat chmielowy może lekko dominować. Lekki do umiarkowanego aromat pszenicy (który może być odczuwany jako chlebowy albo zbożowy) może być obecny, ale inne cechy słodowe nie powinny występować. Brak dwuacetylu i DMS.
Wygląd
Kolor od blado słomkowego do bardzo ciemno złotego. Charakterystyczna jest gęsta, długo otrzymująca się piana. Wysoki poziom białek pochodzących z pszenicy oraz ewentualne chmielenie na zimno wpływają na klarowność w niefiltrowanych piwach, aczkolwiek poziom przejrzystości jest różny.
Smak
Słaby do umiarkowanie mocnego smak bananów i goździków, umiarkowane smaki chmielowe pochodzące od nowofalowych odmian chmielu. Intensywność i równowaga między fenolami, estrami i smakami chmielowymi powinna być dobrze zbalansowana. Delikatny, trochę chlebowy albo zbożowy smak pszenicy jest obowiązkowy. Goryczka chmielowa umiarkowana, nie powinna być zalegająca. Przeważnie obecne są cierpkie, cytrusowe cechy pochodzące od drożdży i wysokiego nagazowania. Relatywnie wytrawny finisz, który może wzmacniać odczucie goryczki. Brak dwuacetylu czy DMS.
Tekstura
Treściwość średnio lekka do średniej, nigdy ciężkie. Osad drożdżowy może zwiększać odczucia treściwości. Tekstura smaku pochodząca od pszenicy wpływa na odczucia puszystości, kremowości, pełności. Zawsze mocno gazowany.
Surowce
Przynajmniej 50% zasypu stanowi słód pszeniczny. Drożdże typowe dla weizenów produkujące typowe przyprawowe i owocowe cechy, aczkolwiek fermentacja w ekstremalnych temperaturach może wpłynąć na balans i nadać nieprzyjemne posmaki. Nowofalowe odmiany chmielu nadające charakter cytrusowy, kwiatowy, perfumowy, żywiczny, sosnowy, i/albo owocowy.
Gęstość początkowa: 11 - 13°Blg
Goryczka: 15 – 30 IBU
Gęstość końcowa: 2,6 – 3,6°Blg
Kolor: 2 – 10 SRM
Alkohol objętościowo: 4.3 – 5.6%
PORTER BAŁTYCKI
Preferowana gęstość początkowa 18,0 – 22,0°Blg
http://www.wiki.piwo.org/Baltic_Porter
PILS
Akceptowane obie wersje:
http://www.wiki.piwo.org/Bohemian_Pilsener
http://www.wiki.piwo.org/German_Pilsner_(Pils)