zygberto
Members-
Postów
91 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Nowości
Receptury medalowe
Profile
Forum
Galeria
Pliki
Blogi
Wydarzenia
Sklep
Collections
Giełda
Mapa piwowarów
Treść opublikowana przez zygberto
-
Igor, ja podłączam zewnętrzną pompę do sterownika w taki sposób Kończę zacieranie i przyłączam warnik z osobną pompą do sterownika.
-
Mowa była o triplu, który jeszcze nie jest w butelkach. W blondzie było wszystko bez problemu. Dojedzone wszystko. Świadczy o tym brak przegazowania, a młode ono nie jest Chciałem zaakcentować słodowość. Miał być smak słodowy i z tego poziomu jestem zadowolony. Hmm, nie pomyślałem, że może być męczące. Zdecydowanie przy tym piwie się nie męczę, a Ewa już mi prawie całego blonda wypiła:)
-
To jest taki nie do końca american stout, bo są to wysłodziny z risa Założenie było takie, że robię risa 24 BLG, a do wysłodzin idzie ameryka. BJCP mówi, że aromat chmielowy ma być średni do niskiego, więc mimo, że Ci nie gra do końca, to się cieszę, bo udało się uzyskać zamierzony efekt Mi z kolei przeszkadza nagazowanie. Od tego sezonu wszystkie stouty będę gazował na 1,8 - dzięki temu wydają mi się być bardziej pełne i kremowe.
-
Wiesz co, cooler ma taką zaletę, że trzyma temperaturę i robi to świetnie. Zalewasz wodą, zamykasz i zapominasz. Jak Ci się przypomni to odkręcasz kran i filtrujesz. Mam lodówkę 40 litrów z Fermentors Favorites i do tego fałszywe dno. Wstaję rano, grzeję wodę, zalewam i idę spać. Jak się łaskawie obudzę, to po prostu odkręcam kranik i filtruję. Spadek temperatury jest marginalny. Dodatkowo zrobiłem sobie deszczownicę z PCVC i HLT z zaizolowanego fermentora. I znowu... odkręcam kran i wysładzam, a brzeczka leci prosto do gara, który od razu grzeje się na taborecie gazowym. Oszczędność czasu dzięki tym prostym sprzętom jest tak duża, że nawet nie chcę juz myśleć o oplocie, podgrzewaniu, przerwach, czy wysładzaniu czajnikiem Max robiłem 13 kg zasypu. Wyszło 22 l risa 24 blg i 23 l american stout 15 blg. Nie wyobrażam sobie już innego sprzętu. Cooler jest przekozak i każdemu polecam.
-
Do jakiej ilości brzeczki mogę użyć jednej saszetki drożdży US-05?
zygberto odpowiedział(a) na roberto_g temat w Wsparcie piwowarskie
- lepiej schłodzić od razu i dopiero zadać drożdże. - 34 litry z jednej saszetki to w mojej ocenie o jedną saszetkę za mało - dzielenie saszetki na pół w mojej ocenie nie ma żadnego logicznego ani ekonomicznego uzasadnienia -
Ile litrów piwa uwarzyliśmy w 2016 roku
zygberto odpowiedział(a) na Łukasz temat w Wsparcie piwowarskie
Dokładam do tego rzutem na taśmę, ostatniego dnia w roku: Russian Imperial Stout 21 American Stout 22 Razem: 13 234,5 l -
Ile litrów piwa uwarzyliśmy w 2016 roku
zygberto odpowiedział(a) na Łukasz temat w Wsparcie piwowarskie
scotish export 22 robust porter 25 double ipa 22 mild 24 bitter 23 grodziskie 28 kölsch 25 cream ale 25 american wheat 23 witbier 24 australian sparkling ale 25 weizen 23 belgian pale ale 22 dry stout 27 sweet stout 28 belgian blonde ale 25 oatmeal stout 25 belgian dubbel 23 foreign extra stout 23 american pale ale 27 belgian tripel 24 513 litrów Razem 10077 -
Niedofermentowanie - gushing w ciemnych piwach
zygberto odpowiedział(a) na Tomassino temat w Wsparcie piwowarskie
A może po prostu powinieneś umyć porządnie butelki NaOH? Kiedyś miałem podobny problem. W trzech piwach gushing, no i przegazowanie. Okazało się, że miałem osad na ściankach butelek, którego nie dojrzałem w czasie dezynfekcji, a którego nie był w stanie usunąć starsan. Od tamtego momentu nie tylko płuczę butelki zaraz po wypiciu, ale jak mi się uzbiera cała skrzynka, to zalewam na dobę NaOH. Problem po tych zabiegach zniknął. No i to też były tylko ciemne piwa, bo tak się złożyło, że przelewałem do tych samych butelek -
Producent wraz ze zmianami (izolacja, większy zakres temperatur) usunął z instrukcji zapis o tym, że produkt nie nadaje się do cieczy. Kiedyś taki zapis był i stosowanie tego termometru do piwa było niezalecane i niezgodne z przeznaczeniem.
-
Od dwudziestu warek zacieram w coolerze i filtruję przez fałszywe dno. Korzystanie z tych narzędzi bardzo realnie przełożyło się na czas i przyjemność całego procesu zacierania Nie wyobrażam sobie już powrotu do wężyka z oplotu, ani do regularnego zacierania w garze (no chyba, że weizena ). Fałszywe dno polecam bezdyskusyjnie.
-
Mocno ekstraktywne piwa potrzebują czasu rownież na refermentację. W piwach 25 blg na nagazowanie czekałem dwa miesiące, ale wreszcie się nagazowało i poziom był zadowalający. Ty mówisz o siedemnsatce, więc w ogóle bym się nie przejmował. W kalkulatorze znajdź poziom nagazowania i jeśli nie jesteś pewny, to przyjmij środek widełek i tyle. Podaj temperaturę fermentacji (tutaj są same spory, inni wpisują temperaturę butelkowanego piwa), ilość piwa i syp do wiadra Tylko odfermentowanie masz strasznie małe rozważ czy nie lepiej dać mniej glukozy, bo jak drożdże ruszą w butelkach to kaboom zgon i śmierć.
-
Grodzisz za aw
-
No to może właśnie weizen za american wheat, AIPA na kwiecień, na maj grodzisz i FES zamiast browna? Lipiec i sierpień chcesz odwalić bezdyskusyjnie?
-
Pomysł takiej ligi jest świetny! Myślę, że AIPA jako jeden z amerykańskich stylów wystarczy. American wheat można by było wymienić na weizen, bo w praktyce, wbrew stylowi to i tak wszyscy nawalą do tej amerykańskiej pszenicy tyle chmielu, że ani to nie będzie lekkie, ani umiarkowane, ani wyraźnie pszeniczne i wyjdzie druga AIPA. Jak dla mnie to fajne są właśnie niekombinowane style wprost wyjęte z BJCP
-
Pomysł z olejem roślinnym jest genialny! Wystarczy go trochę rozprowadzić na pozostały klej i ręką czy też ścierką "wmasować" w butelkę. Po kilkunastu sekundach klej się rozpuszcza, a rozpuszczony klej i olej można zmyć gąbką i płynem do naczyń. No po prostu nie wierzę, że to działa Tyle godzin, wody, nerwów... a wystarczy zwykły olej roślinny!
-
Ok, masz trochę racji. Uprościłem swoją myśl. Nie chodziło mi o sam karmel tylko o solidną podbudowę słodową tworzoną między innymi przez słód pale i słody crystal. Jamil Zainasheff poleca ok. 8% słodów crystal o różnej barwie i ok. 5% słodu biscuit. Razem daje to bardzo złożony smak i bogaty charakter, o którym chciałem powiedzieć przez niedokładny skrót myślowy Mój błąd, nie bij
-
IPA to też sporo karmelu. Z pilzneńskiego i pszenicznego IPA nie zrobisz. Jak robisz piwo bezstylowe to nie szukaj stylowego nazewnictwa
-
No i widzisz. Ty pytasz o English India Pale Ale czy o American India Pale Ale? Jest bardzo duża różnica między tymi stylami. I tak jak mówi dzirk gently. Pale ale jest świetnym wyborem do IPA, bo jest bardziej ciasteczkowy, ciemniejszy i ma więcej charakteru, którego nie oczekujesz w AIPA. Oczywiście to zależy od piwowara, ale mnóstwo ludzi dużo bardziej ceni pilzneński w AIPA, a pale ale w IPA.
-
Styropian oklej ekranem zagrzejnikowym wewnątrz, a kabel umieść nie od spodu, tylko z boku. Kup dłuższy i zamontuj na dwóch ścianach. Od spodu może Ci grzać za mocno i zbyt nierownomiernie. Kabel podłączony do sterownika temperatury na pewno radę.
-
Masz rację, to nie jest konkretnie STC-1000. Mam chiński odpowiednik z aliexpress (https://www.aliexpress.com/item-img/50-110-Degrees-90-250V-10A-Digital-Temperature-Controller-Thermocouple-50-110-Celsius-Degree-with/32448977770.html#), który z wyglądu jest identyczny i do tej pory zakładałem, że to jest to to samo, tylko inaczej się nazywa.
-
Ja dla przykładu ustawiam histerezę na 0,1 °C i termostat w lodówce gdzieś w połowie mocy. Jestem zadowolony z tego układu. Czujkę wsadzam do wiadra i mam ją bardzo fajnie rozwiązaną, bo zrobiłem ją rozłączaną na bazie złączy cinch.
-
Tak, jest to cukier więc zwiększa ekstrakt. Jest to cukier niefermentowalny, więc jeśli wrzuciłeś go 2 blg, to te 2 blg nie zostaną zjedzone przez drożdże.
-
Skoro jest to sweet stout to dodałeś laktozę. Laktozy drożdże nie zjadają, więc już możesz mieć 2/3 blg mniej, czyli nie 10 blg a może nawet 7 blg. Można założyć, że zacierałeś na słodko więc tak czy inaczej może odfermentować dość płytko. Problem jest gdzie indziej. Panie, gmerasz Pan przy piwie, które fermentuje niecałe trzy dni. Po co? Zostaw to w spokoju i zajrzyj za dwa tygodnie. Nie wcześniej. Oprócz tego czytaj forum. Mądrych odpowiedzi na głupie pytania jest mnóstwo. Na pewno znajdziesz coś co będzie dla Ciebie ważne.
-
Mówi się, że cienkie butelki mają tendencję do wybuchania w drobny mak, co czyni je bardzo niebezpiecznymi. W grubych natomiast powinno odpaść jedynie denko. Tak się mówi... W mojej opinii ważniejsze jest jednak nie szkło a fermentacja. Jeśli zabutelkujesz niedofermentowane piwo to i najgrubsze szkło Ci nie pomoże. Rozsądniejsze wydaje się być przeprowadzenie prawidłowej fermentacji i upewnienie się, że została ona faktycznie zakończona. Moim zdaniem wybór butelki ma znaczenie drugorzędne. Jak drożdże zaczną dojadać cukry w butelce no to po prostu... strzeli no i cześć.
-
Test lodówki styropianowej i kilka pytań
zygberto odpowiedział(a) na damian_zg temat w Piaskownica piwowarska
Dr_Herman! Zrób kilka zdjęć, bo jestem ciekawy jak to wygląda i jak działa Nie bardzo wiem, w jaki sposób sterujesz temperaturą zamrożonej butelki. Opowiedz trochę o zasadzie działania tego wynalazku