Jump to content

maro86

Members
 • Posts

  156
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by maro86

 1. Festiwal przy którym konkurs jest organizowany odbywa się 15 i 16 maja.
 2. Jeśli chodzi o Blg - to jaka jest tolerancja - czy dopuszczalne są odchyłki o 1-2 Blg ? Pytam - bo już od trzech edycji Flisackiego KPD opis stylu Albae Cerevisiae dopuszczał ekstrakt do 15 Blg
 3. maro86

  maro86

 4. Bydgoszcz - Oddam tygodniową gęstwę French Saison od MJ
 5. Pytanie odnośnie dopuszczalnego BLG - dla Rosanke. Dopuszcza się odchyłki +/- 1 Blg ?
 6. Na chwilę obecną mam plan zostawić to bez zmian do końca burzliwej, a potem na cichej dochmielić do smaku herbatką z chmielem.
 7. W dużym uproszczeniu o obie rzeczy - wszystkich chmieli dałem o połowę za mało. Zamiast czegoś takiego; 30g Marynki - 65 minut 20g Żateckiego 20 minut 10g Żateckiego 5 minut poszło z grubsza cos mniej więcej w tym stylu : ~15g Marynki - 65 minut ~20g Żateckiego 20 minut ~5g Żateckiego 5 minut
 8. Witam. W ostatnią niedzielę (30.04) uwarzyłem Saisona w oparciu o recepturę Dori: http://www.wiki.piwo.org/Saison,_Dorota_Chrapek_(dori) Receptura była z drobnymi modyfikacjami - nie użyłem słodu zakwaszającego, użyłem trochę innych chmieli niż w recepturze powyżej, no i glukozy dałem około 280 g. Wyszło ok 22 l i 14,5 Blg. Drożdże MJ 29 French Saison. Burzliwa - cał czas trwa i rurka równomiernia i w miare intensywnie bulka. Ale nie w tym tkwi problem ;-) Dzisiaj ważąc na wadze resztki słodów odkryłem, iż miałem źle ustawiony UNIT na wadze - zamiast kg miałem lb ;-) Innymi słow dałem 0,45 masy tego chmielu co miałem dać... Wtopa wtopą, dla was to może być zabawne, ale ja się zastanawiam jak to skorygować. Myślałem nad zrobieniem herbatki - z 0,5 albo 1 litra wody - i dodatku ekstraktu słodowego oraz cukru w takiej proporcji by Blg było analogiczne jak w moim piwku, i nachmieleniu tego wg takiego samego schematu jak była chmielona reszta piwa, przy uzyciu chmielu który powinien znaleźć się w garze a się nie znalazł. Wiem że w 1 litrze wydajnośc chmielenia będzie niższa niż w 22 litrach brzeczki, jakkolwiek nie mam pomysłu jaki przelicznik zastosować, by nie przeszarżować w żadną stronę.
 9. Z doświadczenia ponad 30 warek powiem tak: minimalny sensowny okres burzliwej poniżej którego nie ma sensu i nie powinno się schodzic to 10-14 dni. Poza przejedzeniem cukrów drożdże muszą mieć jeszcze czas na przemetabolizowanie produktów ubocznych procesu fermentacji. Jak za szybko przelejesz na cichą albo do butelek - komórek drożdży może być już trochę za mało na to by porządnie 'posprzątać' po fermentacji burzliwej. Granatów może i nie będzie, ale piwo może nie być tak dobre - jak mogłoby być gdyby skończyć fermentację na spokojnie. Wysłane z mojego XT1039 przy użyciu Tapatalka
 10. BTW - w wątku z listą styli w konkursach w 2017 brakuje Saisona.
 11. Może T58 albo jakies inne saisonowe ?
 12. Na chwilę obecną mam następujący plan: Dzisiaj albo jutro intensywnie to rozmieszac - tak żeby poderwać z dna osad drożdżowy. Za tydzień chce przelac to na cichą. Warkę chcę podzielić na pół. Do połowy zadać płatki debowe macerowane w whisky, a druga polowe zostawić bez dodatków. Cichej w sumie byłoby 2 tygodnie, a burzliwej 4 tgodnie.
 13. To ja się podepnę do tematu. Problem polega na tym - RIS uwarzony 3 tygodnie temu z 23 Blg zszedł tylko do 9.5 Blg. Tydzien temu było 10 Blg. Liczyłem że zejdzie do ok 7 Blg, a wtedy przeleję go na cichą. Jakies pomysły co robic dalej ? W weekend będe miał swieżtką gęstwe S33 z gose 14 Blg (bez zakwaszania bakteriami - gose zakwaszane bedzie kwasem mlekowym przy rozlewie). Uzyte w RISie drożdże to 1dniowa gęstwa - około 300 ml S04, odzyskana z piwa 10 Blg. Fementacja zaczęła sie w około 16 stopniach, w szczycie burzliwej było 18.5. Teraz wskutek tego że ogrzała się piwnica - jest około 18.. Zasyp: 4kg pale ale weyermann 810g monachijski optima 800 g platkow (400g owsianych, 200 g zytnich,200 g gotowego miksu: jeczmiennych,orkiszowych, owsianych, pszenicznych i żytnich- każdego w mieszance było po 20 %) 800g pszeniczny optima 400g jeczmien palony 400 g Special B 200g Carapils 200 g czekoladowy 900 EBC Fawcett 100 g kawy Lavazza Oro, dodanej tuż przed wyłączeniem palnika Zacieranie: Po wsypaniu słodów 55 stopni, następnie 20 minut podgrzewania az do 68 stopni. 68 stopni - 66 minut. Następnie 10 minut podgrzewanie do 72 stopni. 72 stopnie - 20 minut, potem 3 minuty podgrzewanie do 75 stopni. Mash out ~5 min Mam jeszcze jakieś miesięczne gęstwy Irlandzkich ciemnosci ofd FM, oraz 3 tygodniową S04, ale nie wiem cy to dobry pomysl je dodawać
 14. Jak łączyłeś rurkę z kolankami i trójnikami? Na wcisk nie da rady, trzeba to chyba jakoś spiłować żeby weszło jedno w drugie. Na wcisk. Mają taka srednice że da się wsunąć jedno w drugie.
 15. maro86

  Piwowar

  Sugestia: dodać pola do BLG początkowego i końcowego - tak by stopień odfermentowania liczył się sam
 16. maro86

  Wiśnie do piwa!

  Witam - przymierzam się do Gose z wiśniami wg mniej wiecej takiego zasypu - jak pokaząłem trochę niżej. Warkę chce podzielić na pół - i zrobić 10 l zwykłego gose, oraz 10 litrów gose z wiśniami. Wiśnie chce dac na cichą, i trzymac je przez około 2 tygodnie. Pytanie - ile dać wiśni ? Myslałem o 2 kg na 10 litrów. Przynajmniej połowę z nich zamierzam wydrylować. Surowce: Pilzneński Strzegom - 1,7 kg Pszeniczny Strzegom - 2.4 kg Płatki Owsiane - 0,4 kg Chmiel Sybilla - granulat 13g Chmiel Lubelski - granulat 10g Kolendra Indyjska - 25g Sól niejodowana - 20g Drożdże Suche S-33 Zacieranie 64°-66°C - 120 minut, 72°C-69°C - 45 minut, 75°C - mashout 5 minut Gotowanie 75 minut: 60' - Sybilla 10g 30' - Sybilla 3g + 10g Lubelski 10' - 8g Mech Irlandzki 3' - 25 Kolendra + 20g Soli Zakwaszanie będzie kwasem mlekowym - przy rozlewie. http://byo.com/stories/item/1018-leipziger-gose-style-profile
 17. A to Ci przylega do dna fermentora czy zwisa nad nim? Nie za duże te nacięcia [nic nie przelatuje zbędnego]? Nie przelatuje, tyle że nacięcia muszą być na tyle wąskie na ile się da. Dzięki temu że cały filtrator jest składany - wystaczy go lekko przekrzywić no i już przylega do dna ;-) Częśc trójnika musiałem zeszlifować, po to żeby dało się go wcisnąć w kranik.
 18. A ja polecam taki patent ;-) http://browardomowy.blogspot.com/2014/01/filtrator-faszywe-dno-z-rurki-pvc.html Gniotsa nie łamiotsa ;-) W stosunku do fałszywego dnia fest skoczyła mi wydajność. Sraczwężyka nie używałem.
 19. Chciałbym się podpiąć o tematu. 20 grudnia uwarzyłem Quadrupla 25 Blg, który zszedł mi do ok 6 Blg. Drożdże FM 25. 31 stycznia przelałem go na cichą do 2 małych fermentorów - jeden był bez dodatków, a do drugiego zadałem zmacerowanie w whisky płatki dębowe. Wersję bez dodatków zabutelkowałem 12 lutego, przy rozlewie sypiąc 3 g cukru na butelkę 0.5l. Wersja z płatkami dębowymi wciąż mam w fermentorze. Butelki z wersją "bez płatków" leżakują w temperaturze ok 14-15 stopni, podobnie jak piwo z płatkami dębowymi - które wciąż jest w fermentorze. Przymierzałem się do zabutelkowania "płatkowej" wersji, tak więc z ciekawości otwarłem jedną z butelek quadrupla, no i niestety okazało się że wysycenie jest dosyć niskieprzez co piwo jest dosyć płaskie. Zastanaiwam się co zrobić by jakoś poprawić ten problem - przy butelkowaniu płatkowej wersji.. Zwiększyć ilość cukru do powiedzmy 3.5 g / 0.5l? Czy może jeszcze dorzucić kuchenną łyżkę gęstwy (mam w lodówce 2-tygodniową gęstwę po saisonie)? Jakies porady? Druga sprawa- czy da się jeszcze coś zrobić z nagazowaniem w tym już zabutelkowanym piwie ? Myślałem nad otwarciem tych piw i wstrzyknięciem odrobinki gestwy rozpuszczonej w roztworze cukru. Ma to sens ?
 20. Ile mniej więcej waży ten garnek - ale bez pokrywki.? Ścianki boczne nie odkształcają się pod naciskiem ? Widziałem kiedyś w Ikei przyzwoite dosyć solidne garnki, powystawowe i w dobrej cenie - ale wydały mi się być trochę małe: http://m.ikea.com/pl/pl/catalog/products/art/50256748/ Wysłane z mojego XT1039 przy użyciu Tapatalka
 21. sie zgadza się: http://selgros24.pl/Dom-i-ogrod/Kuchnia-i-jadalnia/Wyposazenie-kuchni/Garnki-i-patelnie/Pojedyncze/HH-Poland/GARNEK-NIERDZEWNY-Z-POKRYWA-19-L-pp98868.html pozdr Byłem kupiłem, na warzenie żuru będzie idealny, dzięki za info DSC_0092.JPGDSC_0093.JPGDSC_0094.JPG Te Selgorsowe garnki to jakiej sa jakości ? Nada się to do zacierania małych wareczek, czy też blacha jest cienka i się toto nadaje tylko do grzania wody do wysładzania?
 22. Przy okazji mam pytanie a propos maceracji. Do 9 l mojego quadrupla 25 plato zadałem prawie 2 tygodnie temu zaparzone w 80stopniach płatki z dębu francuskiego sredniio opiekane - 20g. Niedawno pobrałem małą próbkę i płatki były właściwie niewyczuwalne. Przygotowałem teraz macerat z Whisky oraz 20g płatków dębu amerykańskiego średnio opiekanych, oraz z połowy laski wanilii. I teraz pytanie właściwe: Do piwa na cichej wrzucacie tylko zmacerowane dodatki, czy też dodajecie sam macerat ?
 23. Hej. Znacie już orientacyjny termin i kategorie tegorocznej edycji ?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.